نبیل: مشروعیت خدشه دار نظام در افغانستان دلیل نقش کمرنگ مردم و دولت در صلح است

به گزارش مجله فناوری، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان گفت که مشروعیت خدشه دار نظام کنونی افغانستان سبب شده است تا مردم و دولت در صلح این کشور نقشی نداشته باشند.

نبیل: مشروعیت خدشه دار نظام در افغانستان دلیل نقش کمرنگ مردم و دولت در صلح است

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، رحمت الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در انستیتو مطالعات صلح و جنگ در کابل گفت که قربانیان اصلی جنگ مردم افغانستان هستند در حالی که در گفت وگوهای صلح نقشی ندارند اما هزینه آن را می پردازند.

وی گفت: دولت افغانستان حق داشت که از آغاز در فرایند صلح شامل شود اما مآغازیت آسیب پذیر و خدشه دار نظام سبب شده است که مردم و دولت افغانستان نقش اصلی در صلح نداشته باشند.

رئیس سابق امنیت ملی افغانستان با تاکید بر تقویت نقش مردم و کشورهای منطقه در فرایند صلح این کشور، اظهارداشت که نقش پاکستان باید محدود شود.

نبیل شرح داد که در شرایط کنونی، در فرایند صلح افغانستان به پاکستان حق وتو داده شده است.

در این نشست، فوزیه کوفی عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان نیز گفت که رویه برتری طلبی، نتایج انتخابات آمریکا و مخالفت سیاسی درون نظام افغانستان سه عامل تاثیرگذار در مذاکرات بین الافغانی هستند.

به گزارش سلام وطندار، وی اضافه کرد که پس از صلح با طالبان، خشونت مسلحانه در افغانستان ادامه خواهد یافت.

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان نیز چندی قبل گفته بود که نبرد طالبان در میدان جنگ با نیروهای خارجی به این گروه مآغازیت بخشیده است و صلح بدون این گروه امکان پذیر نیست.

وی اظهارداشت که طالبان مآغازیت خود را در میدان جنگ با نیروهای خارجی و دولتی افغانستان بدست آورده و این مسئله نشان از ضعف حکومت این کشور است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 690

به "نبیل: مشروعیت خدشه دار نظام در افغانستان دلیل نقش کمرنگ مردم و دولت در صلح است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبیل: مشروعیت خدشه دار نظام در افغانستان دلیل نقش کمرنگ مردم و دولت در صلح است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید