14 ترفند برای گرفتن عکس های شگفت انگیز در خانه

به گزارش مجله فناوری، زندگی امروز- چند وقت یکبار به عکاسی با موبایل در خانه می پردازید؟ گاهی اوقات آنقدر درگیر جست وجوی محل ها یا سوژه های نو برای عکاسی می شویم که آنچه درست جلوی چشمان مان حاضر است را نمی بینیم. در این مقاله با 14 نکته و ترفند خلاقانه آشنا خواهید شد که یاری می نماید حتی بدون این که یک قدم از خانه دور شوید عکس هایی خیال انگیز با گوشی موبایل خود بگیرید.

14 ترفند برای گرفتن عکس های شگفت انگیز در خانه

دیجی مگ نوشت: هرچند محدودیت های عکاسی با موبایل در خانه می تواند چالش برانگیز باشد ولی این محدودیت ها بعلاوه شما را وادار خواهد نمود در نورپردازی، ترکیب بندی و انتخاب سوژه خلاق تر باشید. با اندکی تخیل و خلاقیت می توانید محیط خانه خود را به شیوه ای نو نگاه کنید و از این که تعداد زیادی از سوژه های موجود در خانه می توانند از درون لنز گوشی موبایل تا این حد مجذوب نماینده به نظر برسند شگفت زده خواهید شد.

با مدرسه آموزش عکاسی با موبایل دیجی کالا مگ همراه باشید؛ نکاتی که در ادامه می آیند شما را برای شروع این راستا یاری خواهند کرد.

1. از زوایای غیرمعمول عکاسی کنید

یک راه ساده برای خلق تصویری مجذوب نماینده از یک سوژه روزمره موجود در خانه عکس گرفتن از آن از زاویه ای نامانوس است. هدف این است که آن شی را از زاویه ای خاص که بیننده تا به حال ندیده بوده است نشان دهیم. سعی کنید از سوژه با استفاده از یک زاویه بسیار پایین یا بسیار بالا عکاسی کنید و تاثیر هرکدام را در نحوه ظاهر شدن آن در تصویر ببینید. از کناره های مختلف سوژه یا حتی از داخل آن عکاسی کنید.

این تصویر عکسی از داخل سرپوش یک چراغ است که دقیقا از زیر آن گرفته شده. به طور معمول ما همواره بیرون سرپوش چراغ را می بینیم؛ این تصویر سوژه را از منظری نشان می دهد که در حالت عادی دیده نمی گردد و در نتیجه فکر مخاطب را بیشتر تحریک می نماید.

2. صحنه را ساده کنید

یکی از مسائل عکاسی با موبایل در فضای محدود این است که احتمال حضور اشیایی نامطلوب در پس زمینه وجود دارد که فکر را از سوژه اصلی منحرف می نمایند. وقتی سوژه مورد نظر خود را برای عکاسی انتخاب کردید صحنه اطراف آن را خلوت کنید تا سوژه اصلی در برابر یک پس زمینه ساده و تمیز برجسته گردد.

ممکن است برای این کار لازم باشید سوژه را به موقعیت یا حتی اتاق دیگری ببرید. بعلاوه می توانید هنگام عکاسی با موبایل از زوایای مختلف سوژه، برای از بین بردن مزاحمت عناصری که دلخواهتان نیست یک کاغذ سفید یکدست را در پشت سوژه قرار دهید. ترکیب بندی ساده تصویری به مراتب قوی تر می سازد که توجه بیننده را روی سوژه اصلی متمرکز خواهد نمود.

3. کادر را پر کنید

یک راه موثر دیگر برای از بین بردن پس زمینه شلوغ در تصویر پرکردن تمام کادر با سوژه است. این تکنیک با حذف هر عنصر دیگری که ممکن است چشم را درگیر کند بیشترین تاکید را روی سوژه قرار خواهد داد. از این که به سوژه بسیار نزدیک شوید نهراسید. البته دقت داشته باشید که دوربین گوشی هنوز قادر به فوکوس کردن کامل روی سوژه باشید. اگر بیش از حد به سوژه نزدیک شوید کل تصویر شما تار خواهد شد. نگران این که کل سوژه در عکس دیده نمی گردد هم نباشید.

پر کردن تمام کادر با این برگ کلم کل پس زمینه شلوغ آشپزخانه را حذف نموده است. این روش بعلاوه یاری نموده جزییات پیچیده و بافت سوژه به گونه ای ثبت گردد که اگر عکس از فاصله ای دورتر گرفته شده بود امکان تماشا آن ها وجود نداشت.

4. از نور طبیعی بهره ببرید

هنگام عکاسی در فضای داخلی پنجره ها اهمیت بسیار زیادی دارند؛ چراکه پنجره ها تنها منبع نور طبیعی برای روشن کردن سوژه ها هستند. قرار دادن سوژه عکاسی داخل یا در نزدیکی پنجره روشی عالی برای نورپردازی شیئی است که از آن عکس می گیرید. به نورهای مجذوب نمایندهی را که در ساعت های متفاوت روز از پنجره به داخل می آیند توجه کنید. ساعت های طلایی طلوع و غروب خورشید نور زیبا و گرمی را برای عکس های شما ایجاد خواهند کرد.

پرده های نیمه شفاف سفید یا دارای رنگ های روشن می توانند نور شدید خورشید را به خوبی پراکنده نمایند. در نتیجه اگر در میانه روز عکاسی می کنید این نوع پرده ها ابزار خوبی برای نرم کردن نور خواهند بود. بعلاوه می توانید یک ورق کاغذ سفید را در برابر پنجره آویزان کنید تا کار فیلتر پخش نماینده نور (Diffuser) را برای شما انجام دهد. پخش کردن نور باعث ایجاد نوری نرم تر و دلپذیرتر می گردد و از تشکیل سایه های تندی که یک منبع نور مستقیم قوی می سازد جلوگیری می نماید.

5. از پنجره در عکس های خود بهره ببرید

پنجره علاوه بر این که یک منبع نور ارزشمند طبیعی است خودش هم می تواند سوژه ای بسیار مناسب باشد. ممکن است نمایی زیبا در پشت پنجره قرار داشته باشد یا حتی خود پنجره سوژه اصلی قرار گیرد. در شب می توانید با استفاده از نور مهتاب یا چراغ های خیابان عکس هایی بسیار نوستالژیک و پرحس از پنجره ها بگیرید.

اگر قصد دارید از چشم انداز ای که بیرون پنجره واقع شده است عکس بگیرید سعی کنید بخشی از قاب پنجره یا کل آن را در عکس بگنجانید. این روش زمینه ای را در عکس شما ایجاد می نماید و می تواند قابی را در لبه های عکس تشکیل دهد.

در این عکس ابتدا فوکوس را روی شکوفه های صورتی رنگ تنظیم نموده بودیم. ولی سپس متوجه بخار کردن شیشه پنجره شدیم و فکر کردیم اگر فوکوس را به جای درخت روی قطرات آب قرار دهیم احتمالا تصویر مجذوب نماینده تری به دست خواهیم آورد. در آب وهوای بارانی می توانید با عکس گرفتن از قطره های بارانی که روی شیشه پنجره نشسته اند به نتایجی بسیار زیبا برسید.

6. نورهای مصنوعی را بیازمایید

علاوه بر استفاده از نور طبیعی برای نورپردازی سوژه ها می توانید از نورهای مصنوعی هم بهره ببرید. چراغ ها آشکارترین منابع نور مصنوعی هستند. چراغ ها هم می توانند به سوژه شما نوردهی نمایند و هم خود سوژه های جالبی برای عکاسی هستند. هنگام استفاده از چراغ ها رنگ مایه های مختلفی را که می توانید با استفاده از لامپ های متفاوت به دست آورید در نظر بگیرید. رنگ مایه چراغ، رنگ کلی تصویر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

لامپ رشته ای معمولی به کار رفته در این چراغ مطالعه نور گرمی به رنگ نارنجی/زرد فراوری می نماید ولی دیگر انواع لامپ ها رنگ مایه هایی متفاوت دارند. لامپ های LED می توانند نور سرد آبی رنگ از خود منتشر نمایند و لامپ های فلورسنت معمولا نوری سبز رنگ دارند.

علاوه بر لامپ ها احتمالا منابع نوری مصنوعی دیگری هم در خانه یافت می گردد که می توانید از آن ها به شیوه هایی جالب برای نورپردازی سوژه های خود بهره ببرید. در این عکس صورت کودک تنها به وسیله نور صفحه نمایش یک آیپد که روبری او قرار داشته روشن شده است. سعی کنید برای نورپردازی سوژه ها از گجت های الکترونیکی مختلفی نظیر آیفون، لپتاب، چراغ قوه یا حتی نور یخچال بهره ببرید.

شمع ها نوعی درخشش گرم و دوست داشتنی فراوری می نمایند که برای افزودن فضای گرم و صمیمی به یک عکس بسیار عالی است.

7. سوژه را از پشت نوردهی کنید

نوردهی از پشت به زمانی گفته می گردد که منبع نور در پشت سوژه قرار داشته باشد. می توانید از نور پنجره یا یک چراغ برای این منظور بهره ببرید. نوردهی از پشت برای عکاسی سیلوئت لازم است. برای این کار کافی است سوژه را در برابر منبع نور قرار دهید، فوکوس را روی سوژه قفل کنید و سپس تنظیم نوردهی را تا حدی پایین بیاورید که سوژه به شکل یک سیلوئت تیره در برابر پس زمینه روشن به نظر برسد.

در این عکس نور چراغ مطالعه به گوشه اتاق تابانده شده و انعکاس آن از سطح روشن دیوارها تشکیل یک منبع نورانی در پشت چراغ داده است. سپس برای گرفتن عکس تنظیم نوردهی کاهش داده شده تا یک تصویر سیلوئت قدرتمند از شکل چراغ مطالعه تشکیل گردد.

نوردهی از پشت بعلاوه برای عکاسی از اشیای نیمه شفاف هم بسیار مناسب است. نوری که در پشت سوژه واقع شده است از میان جسم عبور نموده و جزییات پنهان و رنگ های جالبی را آشکار می نماید. برای عکاسی از این برگ آن را در برابر پنجره قرار دادیم تا نور خورشید از میان آن عبور نموده و به دوربین برسد.

8. از سایه ها عکاسی کنید

در گوشه وکنار خانه در پی سایه های جالبی بگردید که به وسیله اشیای معمولی زندگی ساخته شده اند. به سادگی می توانید با قرار دادن سوژه در برابر یک دیوار و تاباندن نور به سمت آن سایه فراوری کنید.

برای تغییر دادن محل قرارگیری سایه نسبت به سوژه زوایای مختلف تابش نور را امتحان کنید. بعلاوه می توانید شدت سایه را با تغییر دادن فاصله میان منبع نور، سوژه و سطحی که سایه روی آن تشکیل می گردد کنترل کنید.

می توانید همچون عکس بالا هم سوژه و هم سایه را در عکس بگنجانید یا مثل عکس پایین تنها از سایه عکس بگیرید. مراقب باشید سایه خودتان یا گوشی در عکس تعیین نباشد. ممکن است لازم گردد برای حذف کردن سایه خودتان از عکس زوایای مختلفی را بیازمایید.

9. در پی نقش مایه ها بگردید

در اشیای خانه خود برای یافتن الگوها و نقش مایه های مجذوب نماینده جستجو کنید. پر کردن کادر تصویر با یک نقش مایه می تواند موجب فراوری یک تصویر انتزاعی بسیار منحصربه فرد گردد.

این کاسه شیشه ای الگوی پیچیده ای داشت که ما قصد داشتیم از آن عکاسی کنیم. پس از این که پیروز نشدیم با عکاسی از چند زاویه مختلف به نتیجه مطلوب برسیم آن را به سمت پنجره گرفتیم و کادر را تنها با بخشی از آن پر کردیم. نوری که از میان شیشه می درخشد و ترکیب بندی با کادر بسته موجب برجسته شدن بافت و طرح شیشه شده است.

10. از رنگ بهره ببرید

رنگ تاثیر بصری زیادی در تصاویر دارد و می تواند واکنش های احساسی شدیدی را در بیننده برانگیزد. پر کردن کادر با رنگ سوژه راهی خوب برای تبدیل کردن رنگ به موضوع اصلی عکاسی با موبایل است. این عکس از یک بخاری برقی گرفته شده است. پر کردن کادر با طرح توری فلزی و نوارهای متقارن نارنجی رنگ موجب خلق یک تصویر انتزاعی رنگی با نوعی درخشش گرم و دوست داشتنی شده است.

یک پروژه مفرح برای عکاسی با موبایل در داخل خانه می تواند عکس گرفتن از تعداد زیادی اشیای هم رنگ باشد. پس از آن می توانید یک کلاژ از تمام این عکس ها بسازید تا مجموعه ای از عکس ها را با یک تم رنگی یکسان به نمایش بگذارید.

11. عکس های پرتره بگیرید

خانه محل خوبی برای عکاسی پرتره است؛ چراکه در خانه فرصت بسیار زیادی دارید تا ترکیب بندی ها و شرایط نوری مختلف را بیازمایید. می توانید از پنجره برای نورپردازی سوژه از جهت های مختلف بهره ببرید و نتایج مختلفی به دست بیاورید. در غیاب نور روز سعی کنید سوژه را با استفاده از لامپ یا شمع نورپردازی کنید. اگر کودک یا حیوان خانگی شما برای عکاسی ثابت نمی ایستد در خواب از او عکاسی کنید!

یادتان باشد تا جای ممکن از پس زمینه های گیج نماینده دوری کنید. برای این کار می تواند موقعیت سوژه را تغییر دهید، زاویه دید خود را عوض کنید یا به سوژه نزدیک تر شوید. از نزدیک شدن زیاد به سوژه نهراسید؛ حتی اگر باعث گردد تمام سر سوژه در عکس دیده نگردد. این نوع ترکیب بندی معمولا برای گرفتن عکس های پرتره بسیار موثر است.

در این تصویر نزدیک رفتن و پر کردن کادر باعث شده تا بافت و جزییات موی گربه به خوبی در عکس دیده گردد. البته عکس پرتره لزوما نباید همواره از صورت فرد باشد. دست ها، پاها و جواهرات هم سوژه هایی عالی هنگام عکاسی از افراد هستند.

12. یک پروژه یا فعالیت را به صورت مستند به تصویر بکشید

عکاسی با موبایل از مراحل مختلف تکمیل یک پروژه یا فعالیت می تواند منجر به خلق مجموعه ای از تصاویر گردد که روایتی را بیان می نمایند. این پروژه می تواند شامل هر نوع فعالیتی باشد که به صورت مرحله مرحله پیش می رود؛ فعالیت هایی نظیر نجاری، بازی کردن بچه ها یا حتی پختن یک کیک و نمونه هایی دیگری شبیه این ها. یک روش عالی برای نمایش دادن مجموعه ای از عکس ها کنار هم قرار دادن آن ها و ساختن کلاژ است.

این کلاژ که از ترکیب 4 عکس ساخته شده مراحل مختلف رنگ زدن تعدادی قاب قدیمی را نشان می دهد. این مجموعه عکس ها فرایند و جزییات فعالیت را از ابتدا تا سرانجام ثبت نموده اند.

13. از پوسیدگی ها و بافت ها عکس بگیرید

ما به عکاسی از اشیایی که سالخوردگی و زوال را نشان می دهند علاقه داریم. این نوع سوژه ها دارای بافت های مجذوب نمایندهی هستند که به عکس شما روح بخشیده و کیفیتی لمس شدنی به آن می بخشند.

درهای قدیمی، رنگ پوسته پوسته شده، لوله های زنگ زده و تار عنکبوت ها همگی سوژه هایی مناسب برای این نوع عکاسی هستند. بافت این سوژه ها حواس انسان را تحریک می نماید؛ به ویژه اگر از نمای بسیار نزدیک عکاسی کنید و جزییات پوسیدگی و بافت سوژه را نشان دهید.

ما به سختی متوجه حشره ای شدیم که در طاقچه پنجره این ایوان قدیمی بود، ولی عکاسی از آن با نمای بسته و استفاده از نور طبیعی پنجره منجر به خلق تصویری واقعا قدرتمند شد.

14. خلاقانه بیندیشید

کلید اصلی برای گرفتن عکس های موبایلی خوب در خانه اندیشه خلاق و آزمودن تکنیک های مختلف است. اخیرا ما عکاسی با موبایل از میان اجسام مختلف شیشه ای را آزمودیم و به نتایج جالبی دست یافتیم.

این عکس از یک گل ارکیده و از میان یک لیوان شیشه ای سبز رنگ گرفته شده است. این کار موجب شده تا کادری منحصربه فرد در لبه های تصویر تشکیل گردد و خطوط چشم را به سمت سوژه اصلی یعنی گل بکشند که در وسط تصویر واقع شده است. بعلاوه شیشه به شکلی جالب باعث اعوجاج برگ ها شده است.

برای رسیدن به خلاقیت بیشتر در عکاسی باید به چیزهای غیرمعمول فکر کنید. در خانه در پی فرصت های خلاقانه بگردید و تکنیک های مختلف را آزمایش کنید تا زمانی که به نتایج مطلوب برسید.

تمرین عکاسی با موبایل در خانه

اگر این نکات برای شما الهام بخش بوده اند هر زمان که در خانه بودید و کاری نداشتید سعی کنید برای خود یک چالش عکاسی با موبایل ترتیب دهید و در طول یک ساعت هرقدر که می تواند عکس بگیرید. می توانید برای استفاده از نورهای مختلف در زمان های متفاوتی از روز عکس بگیرید یا چالش خود را به یک موضوع یا دست مایه خاص نظیر سایه ها، اشیای آشپزخانه، گل ها یا حتی یک رنگ تعیین محدود کنید. تجربه کنید، زیاد عکس بگیرید و مهم تر از همه لذت ببرید!

منبع: زندگی روز
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1590

به "14 ترفند برای گرفتن عکس های شگفت انگیز در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 ترفند برای گرفتن عکس های شگفت انگیز در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید