وزیر خارجه ترکیه: به دنبال آتش بس در لیبی هستیم

به گزارش مجله فناوری، وزیر امور خارجه ترکیه با انتقاد از مواضع ژنرال حفتر و حامیان اماراتی و مصری او، از کارشکنی ها برای دست یابی به آتش بس در لیبی انتقاد کرد.

وزیر خارجه ترکیه: به دنبال آتش بس در لیبی هستیم

به گزارش گروه بین الملل مجله فناوری، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه می گوید کشورش به دنبال آتش بس در لیبی است ولی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی حاضر به امضای توافق آتش بس نیست.

ناراحتی روس ها از حفتر

وزیر امور خارجه ترکیه گفت که اقدام حفتر در ترک جلسه توافق آتش بس در لیبی بدون اینکه جایگزینی برای توقف درگیری ها پیشنهاد بدهد، روس ها را خشمگین نموده است.

چاووش اوغلو گفت که ترکیه مخالف مشارکت امارات و مصر در گفت وگوهای آتش بس در لیبی بود چرا که به گفته وی امارات برای اینکه توافق آتش بس در لیبی محقق نشود، دست به رفتار خصمانه تری زد. وزیر خارجه ترکیه گفت اگر اماراتی ها در نشست گفت وگوهای آتش بس لیبی شرکت کند، قطر هم باید شرکت کند.

حفتر به توافق و آتش بس اعتقادی ندارد

او گفت که ژنرال خلیفه حفتر که مورد حمایت امارات و مصر است، تمایلی به توافق ندارد و تنها به دنبال این است که با قدرت نظامی به خواسته های خود برسد.

ژنرال حفتر از نیمه فروردین ماه تا به امروز، بیش از چهار بار عملیات تصرف شهر طرابلس را که محل استقرار دولت وفاق ملی است، صادر نموده است ولی موافقیت قابل توجهی نداشته است.

وزیر خارجه ترکیه هدف از مداخله این کشور رد پرونده لیبی را کوشش آنکارا برای ایجاد توازن بین قدرت ها و طرف های درگیر در این کشور آفریقایی دانست و گفت که با ایجاد این توازن می توان به سمت فرآیند سیاسی در لیبی رفت.

تهدید ژنرال حفتر از سوی ترکیه

به گزارش شبکه الجزیره، چاووش اوغلو نیروهای ژنرال حفتر و حامیان منطقه ای آن ها را تهدید به پاسخ کرد و گفت که اگر نیروهای ترکیه در لیبی مورد هجوم قرار بگیرند، آنکارا پاسخ خواهد داد.

او در واکنش به انتقادها از ترکیه در ماجرای حمایت این کشور از دولت فایز السرّاج، رئیس دولت وفاق ملی لیبی نیز گفت که آنکارا از اخوانی ها حمایت نمی نماید بلکه از نهادهای قانونی که منتخب مردم لیبی است حمایت می نماید.

وزیر خارجه ترکیه در خصوص دلیل خصومت امارات با این کشور گفت که اخوان المسلمین موجب نگرانی اماراتی ها شده است و به همین دلیل، آن ها طرف های درگیر در لیبی را علیه آنکارا می شوراند؛ به گفته چاووش اوغلو، امارات به اخوان المسلمین به دید خطری که حکومت آن را تهدید می نماید، نگاه می نماید.

لیبی؛ کشوری با 2 دولت و 2 ارتش

لیبی بعد از سرنگونی سرهنگ معمر القذافی، دیکتاتور لیبی در سال 2011، مدتی بدون دولت مرکزی ماند تا اینکه سال 2015 با حمایت سازمان ملل و جامعه بین الملل، دولت وفاق ملی با هدف ایجاد ثبات در این کشور به ریاست فایز سراج بر اساس توافق صُخیرات مغرب تشکیل شد. هم اکنون شهر طرابلس، محل استقرار این دولت و مجلس وابسته به آن است.

به دنبال تشکیل این دولت، نیروهای سیاسی و نظامی حامی ژنرال حفتر نیز دست به ایجاد دولت موازی به ریاست عبدالله الثنی و مجلس در طبرق زدند که به مجلس طبرق معروف است و طی این سال ها، بین نیروهای مورد حمایت این دو دولت و مجلس، جنگ و درگیری است.

تداوم جنگ داخلی با حامیان خارجی

دولت وفاق ملی و دولت طُبرق لیبی بر سر تصاحب قدرت در این کشور در حال نزاع و جنگ هستند و همین امر باعث ایجاد صف بندی های بین المللی و منطقه ای شده است. به رغم اینکه دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت اروپا، آمریکا و سازمان ملل است، ولی مصر، عربستان سعودی، امارات و یونان، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می نمایند.

حدود دو ماه پیش ترکیه دو تفاهم نامه همکاری امنیتی و ترسیم مرزهای دریایی با دولت وفاق ملی لیبی امضا کرد تا بتواند منابع انرژی در دریای مدیترانه را اکتشاف و استخراج کند؛ این اقدام، باعث ناراحتی مصر، یونان، قبرس جنوبی و ژنرال خلیفه حفتر شد.

دولت ترکیه هفته گذشته بعد از دریافت درخواست یاری نظامی رسمی از سوی دولت وفاق لیبی، بیان کرد که نیروهای خود را به این کشور خواهد فرستاد. مجلس ترکیه نیز دوازدهم دی ماه با طرح اعزام نیرو برای حمایت از این دولت موافقت کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 231

به "وزیر خارجه ترکیه: به دنبال آتش بس در لیبی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه ترکیه: به دنبال آتش بس در لیبی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید