چرا عشق به شهرت برای افراد سبب مزاحمت می گردد؟

به گزارش مجله فناوری، یک روانشناس گفت: احتیاج شهرت به طور طبیعی مشکل ساز نیست، اما در صورتی که این مساله بیش از حد باشد می توان از آن به عنوان احتیاج بیمارگونه به شهرت یا مقام اجتماعی یاد کرد.

چرا عشق به شهرت برای افراد سبب مزاحمت می گردد؟

سید شهرام علیزاده روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با خبرنگار ، درباره دردسرساز شدن شهرت برای افراد جامعه اظهار کرد: دریافت تأیید و توجه یکی از احتیاج هایی است که در هر انسانی مشاهده می گردد. با قدری توجه در رفتار بچه ها متوجه خواهیم شد که آن ها به چه میزان به دنبال دریافت توجه از جانب والدین و اطرافیان خود هستند.

او اعلام کرد: احتیاج به توجه به طور طبیعی مشکل ساز نیست، اما در صورتی که این مساله بیش از حد باشد می توان از آن به عنوان احتیاج بیمارگونه به شهرت یا مقام اجتماعی یاد کرد.

این روانشناس گفت: بعضی از افراد به وسیله کوشش برای اول و مهم بودن یا جلب توجه دیگران، با اضطراب بنیادی نادیده گرفته شدن مبارزه می نمایند و از این رو برای جلب توجه دست به هر کاری می زنند، اما بسیاری دیگر به سبب حرفه و صندلی خود، بیش از حد مورد توجه واقع می شوند و پس از مدتی کوتاه این میزان از توجه را آسیب زا می ببینند.

او با اشاره به اینکه توجه بیش از حد به آن ها گاه به حدی می رسد که برای حضور در جامعه به ایجاد چهره ای مبدل متوسل می شوند، اضافه نمود: این قبیل افراد به مرور زمان حریم شخصی خود را از دست رفته می بیینند و مجبور می شوند تا بیش از حد معمول مراقب رفتار و پوشش خود باشند که این مسئله می تواند آن ها را به انواع اختلالات روانی همچون اضطراب و افسردگی نزدیک کند و عملکرد طبیعی آن ها را با مسائل قابل توجهی روبرو کند.

علیزاده مطرح کرد: در این میان رفتار افراد سلبریتی پرست نیز قابل توجه است؛ افرادی که گاه به زور متوسل شده اند تا یک عکس یادگاری با فرد مشهور بیندازند. این رفتار را در مسابقات فوتبال، جشنواره های فیلم و موسیقی و... بار ها بار شاهد بوده ایم. قصد بسیاری از این افراد کسب شهرت آنی با یاری یک فرد مشهور است و بعضی دیگر می خواهند به این روش مورد توجه واقع شوند و به اصطلاح دیده شوند.

این روانشناس ادامه داد: این افراد احتیاج بیمارگونه ای را به تأیید و توجه احساس می نمایند و گاه به دلیل سلب حریم شخصی دیگران به مراجع قانونی معرفی می شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 300

به "چرا عشق به شهرت برای افراد سبب مزاحمت می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عشق به شهرت برای افراد سبب مزاحمت می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید