بایدن نیامده دوشیدن عربستان را شروع کرد

به گزارش مجله فناوری، به گزارش خبرنگاران، آسوشیتدپرس در گزارشی از تصمیم آمریکا برای ایجاد حداقل یک پایگاه نظامی جدید در عربستان سعودی با توجه به شرایط منطقه و تامین امنیت ریاض خبر داده است.

بایدن نیامده دوشیدن عربستان را شروع کرد

نکته مهم در این رابطه آن است که دولت قبلی آمریکا برای کسب درآمد از عربستان پروژه فروش سلاح را به اجرا گذاشته بود و دولت فعلی آمریکا برای رسیدن به دلارهای سعودی طرح ایجاد پایگاه نظامی را مطرح نموده است.

علاوه بر این موضوع هر دو دولت سابق و فعلی آمریکا برای خام کردن سعودی ها، پروژه های خود را با شعار ایران هراسی به آنها ارائه نموده اند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، ارتش آمریکا بیان کرد که همزمان با افزایش تنش با ایران در حال آنالیز استقرار نیروهای خود در یکی از بنادر دریای سرخ و دو پایگاه هوایی دیگر در خاک عربستان سعودی است.

ارتش آمریکا اعلام نموده این اقدامات بخشی از طرح های احتمالی و پشتیبانی آینده است ولی بارگیری محموله در بندر ینبع واقع در کرانه دریای سرخ و انتقال آن ها به وسیله مسیرهای زمینی را به صورت آزمایشی انجام داده است.

استفاده ارتش آمریکا از بندر ینبع و پایگاه هوایی ملک فیصل در شهر تبوک و پایگاه هوایی ملک فهد در شهر طائف در حاشیه دریای سرخ به این کشور امکان خواهد داد که عملیات خود در آب راه های استراتژیک منطقه را گسترش دهد.

سخنگوی نیروهای تروریستی سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، نیز در این رابطه گفته آنالیز احتمال استقرار نیرو در این نقاط از یک سال پیش و پس از وقوع حمله موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در سپتامبر 2019 شروع شد.

سخنگوی سنتکام در بیانیه ای اضافه کرد: این اقدامات، برنامه ریزی های نظامی احتیاطی هستند که در موقعیت های ضروری امکان استفاده مشروط و موقت نیروهای ما از این پایگاه ها را فراهم خواهد نمود. این اقدامات به هیچ وجه تحریک آمیز نیستند و به معنای گسترش نقاط استقرار ما در منطقه و یا عربستان سعودی نیست.

ژنرال فرانک مک کنزی، فرمانده سنتکام، روز دوشنبه از بندر ینبع ملاقات کرد.

ژنرال مک کنزی در این ملاقات به خبرنگاران گفت: در صورت وقوع هرگونه درگیری نظامی با ایران آب های خلیج فارس به مرکز درگیری تبدیل خواهد شد. بنابراین بهتر است که نیروهای ما در نقاطی مستقر باشند که از صحنه جنگ فاصله دارد.

سخنگوی سنتکام بیان کرد که عربستان سعودی هزینه نوسازی و توسعه این پایگاه ها را تقبل نموده است.

آمریکا در منطقه خلیج فارس پایگاه های نظامی متعددی دارد که از زمان جنگ کویت احداث آن ها شروع شد. با حمله نظامی آمریکا به افغانستان در سال 2001 و اشغال عراق در سال 2003 تعداد این پایگاه ها افزایش یافته اند.

مرکز ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در قطر مستقر است و پایگاه های اصلی ناوگان پنجم نیروی دریایی آن کشور در بحرین و سواحل عربستان سعودی قرار دارند. امارات متحده عربی نیز میزبان واحدهایی از نیروی هوایی و دریایی آمریکا است.

دولت دونالد ترامپ برای اولین بار با شعار ایران هراسی، نظامیان آمریکایی شامل دو هزار و 500 پرسنل، جنگنده های شکاری و موشک های پاتریوت را در خاک عربستان مستقر کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 960

به "بایدن نیامده دوشیدن عربستان را شروع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن نیامده دوشیدن عربستان را شروع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید