خبر مهم سازمان جهانی بهداشت درباره تزریق واکسن کرونا

به گزارش مجله فناوری، خبرنگاران : طبق اعلام یکی از مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت، جوانان سالمی که هیچ بیماری زمینه ای ندارند احتمالاً برای دریافت واکسن کرونا باید تا سال 2022 صبر کنند.

خبر مهم سازمان جهانی بهداشت درباره تزریق واکسن کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از جماران؛ العالم گفت، یکی از مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت درباره توزیع واکسن کووید 19 در جهان و زمان دسترسی همه به آن شرح داد.

با گذشت 10 ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان، هنوز هیچ واکسن مورد تاییدی برای عرضه به عموم مردم یافت نشده است. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است هم اینک 191 واکسن در کشور های مختلف در حال توسعه است. از این میان، نزدیک به 40 واکسن در مرحله آزمایش انسانی و 10 واکسن در مرحله پایانی قرار دارند. غول های داروسازی جهان ابراز امیدواری کرده اند بتوانند نسخه اولیه واکسن کرونا را اوایل سال 2021 به بازار عرضه کنند. با این حال، یکی از بزرگترین چالش های این عرصه، تولید واکسن در ابعاد جمعیت جهان است.

بر این اساس، هم اینک جمعیت جهان 7 میلیارد و 800 میلیون نفر است. برآورد محققان این است که برای ایجاد ایمنی گله ای در جامعه نیازمند واکسیناسیون بیش از 70 درصد جمعیت یک کشور وجود دارد. ایمنی گله ای به حالتی اطلاق می شود که درصد بالایی از مردم یک کشور به طور طبیعی یا از طریق واکسیناسیون عمومی به یک ویروس یا باکتری مبتلا شوند و پس از بهبودی به دلیل مقاومت در برابر بیماری، زنجیره شیوع قطع شود و جامعه به ایمنی می رسد. برای مثال، در مورد کشور آمریکا با جمعیت 330 میلیون نفر، بیش از 200 میلیون نفر باید به این ویروس مبتلا شوند تا ایمنی گله ای پدید آید. این بدان معنا خواهد بود که شرکت های داروسازی باید برای دستکم 5.5 میلیارد نفر از جمعیت جهان واکسن تولید کنند. دست یابی به این امر در کوتاه مدت بزرگترین چالش برای مبارزه با همه گیری کرونا محسوب می شود.

دکتر سمیه سوامیناتان، یکی از مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت در این رابطه گفت: جوانان سالمی که هیچ بیماری زمینه ای ندارند احتمالاً برای دریافت واکسن کرونا باید تا سال 2022 صبر کنند، زیرا مقامات بهداشتی کشور ها در گام نخست تمرکز خود را بر روی ایمنی سازی افراد مسن و دیگر گروه های آسیب پذیر قرار خواهند داد.

وی تاکید کرد: کارکنان بخش درمانی، کارکنانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند، افرادی که به مردم خدمات عمومی ارائه می کنند و سالمندان احتمالاً نخستین گروهی از مردم خواهند بود که واکسن کرونا را دریافت می کنند. با این وجود، سازمان جهانی بهداشت در حال طراحی یک دستورالعمل از اولویت های کسانی است که واکسن کووید 19 را دریافت خواهند کرد. یکی دیگر از مشکل هایی که هم اینک وجود دارد دستیابی به واکسنی است که ایمنی و کارایی آن تایید شده باشد. واکسنی دارای ایمنی و کارایی است که سازمان جهانی بهداشت، سازمان غذا و داروی آمریکا یا سازمان غذا و داروی اتحادیه اروپا آن را تایید کند.

این مقام سازمان جهانی بهداشت شرح داد: برخی مردم تصور می کنند در اول ماه ژانویه یا در روز های نخست ماه آوریل واکسن کرونا به بازار عرضه خواهد شد و پس از دریافت آن همه چیز به مانند گذشته به حال طبیعی باز خواهد گشت. اما حقیقت تلخ این است که شرایط آن گونه که مردم تصور می کنند نیست. ما امیدواریم دستکم یک واکسن مطمئن و ایمن تا سال 2021 در جهان یافت شود. با این حال، این واکسن به صورت محدود و نه به اندازه جمعیت جهان به بازار عرضه خواهد شد.

سوامیناتان گفت: هم اینک 10 واکسن کرونا در مرحله پایانی آزمایش ها واقع شده است.از این رو، تعداد واکسن هایی که به طور بالقوه توانایی توزیع در بازار را دارند متعدد است. بیشتر مردم موافق آن هستند که توزیع واکسن ابتدا از کادر درمانی و کسانی که در خط مقدم مبارزه با ویروس هستند آغاز شود. پس از این افراد کسانی که در صورت ابتلا به کووید 19 در خطر بالایی قرار دارند مانند سالمندان و کسانی که از بیماری های زمینه ای رنج می برند باید واکسن را دریافت کنند. دستورالعمل های متعددی درباره توزیع واکسن در میان افراد با اولویت های مختلف وجود دارد، اما برآورد من این است که افراد سالم و کسانی که در خطر آسیب کمتری قرار دارند مانند جوانان احتمالاً باید تا سال 2022 برای دریافت واکسن صبر کنند.

پیشتر آدار پوناوالا، مدیر اجرایی موسسه سروم هند که بزرگترین تولید کننده واکسن در جهان است در مصاحبه با نشریه آمریکایی فایننشال تایمز گفت: شرکت های داروسازی توانایی تولید واکسن کرونا در ابعاد جهانی آن را در کوتاه مدت ندارند.

او شرح داد: در بهترین حالت واکسن مورد نیاز برای واکسیناسیون تمام مردم جهان تا پایان سال 2024 میلادی تولید خواهد شد. من درک می کنم که مردم جهان بسیار خوشبینانه به مسئله یافتن واکسن موثر برای کووید 19 نگاه می کنند، اما هیچ شرکت داروسازی در جهان تا به امروز نتوانسته است یک واکسن را در ابعاد جمعیت جهان تولید کند.

این مدیر تاکید کرد: در گام نخست ما هنوز به واکسن کرونا دست نیافته ایم و آزمایش ها برای یافتن این واکسن همچنان ادامه دارد. با این وجود، حقیقت تلخ این است که حتی پس از کشف واکسن نیز 4 تا 5 سال زمان می برد که بتوان برای همه جمعیت جهان واکسن کووید 19 را تولید و واکسیناسیون عمومی را تکمیل کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 767

به "خبر مهم سازمان جهانی بهداشت درباره تزریق واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم سازمان جهانی بهداشت درباره تزریق واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید