هند کشتی چینی حامل ابراز ساخت موشک بالستیک را توقیف کرد

به گزارش مجله فناوری، مقامات هندی یک کشتی چینی حامل ابزار صنعتی مورد استفاده برای ساخت موشک های بالستیک را که به سوی پاکستان در حرکت بود، توقیف کردند.

هند کشتی چینی حامل ابراز ساخت موشک بالستیک را توقیف کرد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش ایرنا، نشریه اوراسیا تایمز روز چهارشنبه نوشت: این کشتی چینی که به مقصد بندر قاسم پاکستان در حال حرکت بود از سوی گارد ساحلی هند متوقف شد.

به گفته مقامات هندی در فهرست بار این کشتی تجهیزات حرارتی وجود دارد که می تواند برای ساخت موشک های بالستیک مورد استفاده قرار گیرد. اما نام این تجهیزات در برنامه این کشتی تغییر نموده است.

مقامات هندی افزودند: این کشتی چینی زمانی که در بندر گجرات برای انجام سوخت گیری و تدارکات پهلو گرفت، مورد بازرسی نهاده شد. کارشانسان در سازمان تحقیق و توسعه موشکی هند در حال مطالعه کوره حرارت بالا در این کشتی هستند که می تواند برای ساخت موشک از آن استفاده گردد.

توقیف این کشتی مقامات هندی را نگران ساخته است زیرا نشان دهنده گسترش روابط نظامی چین و پاکستان است. در سال 1989 پاکستان قرارداد خرید 34 فروند موشک بالستیک ام 11 را با چین امضا کرد. این موشک ها اکنون هسته توانایی موشک های اتمی پاکستان را تشکیل می دهند.

هند در گذشته نیز یک کشتی متعلق به کره شمالی را توقیف نموده بود. این کشتی که در طول جنگ کارگیل هند با پاکستان وارد اقیانوس هند شده بود حامل تجهیزات موشکی بود اما در فهرست بار خود نام آنها را به عنوان تجهیزات تصفیه آب تغییر داده بود.

نبرد کارگیل در سال 1999 رخ داد. در این جنگ ارتش هند نفوذ نیروی زمینی پاکستان در جاده های لداخ غربی را قطع کرد. پاکستان با توپ باران شهر کارگیل به عملیات هند پاسخ داد. نیروهای پاکستانی در شرایط کنونی وادار به عقب نشینی از مرز بین المللی شده اند و ارتش هند در مناطق مختلف لداخ مستقر شده است.

پاکستان و چین از سال ها پیش همکاری های دفاعی-نظامی-تسلیحاتی را شروع نموده اند و به لطف همکاری های چین، پاکستان امروز صاحب خط فراوری بعضی سلاح ها و ادوات نظامی پیشرفته از جمله جنگنده های جِی-اف- 17 است.

چین بزرگترین همپیمان تجاری-مالی پاکستان بوده و قراردادهای فراوانی به ارزش دهها میلیارد دلار، از جمله قرارداد احداث راهروی مالی مشترک چین-پاکستان بین دو کشور امضا شده است.

پاکستان که به دلیل سردی روابط با آمریکا در سال های اخیر، بیش از پیش چشم به تقویت روابط با چین و نیز روسیه دوخته است، به دنبال آن است که حمایت این دو ابرقدرت شرق را کسب کند تا شاید بخشی از نگاه ویژه آمریکا به تقویت روابط محبت آمیز به هند به عنوان رقیب اصلی منطقه ای و دشمن بالقوه پاکستان، جبران گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 217

به "هند کشتی چینی حامل ابراز ساخت موشک بالستیک را توقیف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند کشتی چینی حامل ابراز ساخت موشک بالستیک را توقیف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید