آشنایی با پهلوانان شاهنامه

به گزارش مجله فناوری، شاهنامه 30 سال زمان می خواست تا تبدیل گردد به حماسه ملی ایرانیان؛ شاهکاری که با داستان پردازی ها و حماسه سازی های فردوسی حکیم، توانست نام ایران را جاودانه کند.

آشنایی با پهلوانان شاهنامه

به گزارش خبرنگاران به نقل ایسنا ، بخش مهمی از داستان ها و اتفاقات مهم شاهنامه را پهلوانان نامی آن رقم می زنند. بخش پهلوانی شاهنامه با قیام کاوه آهنگر علیه ضحاک ماردوش شروع می گردد و با نابودی رستم و خانواده اش به خاتمه می رسد.

رستم

رستم نام آورترین پهلوان شاهنامه است. کسی که همه او را با هفت خوان می شناسند. او فرزند زال (پسر سام) و رودابه (دختر مهراب) است. تولد او که با یاری دریافت زال از سیمرغ انجام شد، تفاوت او را نسبت به سایر پهلوانان شاهنامه آشکارتر می نماید. رستم در طول حضورش در شاهنامه، تاثیرگذارترین شخصیت داستان ها و خط محوری اتفاق ها و روایت هاست و گره بسیاری از مسائل به دست او باز می گردد.

علاوه بر گذشتن از هفت خوان سخت، نجات کیکاووس از بند دیو سپید، مبارزه با افراسیاب و اسفندیار، خون خواهی سیاوش، نجات بیژن و کشتن پسرش سهراب از مهم ترین اتفاق های زندگی رستم هستند. او خاتمه به نیرنگ برادرش شغاد به چاه افتاد و همراه اسب خود رخش کشته شد.

کاوه آهنگر

کاوه نماد ظلم ستیزی در شاهنامه و پهلوان برخاسته از میان مردم است. کسی که پس از دستگیر شدن دو پسرش توسط ضحاک برای خوراندن مغز آن ها به مارهای روی دوش پادشاه، قیام کرد و یاری طلبید. او پیشبند چرمی خود را به عنوان پرچم بر سر نیزه زد که به درفش کاویانی معروف شد.

کاوه به یاری فریدون، که پدرش به دست ضحاک کشته شده بود، سپاهی از مردم ایران تشکیل داد، به جنگ ضحاک رفت و او را شکست داد.

فریدون

فریدون از محبوب ترین پهلوانان شاهنامه است. او همان کسی است که موبدان خبر تولد و براندازی پادشاهی ضحاک توسط او را به پادشاه دادند، اما ضحاک نتوانست او را پس از تولد پیدا کند و از بین ببرد. آبتین پدر فریدون توسط ضحاک کشته شد و مادرش فرانک از ترس کشته شدن فریدون توسط سربازان ضحاک او را در بیشه ای پرورش داد.

فریدون در جوانی و هم زمان با کاوه آهنگر برای خون خواهی پدرش قیام کرد و با یاری کاوه ضحاک را شکست داد. پس از زندانی کردن ضحاک در کوه دماوند بر تخت پادشاهی نشست. او عمری طولانی داشت و صاحب سه پسر به نام های سلم و تور و ایرج شد. وقتی دو برادر به خاطر حسد ایرج را کشتند، منوچهر فرزند ایرج را به خون خواهی پدرش به جنگ با سلم و تور فرستاد. دو برادر در جنگ با او کشته شدند و منوچهر به جای پدرش بر تخت پادشاهی نشست.

سیاوش

داستان سیاوش ازغم انگیزترین داستان های شاهنامه است. سیاوش فرزند کیکاووس، دوران کودکی تا جوانی خود را در کنار رستم گذراند. در جوانی، سودابه همسر کیکاووس دلبسته او شد و وقتی با حجب و پاکدامنی سیاوش روبه رو شد، به او تهمت زد. سیاوش برای اثبات بی گناهی خود از آتش گذشت و پس از آن برای مقابله با لشکر افراسیاب راهی مرز ایران و توران شد.

با به نتیجه نرسیدن جنگ، سیاوش برای میانجی گری راهی توران شده، اما در غربت و بی گناهی کشته می گردد. پس از مرگ او رستم به توران زمین لشکرکشی می نماید و با فرار افراسیاب از صحنه نبرد، جنگ بدون نتیجه تمام می گردد.

سهراب

داستان رستم و سهراب به گفته خود فردوسی تلخ ترین داستان شاهنامه است که شخصیت محبوب رستم را تا حد زیادی منفور جلوه می دهد.

رستم در سفری که همراه اسبش رخش به سمنگان دارد، پادشاه او را نزد خود می خواند. حاصل این ملاقات، ازدواج رستم با تهمینه دختر شاه سمنگان است. پس از بازگشت رستم به ایران سهراب به جهان می آید و با رسیدن به نوجوانی برای یافتن پدرش راهی ایران می گردد تا با برکناری کیکاووس، رستم را برتخت پادشاهی بنشاند.

افراسیاب که از این مسأله باخبر می گردد، فرصت را غنیمت می داند و فرستادگانی را به سوی او می فرستد و با فریب سهراب او را به نبرد با رستم وادار می نماید. رستم بدون این که از حقیقت مطلع باشد، در جنگی طولانی پسرش را به کام مرگ می فرستد و با فهمیدن حقیقت به دنبال نوشدارو می رود، اما سرنوشت سهراب چیزی جز مرگ نیست.

افراسیاب

در طول داستان های اصلی و فرعی شاهنامه، همیشه نام افراسیاب، شاه توران به عنوان مهم ترین دشمن ایران و رقیب اصلی رستم برده شده است.

جنگ های مختلفی بین ایرانیان و تورانیان اتفاق می افتد که رستم و افراسیاب در مرکز این نبردها به عنوان دو پهلوان نامی قرار دارند. در این جنگ ها که اغلب بدون پیروزی یا شکست قاطع تمام می شد، گاهی رستم برنده مبارزه بود و گاه افراسیاب.

مبارزه های این دو نفر از حماسی ترین بخش های شاهنامه هستند.

اسفندیار

اسفندیار فرزند گشتاسب پادشاه ایران بود، کسی که به واسطه رویین تن بودن توانست به توران لشکرکشی کند و پیروز گردد.

زمانی که مادر اسفندیار او را برای رویین تن کردن به دست موبد سپرد، نمی دانست بسته شدن چشم های فرزندش هنگام غوطه ور شدن در آب مقدس او را به کام مرگ خواهد فرستاد.

پدر اسفندیار برای به تخت نشاندن فرزندش شرطی برای او گذاشت و آن از میان برداشتن رستم بود. اسفندیار که از پیروزی خود مطمئن بود، رستم را علی رغم میلش وادار به جنگ کرد. رویین تن بودن اسفندیار رستم زخمی را مستأصل نموده بود تا این که سیمرغ بار دیگر به یاری او آمد و تنها نقطه آسیب پذیر بدن اسفندیار را به رستم گفت.

رستم با تیری که به چشم اسفندیار زد، به زندگی او خاتمه داد.

بخش پهلوانی شاهنامه توضیح منظوم احوال، پیروزی ها، شکست ها، ناکامی ها و دلاوری های پهلوانان ایرانی است. داستان هایی که درونمایه آن ها عشق، حسد، طمع، خشم و دفاع از میهن است. داستان هایی که هر کدام بخشی از هویت ایران و ایرانیان را تشکیل می دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 819

به "آشنایی با پهلوانان شاهنامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پهلوانان شاهنامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید