اینترنت ملی بی معناست، هدف قطع ارتباط با شبکه جهانی اینترنت نیست

به گزارش مجله فناوری، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات در روزنامه ایران نوشت:این روزها و پس از قطع 14 روزه شبکه جهانی اینترنت در کشور، بازار داغ شایعه و شبهه در حواشی مفهوم شبکه ملی اطلاعات بیش از هر زمان به گوش می رسد.

اینترنت ملی بی معناست، هدف قطع ارتباط با شبکه جهانی اینترنت نیست

از وبلاگ عمومی دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

خلط مبحث و واژگونی معنای این شبکه در بعضی رسانه ها به گونه ای است که این گمان را تقویت می نماید که در پس پرده این قلب واقعیت، قصد و نیتی معیوب یا پروپاگاندایی غرض ورزانه وجود دارد. آ نان که اندک آگاهی ای از اهداف و چشم انداز این شبکه دارند، نیک می دانند که اولاً تأکید بر تکمیل و راه اندازی غایی چنین شبکه ای به هیچ عنوان به معنای قطع ارتباط با شبکه دنیای اینترنت نیست و بالعکس یکی از اهداف این شبکه، ارتباط پایدار و امن با شبکه دنیای اینترنت است. دوم اینکه معادل دانستن چنین شبکه ای با اینترنت ملی یا اینترنت پاک یا اینترانت داخلی، ظلم به پدیدآورندگان این دستاورد بزرگ است، چرا که مفهومی با عنوان اینترنت ملی از اساس مفهومی نادرست است. اینترنت شبکه ای دنیای است و بومی و داخلی یا خارجی و داخلی یا ملی و غیرملی آن بی مفهوم و من درآوردی است.

به بیان ساده، شبکه ملی اطلاعات؛

- شبکه ای است پرظرفیت، پهن باند، سریع تر و ارزان تر برای ارتباطات و رد و بدل شدن اطلاعات در داخل کشور و ارتباط با شبکه دنیای اینترنت که خدمات ارتباطی آن با شبکه دنیای اینترنت به وسیله گذرگاه های ایمن انجام می پذیرد.

- شبکه ای است با قابلیت عرضه انواع خدمات امن اعم از رمزنگاری و امضای دیجیتال

- شبکه ای است با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی در سراسر کشور و برای همه کاربران با کیفیت دنیای

- شبکه ای است با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه ها و مراکز حیاتی کشور

- شبکه ای برای استقرار و بهره برداری موتورهای جست وجوی بومی و اپلیکیشن های خدماتی و محتوایی و در نهایت شبکه ای است که در مواقع اضطراری یا بحران براحتی تمامی ارتباطات داخلی را بدون احتیاج از شبکه دنیای تأمین خواهد نمود و ضامن ادامه پایداری همیشگی شبکه و خدمات و محتوای آن در مواقع اضطراری خواهد بود.

و اینها تنها بخشی از خدمات و ویژگی های شبکه ملی اطلاعات است که ما را از توسعه پایدار و پرسرعت و با کیفیت ارتباطات در تمامی نقاط کشور مطمئن می سازد.

تکمیل این شبکه، پیغام روشنی است به کسانی که توسعه دانش و فناوری های بومی در ایران را برنمی تابند و مترصد آنند که در بزنگاه ها با قطع بعضی از خدمات شبکه دنیای اینترنت، حاکمیت و ملت ایران را دچار محدودیت سازند، کما اینکه تاکنون نیز بارها با توسل به چنین محدودیت هایی کسب وکارهای جوانان ایرانی یا سامانه های دریافت و پرداخت و بعضی خدمات دیگر را محدود ساخته اند.

شبکه ملی اطلاعات در ساختار منسجم خود دارای سه لایه زیرساخت، لایه خدمات و لایه محتواست. با کوشش شبانه روزی متخصصان کشورمان در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در طول بیش از یک دهه لایه زیرساخت این شبکه گام های نهایی را برمی دارد. لایه خدمات نیز با اهتمام کارآفرینان و ارائه دهندگان خدمات هر روز بهتر و بیشتر گسترش می یابد و مردم از مواهب آن برخوردار می شوند و جوانان صاحب ایده و استارتاپ ها خدمات خود را بر بستر این لایه ارائه می دهند. اما لایه محتوا هنوز آن گونه که شایسته است، تکمیل و تقویت نشده است. تکمیل و تقویت لایه محتوا با توجه به استعدادهای فراوان داخلی همکاری هم افزای تمام دستگاه های متکثر صاحب مسئولیت در فراوری و نظارت بر محتوا را می طلبد. هر کدام از این دستگاه ها باید سهم خویش در تکمیل لایه محتوا را بپذیرند و در کنار هم برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات کوشش نمایند.

سخن آخر آنکه توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات برای نظام اسلامی و ملت ایران الزامی و افتخاری ملی است که ما را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دنیا سربلند خواهد نمود. اما باید دانست عقلاً و قانوناً توسعه و تکمیل چنین طرحی در ید قدرت یک وزارتخانه یا دستگاه نیست و بر همه دستگاه های مسئول است که وظیفه قانونی و سهم خویش در تکمیل لایه های سه گانه این طرح ملی را بجا آورند. در این صورت تکمیل و راه اندازی کامل این شبکه تا انتها این دولت دور از دسترس نخواهد بود.

23302

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 139

به "اینترنت ملی بی معناست، هدف قطع ارتباط با شبکه جهانی اینترنت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت ملی بی معناست، هدف قطع ارتباط با شبکه جهانی اینترنت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید