کدام ماسک ها برای سلامتی در آلودگی هوا موثرترند؟

به گزارش مجله فناوری، رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن ارائه توصیه هایی به شهروندان تهرانی در پی افزایش شاخص آلودگی هوا، درباره میزان تاثیر استفاده از ماسک در این شرایط نیز توضیحاتی ارائه کرد.

کدام ماسک ها برای سلامتی در آلودگی هوا موثرترند؟

به گزارش مجله فناوری به نقل از ایسنا، دکتر عباس شاهسونی با اشاره به تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران و حضور نماینده وزارت بهداشت در این جلسه، گفت: امروز در جلسه حضور داشتیم. از آنجایی که سلامت اولویت اول ما در وزارت بهداشت است و سلامت مردم باید حفظ گردد، همیشه تاکید داشتیم که راهکارهایی که برای آلودگی هوا دیده می گردد، باید در راستای کاهش منابع آلودگی هوا و کاهش مواجهه مردم به خصوص گروه های حساس با آلودگی هوا باشد.

وی با بیان اینکه در جلسه نوزدهم آبان ماه، برای کاهش منابع آلودگی هوا تصمیماتی گرفته و اعلام شد که رییس کمیته باید درباره آن ها اطلاع رسانی کند، اضافه نمود: در عین حال برای کاهش مواجهه مردم با آلودگی هوا هم تصمیم گیری شد. البته در حال حاضر شاخص آلودگی هوای تهران، ناسالم برای گروه های حساس است و با توجه به اینکه سازمان هواشناسی پیش بینی نموده است که تا انتها هفته با پایداری آلودگی مواجهیم و پایداری به نسبت شدید خواهد بود، به طوری که ممکن است شاهد افزایش غلظت آلاینده ها باشیم، تصمیماتی اتخاذ شد و قرار شد اگر شاخص ها به سمت ناسالم برای همه گروه ها رفت، تصمیماتی مبنی بر تعطیلی مدارس اتخاذ گردد.

  • هوای تهران ناسالم برای گروه های حساس | توصیه وزارت بهداشت به بیماران

رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: در شرایطی که هوا برای گروه های حساس ناسالم است، توصیه می گردد که بیماران تنفسی، افرادی که مشکل ریوی، قلبی و عروقی دارند و زنان باردار، بچه ها، به ویژه بچه های که مبتلا به بیماری های تنفسی و ... هستند و کسانی که مشکل نقص ایمنی دارند، سالمندان و ... جزو گروه های حساس هستند و در این شرایط، در هوای آزاد حضور پیدا ننمایند.

شاهسونی با بیان اینکه سایر افراد هم حضور در فضای آزاد را به حداقل ممکن برسانند، گفت: در عین حال مردم خودشان هم باید همکاری نمایند و در شرایطی که غلظت آلاینده ها بالا می رود، از بردن وسایل نقلیه به بیرون تا حد امکان خودداری نموده و فعالیت هایی را که منجر به آلودگی هوا می گردد، کاهش دهند.

رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت همچنین گفت: گروه های حساس فعالیت های ورزشی را تا حد امکان در فضای باز انجام ندهند و این فعالیت را به فضای بسته منتقل نمایند. بنابراین برای فردا، پس فردا و در شرایط پایداری آلودگی در روز چهارشنبه، فعالیت های ورزشی را در فضای بسته انجام دهند. گاهی اوقات شاهدیم که بعضی افراد در کنار بزرگراه ها و جاهایی که در نزدیکی منابع آلاینده است، بعضی فعالیت های ورزشی را انجام می دهند که توصیه می کنیم فعالیت های ورزشی را در این روزها در فضای بسته انجام دهند. زیرا خود فعالیت ورزشی باعث می گردد که هوای بیشتری تنفس کنیم و نهایتا آلودگی بیشتری وارد بدن مان می گردد.

وی تاکید نمود: باید توجه کرد که غلظت در حد ناسالم برای گروه های حساس است و نهایتا هم پینی بینی شده با توجه به پایداری که وجود دارد، به سمت ناسالم برای همه گروه ها رود. حال بعضی تصمیمات پیشگیرانه اتخاذ شد که اگر این تصمیمات رعایت گردد و به به خوبی اجرا گردد، حداقل به سمت هوای ناسالم برای همه نخواهیم رفت.

  • کدام ماسک ها در شرایط آلودگی هوا موثرند؟

شاهسونی درباره تاثیر ماسک بر جلوگیری از ورود آلاینده ها به دستگاه تنفسی، گفت: اگر ماسک استانداردی که مورد تایید وزارت بهداشت است، در این شرایط آلودگی مورد استفاده قرار گیرد، موثر خواهد بود. ماسک های N95 و P2 که مورد تایید وزارت بوده، دارای فیلتر قابل شست وشو بوده و از مراکز مجاز خریداری می شوند و در وهله دوم اگر درست استفاده شوند، موثر هستند. باید توجه کرد که صرف وجود ماسک ورود آلاینده ها را کاهش نمی دهد، بلکه باید درست از ماسک استفاده کنیم و ماسک به خوبی بر روی صورت کیپ گردد و از کناره های آن هوا وارد نگردد. در صورتی که به درستی از این ماسک ها استفاده گردد، موثرند. به طوری که ماسک های P2 تا 95 درصد از ورود ذرات زیر 2.5 میکرون به دستگاه تنفسی جلوگیری می نمایند.

وی ادامه داد: البته استفاده طولانی مدت از ماسک سخت است. بر این اساس توصیه می کنیم که در شرایطی که در فضای باز قرار می گیرند، به ویژه گروه های حساس از این ماسک ها استفاده نمایند.

  • اخطاریه هواشناسی درباره آلودگی هوای تهران و سه استان دیگر
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 74

به "کدام ماسک ها برای سلامتی در آلودگی هوا موثرترند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ماسک ها برای سلامتی در آلودگی هوا موثرترند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید