آیا وصیت شفاهی اعتبار دارد؟

به گزارش مجله فناوری، اصولا وصیت باید طبق قانون مدنی نوشته گردد تا بعد از فوت متوفی دارای اعتبار باشد؛ اما سوالی که مطرح می گردد آن است که آیا وصیت شفاهی متوفی در دوران حیات اعتبار دارد؟

آیا وصیت شفاهی اعتبار دارد؟

اعتبار وصیت شفاهی یکی از مسائل بسیار پر چالش است. وصیت کردن به وسیله متوفی گاهی ممکن است زبانی و شفاهی باشد. قانون گذار فقط در شرایطی وصیت نامه شفاهی را می پذیرد که دارای تشریفات و قواعد خاصی باشد. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

اعتبار وصیت شفاهی

از نظر شرع مقدس، تفاوتی میان کتبی یا شفاهی بودن وصیت نامه وجود ندارد. حکم شرعی وصیت نامه شفاهی یا لفظی آن است که به وسیله وصی انجام گردد؛ اما نکته مهم آن است که قانون گذار فقط در دو حالت وصیت نامه شفاهی را معتبر می داند.

اولین فرض دررابطه با این موضوع آن است که یک شرایط خاص و غیرعادی باید وجود داشته باشد. مثل در جنگ بودن موصی (فردی که وصیت می نماید) یا در اشتغال ارتش باشد. در این شرایط اگر وصیت نماینده در بیمارستان بوده و مجروح باشد، باید وصیت خود را در حضور رئیس بهداری ارتش و مدیر بیمارستان انجام داده باشد و در غیر این شرایط، باید آن را در نزد دو گواه و نزدیک افسر یا هم ردیف او، انجام دهد. اگر به مطالبی پیرامون طلاق علاقه دارید، به مطلب آیا می توان بدون تماشا همسر خود طلاق گرفت؟ مراجعه کنید.

دومین فرض، مربوط به مواردی غیر از موارد بالا است، یعنی انجام وصیت شفاهی در شرایط عادی و معمولی است که در این صورت نیز، تنها در صورتی وصیت نامه شفاهی معتبر بوده که نزد دو گواه، صورت گیرد.

البته این مورد نیز شرایطی دارد که یکی از آن ها، وصیت را با ذکر دقیق تاریخ، مکتوب کرده و موصی و گواهان، ذیل آن را امضا نمایند. در مورد اعتبار وصیت شفاهی ذکر این نکته نیز لازم است که وصیت نماینده باید، این وصیت را در کمال صحت عقل و با اختیار و اراده و درحالی که دارای اهلیت قانونی بوده، انجام داده باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب آیا فرزند حاصل ازدواج سفید، از والدین خود ارث می برد؟ را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 2 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1402 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1741

به "آیا وصیت شفاهی اعتبار دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا وصیت شفاهی اعتبار دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید