امن ترین مکان در برابر کرونا اینجاست

به گزارش مجله فناوری، خبرنگاران : یک عکاس ایسلندی به تازگی از دو جزیره در این کشور عکاسی کرده است که فقط یک خانه دارد. به نظر می رسد این مکان دورترین خانه در جهان باشد و به همین دلیل، از شرّ ویروس کرونا در امان است.

امن ترین مکان در برابر کرونا اینجاست

به گزارش خبرنگاران به نقل از همشهری آنلاین، هردر کریستلیفسون عکاس ایسلندی به تازگی از دو جزیره در این کشور عکاسی کرده است که فقط یک خانه دارد. او با انتخاب تیتر تنهاترین خانه روی زمین برای این عکس ها نوشته که این جزیره از تمدن به دور است و نزدیک ترین همسایه به این خانه، کیلومترها با آن فاصله دارد.

  • اما این جزیره کجاست؟

فارس دراین باره نوشت: این جزیره الیدای (به ایسلندی Elliðaey) نام دارد و در مجمع الجزایر وست منیجر در جنوب ایسلند است. ایسلند کشوری جزیره ای در شمال اقیانوس اطلس است و مانند بیشتر کشورهای جزیره ای - به استثناء ژاپن و اندونزی - جمعیت بسیار کمی دارد. طبق جدیدترین سرشماری ها، ایسلند فقط 357 هزار نفر جمعیت دارد.

درباره این جزیره و تنها خانه سفیدرنگی که وسط چمن های سبز قرار گرفته است، داستان های زیادی وجود دارد. به نظر می رسد این مکان دورترین خانه در دنیا باشد و به همین دلیل، از شرّ ویروس کرونا در امان است.

قدمت این خانه دقیقاً مشخص نیست. طبق یک شایعه مشهور که اولین بار در روزنامه ایندیپندنت گزارش شد، دولت ایسلند در اواخر قرن بیستم این جزیره را به خانم بیورک (خواننده راک ایسلند) هدیه داد. بیورک می خواست برای خود یک جزیره دورافتاده داشته باشد و در آن یک استودیوی ضبط خانگی ایجاد کند. البته در واقعیت، بیورک چنین درخواستی نکرده بود و شایعه به سرعت برطرف شد. بیورک در اوایل قرن 21 برای مدت کوتاهی با دولت ایسلند در مورد یک جزیره دیگر ـ که از قضا آن هم الیدای نام داشت ـ در حال مذاکره بود، اما پس از واکنش منفی مطبوعات از پروژه انصراف داد.

با وجود این، شایعات همچنان در اطراف این خانه مرموز در یک جزیره ظاهراً غیرمسکونی ادامه دارد. یک نظریه مشهور معتقد است که این خانه توسط یک میلیاردر عجیب و غریب ساخته شده است تا در صورت حمله زامبی ها در آخرالزمان، به آنجا برود! برخی دیگر هم گفته اند یک میلیاردر خجالتی آن را ساخته است. یک شایعه دیگر هم می گوید که این یک خانه متعلق به یک زاهد مذهبی (تارک دنیا) است.

عجیب اینکه یک زمانی حتی شایعه شده بود این خانه وجود خارجی ندارد و با دستکاری (فوتوشاپ) عکس ها ایجاد شده تا بتوان داستان پردازی کرد! این در حالی است که طبق اسناد تاریخی، تعداد انگشت شماری از خانواده ها از قرن هجدهم در این جزیره زندگی کرده اند، گفته می شود آن ها 5 خانواده بودند که این جزیره را برای پرورش گاو در مراتع، شکار پرندگان و صیدماهی ها انتخاب کرده بودند اما از دهه 1930 این جزیره خالی از سکنه شده است؛ چون این خانواده ها دریافتند مکان های راحت تری برای زندگی وجود دارد.

در دهه 1950 میلادی، انجمن شکار تصمیم گرفت برای سهولت شکارچیان، یک پایگاه در این جزیره ایجاد کند. خانه سفید داخل جزیره همان پایگاه است که به عنوان محلی برای پشتیبانی شکارچیان است، اگرچه فاقد برق، اینترنت و آب لوله کشی است؛ با وجود این، یک حمام بخار (سونا) مخصوص دارد که آب آن توسط سیستم جمع آوری آب باران تهیه می شود؛ هرچند گفته نشده انرژی گرمایشی آن چونه تأمین می شود. البته اگر کسی عضو انجمن نباشد، یا دوستی در آن نداشته باشد، امکان حضور در این خانه را ندارد!

اِلیدای فاقد درخت است اما پوشش گیاهی مناسبی برای زندگی طوطی دریایی (پافین های پرنده) داراست. به همین دلیل، به طور رسمی یک منطقه حفاظت شده است و فقط تورهای گردشگری اجازه تدارک سفرهای یک روزه به این مکان زیبا و وحشی را دارند.

عجیب اینکه خانه شکار با حصار احاطه شده است، شاید برای جلوگیری از ورود پافین ها به محدوده خانه.

ایسلند بیش از 85 درصد انرژی الکتریکی خود را از طریق امواج دریا و توربین های بادی تولید می کند، به همین دلیل طی یک دهه اخیر همواره بین 10 کشور سبز دنیا (با کمترین ضرر به محیط زیست) قرار می گیرد. اقتصاد ایسلند بر پایه ماهیگیری بنا شده است و 40 درصد صادرات آن را تشکیل می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 897

به "امن ترین مکان در برابر کرونا اینجاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امن ترین مکان در برابر کرونا اینجاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید