فرار بیش از 39000 غیرنظامی دیگر از ادلب سوریه (

به گزارش مجله فناوری، در ادلب سوریه در تاریخ 28 ژانویه سال 2020. حدود 21000 غیرنظامی دیگر نیز از خانه های خود فرار نموده اند.

فرار بیش از 39000 غیرنظامی دیگر از ادلب سوریه (

در پی دور جدید کوشش دولت سوریه و انجام عملیات سنگین یگان های ارتش در پیگیری تروریست ها در ادلب در 24 ساعت گذشته 39377 غیرنظامی دیگر از خانه های خود در منطقه شمال غرب ادلب فرار نموده اند. این غیرنظامیان به مناطق نزدیک مرز ترکیه می فرایند.

به گزارش خبرنگاران، بیش از 39000 غیرنظامی دیگر از ادلب سوریه فرار می نمایند. این غیر نظامیان سوری که به دلیل حملات مداوم دولت سوریه و روسیه به اجبار آواره شده اند ، راهی منطقه های امن تر در نزدیکی مرز ترکیه می شوند.

به گزارش، در ادلب سوریه در تاریخ 28 ژانویه سال 2020. حدود 21000 غیرنظامی دیگر از خانه های خود فرار نموده اند.

پس از دور جدید کوشش دولت بشار اسد و متحدان آن برای تسلط بر استان ادلب که تنها استان باقی مانده در دست مخالفان بشار اسد است و به دلیل عبور بزرگراه بین المللی ام5 برای ذولت سوریه اهمیت استراتژیک دارد، تعداد غیرنظامیان آواره از نوامبر 2019 به 541 هزار نفر رسیده است.

1- ادلب کجاست؟

استان ادلب در شمال غرب سوریه واقع است و با استان حتای ترکیه 130 کیلومتر مرز مشترک دارد. در شرق این منطقه شهر حلب، در شمال شرق آن شهرستان عفرین، در جنوب استان حما و در شمال غرب آن استان لاذقیه واقع شده است.

پس از آن که مخالفان سوری ادلب را تحت کنترل گرفتند و روسیه نیز در اکتبر 2015 وارد جنگ شد، این شهر هدف حملات هوایی شدیدی نهاده شد.

2- ادلب چند میلیون نفر جمعیت دارد؟

پس از شروع درگیری در سوریه بیشترین میزان مهاجرت به دلیل هم مرزی با ترکیه به استان ادلب صورت گرفت. شهر ادلب هم اکنون مأمن نزدیک به چهار میلیون غیرنظامی است.

بر اساس آمار اداره ثبت غیرنظامیان محلی ادلب، تقریبا 2 میلیون و 400 هزار نفر مردم محلی و 1.3 میلیون نفر مهاجر داخلی در این شهر به سر می برند. تقریبا یک میلیون نفر از آنان در 200 اردوگاه مستقر در مرز با ترکیه ساکن هستند.

3- ادلب برای سوریه چه اهمیتی دارد؟

ادلب که گره کور جنگ داخلی سوریه محسوب می گردد، از لحاظ موقعیت خود حائز اهمیت است. بزرگ راه ام5 که ترکیه، سوریه و اردن را به یکدیگر وصل می نماید، از این شهر می گذرد. ادلب همچنین در همسایگی استان های لاذقیه، حما و حلب واقع شده است. همسایه بودن ادلب به لاذفیه، که پایگاه هوایی الحمیمیم روسیه و کاخ/قلعه بشار اسد در آن وجود دارد، به ارزش استراتژیکی آن می افزاید.

همچنین از گذرگاه مرزی باب الهوی در ادلب ماهانه حدود هزار و 500 تریلی حامل یاری های بشردوستانه عبور می نمایند. علاوه بر این از این گذرگاه ماهانه حدود 4 هزار 500 تریلی حامل کالاهای تجاری عبور می نمایند.

4- ادلب، چرا برای ترکیه مهم است؟

ادلب حدود 130 کیلومتر مرز مشترک با ترکیه دارد و طی تمام سالهای جنگ در سوریه پناهگاه لجستیک مخالفان سوری نزدیک به ترکیه و تحت تسلط آنان بوده است.

از سوی دیگر نیروهای مسلح ترکیه 12 نقطه نظارتی در ادلب دارند که این موضوع ادلب را به مکان مهمی برای دولت ترکیه تبدیل نموده است.

حضور تعداد زیادی گروه های مسلح نزدیک به ترکیه در ادلب که بعضی در لیست سازمان های تروریستی سازمان ملل قرار دارند، احتمال عقب نشینی/نفوذ این گروه ها را به خاک ترکیه در پی دارد.

5 - کدام گروه ها کنترل ادلب را در دست دارند؟

تا پیش از شروع دور جدید عملیات سوریه و روسیه برای بازپس گیری ادلب از مخالفان در نوامبر 2019، نقاط مختلف ادلب در کنترل چند گروه مخالف بشار اسد و گروه مسلح تحریر الشام قرار داشته است. در ماه می امسال 14 گروه مخالف حاضر در ادلب زیر چتر جبهه وطنیه للتحریر متحد شدند.

گروه های مخالفی مانند فیلق الشام، جیش النصر، ارتش آزاد ادلب، شهدا الاسلام، تیپ الحریه، جبهه التحریر سوریه و جیش الاحرار با نزدیک به 70 هزار نیروی خود یکی از مهمترین نیروهای مخالف علیه بشار اسد را تشکیل دادند. همچنین به جز مخالفین یکی از گروه هایی که در ادلب حضور دارد نیز هیئت تحریر الشام است.

بیش از 25 هزار تن از اعضای جبهه النصره که سال گذشته از سوی سازمان ملل به عنوان گروه تروریستی شناخته شد، پس از جدایی از این گروه، هیئت تحریر الشام را تشکیل دادند. گرچه بعضی از اعضای تحریر الشام طی ماه های اخیر از این گروه جدا شده اند، اما این گروه هنوز هم دارای قدرت زیادی است و گذرگاه مرزی باب الهوا را نیز در اختیار دارد.

بعضی از اعضای جبهه النصره نیز گروه حراس الدین را تشکیل داده اند. به نظر روس ها، کنترل ادلب در دست تروریست ها است.

ادلب به دلیل اینکه آخرین استان در کنترل مخالفان دولت سوریه است دارای اهمیت زیادی است. ترکیه در شمالغرب، حلب در شرق، حماء در جنوب و استان لاذقیه در غرب ادلب قرار دارند و به همین دلیل نیز این استان دارای اهمیت زیادی است.

منبع: خبرگزاری سانا و آناتولی

-

بیشتر بخوانید

ارتش سوریه: آزادی بیش از 40 روستا و شهرک در ادلب

سازمان ملل: درگیری های اخیر در ادلب سوریه 235 هزار نفر را آواره کرد

درخواست ترکیه از مسکو برای توقف حملات در ادلب سوریه

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 281

به "فرار بیش از 39000 غیرنظامی دیگر از ادلب سوریه (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرار بیش از 39000 غیرنظامی دیگر از ادلب سوریه ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید