استقلال توپ بازی می کرد نه فوتبال! ، با تفکرات سنتی نمی توان نتیجه گرفت

به گزارش مجله فناوری، مسعود اقبالی گفت: استقلال فوتبال بازی نمی کرد بلکه توپ بازی در دستور کارش بود. یکسری پاس به هم می دادند و تاکتیک خاصی نمی دیدیم که بتوان گفت استقلال در حال اجرای آن است.

استقلال توپ بازی می کرد نه فوتبال! ، با تفکرات سنتی نمی توان نتیجه گرفت

گروه ورزشی خبرنگاران، ملاقات تیم های پیکان و استقلال با بازی بسته و تدافعی تیم میزبان در استادیوم شهرقدس با زمینی ناآماده برای برگزاری یک فوتبال حرفه ای با حساب 0-0 بدون گل زده به خاتمه رسید. دفاع متراکم تیم پیکان و بی برنامگی استقلال برای رسیدن به دروازه این تیم از جمله دلایل این بازی سرد و بی هیجان بود.

مسعود اقبالی مربی اسبق استقلال در گفت و گو با دانشجو، درباره بازی تیم استقلال روبروی پیکان از اینکه تاکتیک، هیچ جایگاهی در بازی این تیم نداشته است ابراز تأسف می کرد!

*متن ین پرسش و پاسخ در ادامه می آید:

* استقلال روبروی یک تیم کاملا دفاعی بازی کرد و البته هرگز پیروز نشد به این تیم گل بزند. دلیلش چه بود و راه گلزنی به چنین تیم هایی چیست؟

- وقتی می خواهیم یک بازی را تحلیل کنیم باید از جنبه های مختلف به آن نگاه کنیم. ابتدا باید ببینیم استقلال با چه سیستمی بازی می کرد. این تیم با دفاع سه نفره خطی بازی می کرد که این روش نیازمند در اختیار داشتن مدافعان سرعتی و چالاک است. اما تیم پیکان در نیمه اول سعی داشت بازی متعادلی داشته باشد ولی در نیمه دوم به دفاع متراکم رو آورد که برای رسیدن به گل در چنین وضعیتی سه روش وجود دارد.

* چه روش هایی؟

- اول حرکات ترکیبی در جناحین و ارسال توپ روی محوطه 6 قدم است تا با استفاده از عناصر سرزن به گل برسید. دوم اینکه شما باید از نیمه زمین با یک و دو کردن های مداوم و یا اورلپ توپ را از بازیکنان حریف عبور بدهید و به گل برسید و در روش سوم در تقابل با خطوط دفاعی خیلی شدید و متراکم باید اقدام به زدن شوت از راه دور کرد که استقلال هیچ یک از این سه روش را بکار نبرد.

* روش استقلال چه بود؟

- بازیکنان استقلال وقتی صاحب توپ می شدند سعی می کردند در یک سوم میانی زمین با حفظ توپ آن را به جناحین برسانند که البته ما چنین چیزی را در طول 90 دقیقه ندیدیم. در چنین مواقعی باید با بهره گیری از چند بازیکن تکنیکی و سرعتی که قابلیت عبور از دفاع روبروی خود را دارند از یار روبرویی رد شوند و با شوت زدن از نقاط مختلف 18 قدم بخت خودشان را برای گلزنی بیشتر نمایند که اصلا چنین چیزی را در استقلال ندیدیم.

* چرا این برنامه ها در کار تاکتیکی استقلال دیده نشد؟

- چون تعویض هایی که انجام شد هم کارآیی لازم را نداشت. اینکه یک مدافع را برای سرزنی در دقایق خاتمهی به خط حمله اضافه کنیم که تبحری در کار حمله ندارد روشی قدیمی و جزو تفکرات سنتی است. دوستان یک چیزی دیده اند یا شنیده اند که در دقایق خاتمهی چنین کارهایی انجام می گردد. اگر در بارسلونا و رئال مادرید مدافعان برای سرزنی جلو می فرایند دلیلش این است که آنها این کاره اند. من وقتی این سبک فوتبال را در تیم های لیگ فزونی مان می بینم افسرده می شوم. خیلی از این بازیکنان در حد بازی در لیگ برتر نیستند.

* در کل از بازی تیم استقلال چه تحلیلی دارید؟

- استقلال فوتبال بازی نمی کرد بلکه توپ بازی در دستور کارش بود. یکسری پاس به هم می دادند و تاکتیک خاصی نمی دیدیم که بتوان گفت استقلال در حال اجرای آن است. فقط پشت خط دفاعی و هافبک پیکان توپ رد و بدل می کردند و در نهایت رو به بازی مستقیم آورده بودند که این روش ها برای سه دهه پیش است!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 860

به "استقلال توپ بازی می کرد نه فوتبال! ، با تفکرات سنتی نمی توان نتیجه گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقلال توپ بازی می کرد نه فوتبال! ، با تفکرات سنتی نمی توان نتیجه گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید