برنامه حذف خوابگاه های رتبه 3 و 4 در سال98 به کجا رسید؟

به گزارش مجله فناوری، در حالی بر اساس اعلام وزارت علوم حدود 40 درصد خوابگاه های دانشجویی در رتبه های 3 و 4 قرار داشتند، این وزارتخانه سال گذشته اعلام نموده بود تمامی این خوابگاه ها تا انتها سال 98 به رتبه های 1 و 2 ارتقاء خواهند یافت.

برنامه حذف خوابگاه های رتبه 3 و 4 در سال98 به کجا رسید؟

به گزارش مجله فناوری، برنامه رتبه بندی خوابگاه های دانشجویی و شناخت خوابگاه های فرسوده برای اولین در دور اول دولت تدبیر و امید در دستور کار وزارت علوم نهاده شد و بر اساس این برنامه تابستان سال 96 با حمایت اعتباری دولت دوازدهم و صندوق رفاه دانشجویان عملیات بازسازی خوابگاه های دانشجویی با جدیت کامل شروع شد و تمامی خوابگاه های سطح پنج کشور به سطح چهار ارتقا پیدا کردند و قرار شد در سال 98 نیز هیچ خوابگاهی با رتبه های 3 و 4 در دانشگاه ها نداشته باشیم.

در واقع صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم سال 94 به منظور بهبود کیفی خدمات رفاهی دانشجویان، نسبت به آسیب شناسی وضع موجود و برنامه ریزی برای ارتقای آن اقدام کرد ودر حوزه سراهای دانشجویی، کمبود ظرفیت و فرسودگی سراهای موجود به عنوان دو چالش و آسیب اصلی، منجر به اجرای طرح رتبه بندی سراهای دانشجویی و ساماندهی سراهای غیردولتی شد. بر این اساس رتبه بندی سراهای دانشجویی با دو رویکرد اصلی عادلانه سازی میزان اجاره بها و شناسایی و ارتقای سراهای فرسوده اجرا شد که بر اساس آن، سراهای دانشجویی در پنج سطح رتبه بندی شد.

بر اساس گزارش اعلامی این صندوق، از سال 95 و 96 بازسازی و ارتقای سراهای سطوح 3، 4 و 5 در دستور کار نهاده شد و بر همین اساس 59 خوابگاه دانشجویی با میزان مساعدت 60 میلیارد ریال در سال 95 و 314 خوابگاه با میزان مساعدت 233 میلیارد ریالی ارتقا یافته اند.

همینطور برنامه ارتقای سطوح سراهای دانشجویی در سال 97 نیز سراهای سطوح 3 و 4 در دستور کار نهاده شد و برای سال 97، مبلغ 550 میلیارد ریال برای تعمیر و تجهیز، ارتقای سطوح و مقاوم سازی سراهای دانشجویی تخصیص داده شد که با هماهنگی دانشگاه ها و نظارت مستمر صندوق هزینه و اجرایی شد.

بر این اساس 65 خوابگاه سطح پنج در سال 94 در کشور وجود داشت که این رقم طی سال های 95 و 96 به صفر رسید و خوابگاه های سطح چهار نیز که 231 مورد بود نیز به 176 سرا رسیده است. همچنین افزایش خوابگاه های سطح سه از 232 به 250 مورد و سطح دو از 173 به 253 سرای دانشجویی حاکی از اهتمام ویژه دولت دوازدهم به افزایش سطح رفاه دانشجویان کشور است.

صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام نموده بود در سال گذشته(98) نیز برنامه ارتقا خوابگاه های دانشجویی را با جدیت پیگیری می نماید و کوشش می نماید در سال 98 تمامی خوابگاه های با رتبه های 3 و 4 به رتبه های 1 و 2 ارتقا یابد.

در همین زمینه دکتر مجتبی صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان در اوایل تابستان گذشته در گفت وگو با خبرنگار مجله فناوری، با تاکید بر اینکه حدود 40 درصد از خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های کشور در رتبه های 3 و 4 قرار دارند، توضیح داد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم متعهد شده است تا سقف 50 درصد از هزینه های مقام سازی ساختمان خوابگاه های دانشجویی را پرداخت کند و مابقی هزینه ها باید توسط خود دانشگاه ها تأمین گردد.

وی تاکید نمود: با توجه به اعتبارات تعمیر و تجهیز دانشگاه ها که به تدریج تخصیص پیدا می نماید، امیدوار هستیم عمده اعتبارات تعمیر و تجهیز دانشگاه ها در تابستان امسال(98) به سمت بازسازی و ارتقای مراکز خوابگاهی و سلف دانشجویی اتفاق بیفتد تا ما تا خاتمه سال شاهد خوابگاهی با رتبه های 3 و 4 نداشته باشیم.

همچنین در تابستان گذشته دکتر ناصر مطیعی رییس صندوق رفاه دانشجویان در حالی که چند ماهی از صدور حکم ریاستش نگذشته بود، در گفت و گویی با مجله فناوری اعلام نمود: دانشگاه ها حدود 383 سرای دانشجویی را به منظور بازسازی و ارتقا به صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم معرفی کردند که از این تعداد حدود 85 مورد از اولویت بیشتری جهت بازسازی و تعمیر برخوردار بود و در حال حاضر فرم های ارتقای این مراکز تکمیل شد و توافق به منظور شروع تعمیر و ارتقای این مراکز را با دانشگاه ها انجام دادیم و خوشبختانه صندوق رفاه دانشجویان مرحله اول پرداخت ها به منظور بازسازی این مراکز را انجام داده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه تأکید کرد: اینکه دانشگاه ها تا خاتمه امسال چه تعداد از سراهای دانشجویان را مورد تعمیر و بازسازی قرار دهند بستگی به فرایند پیشرفت کار و مشارکت دانشجویان در انجام این پروژه دارد و صندوق رفاه دانشجویان نیز توانسته در مرحله اول حدود 20 میلیارد تومان اعتبار به دانشگاه ها پرداخت کند و در مرحله دوم نیز دانشگاه ها باید سهم خود را پرداخت نمایند و بعد از انجام کار کارشناسان صندوق به دانشگاه ها مراجعه و بعد از ارزیابی میزان پیشرفت کار، مرحله دوم یا نهایی پرداخت از سوی این صندوق در اواخر مردادماه جاری پرداخت خواهد شد.

اگر چه برنامه ارتقا و بازسازی خوابگاه های دانشجویی از همان ابتدای شروع با جدی در وزارت علوم پیگیری شد اما سال گذشته مسائل اعتباری دانشگاه ها و همچنین عدم تخصیص به موقع و کامل بودجه این مراکز و صندوق رفاه دانشجویان موجب شد سرعت اجرای این برنامه دانشجویی کندتر پیش برود.

دکتر ناصر مطیعی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در همین زمینه به مجله فناوری گفت: خوابگاه های ما کیفیت متفاوتی دارند، بعضی از خوابگاه ها نوساز هستند و کیفیت خوبی دارند و بعضی نیز مدتی است از قدمت آنها گذشته و از آنها استفاده شده و کیفیت مطلوبی ندارند که برای تجهیز آنها احتیاج به اعتبار داریم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اضافه نمود: با توجه به قدمت و فرسودگی خوابگاه ها، حدود 65 درصد از خوابگاه های ما عمر بالای 20 سال دارند و طبیعی است که هزینه تعمیر و بازسازی آنها زیاد باشد.

وی ادامه داد: بر اساس برآورد ما در سال 98 حدود 990 میلیارد تومان (نهصد و نود میلیارد تومان) برای تعمیر و تجهیز خوابگاه ها از جمله سرمایش، گرمایش، روشنایی خوابگاه ها و تعمیر سرویس بهداشتی و آشپزخانه ها احتیاج است.

مطیعی اضافه نمود: علی رغم اینکه زحمات زیادی طی 4 الی 5 سال گذشته کشیده شده است اما سال 98 مبلغ 100 میلیارد تومان توسط صندوق و دانشگاه ها فقط برای تعمیر، تجهیز، نوسازی و مرمت خوابگاه ها هزینه شده است که البته به اعتبار بیشتری احتیاج داشتیم.

البته وی در ادامه از تهیه طرحی در حوزه بازسازی خوابگاه های دانشجویی اطلاع داد و گفت: طرحی تهیه نموده ایم که با همکاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، دانشگاه ها و خیرین خوابگاه های دانشجویی را تعمیر، تجهیز، مرمت و نوسازی کنیم که در این طرح 40 درصد اعتبار توسط صندوق رفاه دانشجویان، 30 درصد توسط خیرین و 30 درصد نیز توسط دانشگاه ها تهیه می گردد.

به گفته رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، در این طرح دانشگاه ها خود می توانند خیرین را معرفی نمایند و همچنین صندوق نیز کوشش می نماید با بعضی از خیرین وارد مذاکره گردد. در واقع قبلاً 50 درصد اعتبار تعمیر و تجهیز خوابگاه ها توسط دانشگاه ها و 50 درصد توسط صندوق رفاه دانشجویان تامین می شد اما اکنون درصدد هستیم تا از منابع خیرین نیز استفاده کنیم.

به گزارش مجله فناوری، اگر چه کشور ما طی سال های اخیر به دلیل اعمال تحریم های ظالمانه در شرایط نامناسب مالی قرار گرفته است و دانشگاه های ما نیز به دلیل وابستگی به بودجه دولتی تحت تاثیر این فشارهای مالی نهاده شدند اما با توجه به اینکه بحث خوابگاه های دانشجویی به طور مستقیم با شرایط روحی و روانی دانشجویان سرو کار دارد طبیعتا شرایط نامناسب این مراکز نیز می تواند مستقیما بر شرایط روحی و تحصیلی آنها نیز تاثیرگذار باشد. بنابراین به نظر می رسد مسئولان در سال جدید توجه به شرایط خوابگاه های دانشجویی را در اولویت برنامه های اجرایی خود قرار بدهند تا دانشجویان بتوانند بدون دغدغه و در شرایط مناسبت تری برنامه های تحصیلی خود را پیش ببرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 409

به "برنامه حذف خوابگاه های رتبه 3 و 4 در سال98 به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه حذف خوابگاه های رتبه 3 و 4 در سال98 به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید