8 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می نمایند

به گزارش مجله فناوری، اگر فکر می کنید برخی آدم ها خلاق به جهان می آیند و شما از چنین موهبتی بی بهره هستید، اشتباه می کنید.

8 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می نمایند

بعضی افراد خلاق تر هستند، چون خلاقیت را در خود پرورش می دهند. اما باید بدانید که بیشتر وقت ها بزرگ ترین موانع خلاقیت عادت های ما هستند. در این مطلب از خبرنگاران به معرفی عادت های نابودنماینده خلاقیت می پردازیم.

پیش داوری

برای خلاق بودن باید بتوانیم آزادانه و بدون پیش داوری ایده پردازی و نوآوری کنیم. اگر خیلی زود ایده های تان را قضاوت کنید، باعث تردید درباره ایده های تان و درنتیجه خلاقیت کمتر می گردد. فرایند آنالیز را جداگانه انجام دهید. نخست اجازه دهید ایده های خام بی وقفه ارائه شوند؛ سپس می توانید برترین ها را گزینش و پیرایش کنید.

کمبود جسارت

اگر از ریسک پذیری و کاوش در جهتهای نو می ترسید، بی تردید انحراف از جهت رایج برای شما سخت خواهد بود. برای خلاق بودن باید جسور باشید و فرصت های پیش روی تان را امتحان کنید. ترس بزرگ ترین دشمن خلاقیت است.

ترس از شکست

ترس از شکست نمی گذارد جسور و خلاق باشیم. اگر هدف مان اجتناب از شکست خوردن و اشتباه کردن باشد، به آدمی خاموش و محافظه کار تبدیل می شویم. خلاقیت یعنی آزمون فرصت های پیش رو و کاوش در بن بست ها. ایده جذابی که به فکر شما می رسد، به همه اشتباهاتی که نموده اید می ارزد.

مقایسه خود با دیگران

یکی از عادت های نابودنماینده خلاقیت مقایسه خوپ با دیگران است. در مقایسه خودتان با دیگران شعله نوآوری و خیال پردازی بی مانندتان را خاموش می کنید. معیارهای خودتان را برای خلاقیت داشته باشید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. خلق کنید و ابایی از متفاوت بودن نداشته باشید. هدیه یکتای شما به این جهان از خلاقیت تان سرچشمه می گیرد.

نگرانی از عدم اطمینان

ابهام آدم های بسیاری را نگران می نماید. این آدم ها می خواهند همه چیز درست و منطقی باشد. اما برای خلاقیت باید شجاعت پذیرش عدم اطمینان را داشته باشیم. از عدم اطمینان نترسید. خلاقیت عادت است و برترین خلاقیت ها نتیجه عادت های سودمندی هستند که بهره بردن از خیال پردازی و نوآوری را برای ما ممکن می نمایند. برای آنکه به راستی خلاق باشید، نباید از اشتباه کردن بترسید.

رنجیدن از نقدها

بازخورد گرفتن همواره خوب است، شنیدن نقد و انتقاد دیگران هم همین طور. اما به شرطی که آن نقدها و بازخوردها ما را نرنجاند. همه ما نیازمند بازخورد آدم های مختلف هستیم. این بازخوردها به ما یاری می نمایند پیشرفت کنیم. بدانید که ترس از نقد یعنی ترس از رشد و پیشرفت.

کمبود اعتمادبه نفس

خلاقیت همواره با مقدار مشخصی عدم اطمینان همراه است. درنتیجه، اگر کمی هم به خودمان تردید کنیم، طبیعی است. اما کمبود بیش از میزان اعتماد به نفس، در طولانی مدت، بر توانایی ها و قابلیت های افراد تاثیر منفی دارد. برترین راه برای خلاق بودن این است که نخست اعتمادبه نفس خود را تقویت کنیم.

وسواس تحلیل

وسواس تحلیل یا فلج تحلیلی باعث می گردد به علت انبوه داده ها و اطلاعات، نتوانیم هیچ تصمیمی بگیریم. آدم های خلاق می دانند که درگیرشدن و تمرکز بیش ازمیزان بر موضوعی خاص، دشمن خلاقیت است.

چکیده کلام اینکه، اگر می خواهید خلاق باشید، از قلم نیاندازید که هرچه مهارت خلاقیت را بیشتر تمرین کنید، خلاق تر می شوید. درنتیجه، عادت های بدی که خلاقیت را خفه می نمایند ترک کنید.

شما چه روش هایی برای افزایش خلاقیت دارید؟ آیا روشی بوده است که استفاده از آن تاثیر چشمگیری بر پرورش خلاقیت شما داشته باشد؟ آیا شما توانسته اید با ترک عادت خاصی خلاق تر شوید؟

پیشنهاد مطالعه: مطلب در یک چشم به هم زدن حالتان را خوب کنید را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1581

به "8 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید