بهبود اختلال خواندن با یاری تحریک الکتریکی مغز

به گزارش مجله فناوری، پژوهشگران سوئیسی در آنالیز جدیدی دریافتند که می توان با تحریک الکتریکی قشر شنوایی مغز، به بهبود اختلال خواندن یاری کرد.

بهبود اختلال خواندن با یاری تحریک الکتریکی مغز

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، پژوهش جدیدی که در دانشگاه ژنو اجرا شده است، نشان می دهد که بازیابی الگوی عادی فعالیت عصبی مغز، نقص های مربوط به پردازش صدا را کاهش می دهد و دقت خواندن را در بزرگسالان مبتلا به خوانش پریشی یا دیسلکسیا (Dyslexia) بهبود می بخشد.

دیسلکسیا، نوعی اختلال در خواندن است که به مسائل مادام العمر نوشتاری منجر می گردد. اگرچه چندین دلیل احتمالی برای دیسلکسیا معرفی شده اند اما برجسته ترین آنها، نقص واجی است که با دشواری در پردازش صداهای یک زبان همراه است.

نقص واجی در دیسلکسیا، با تغییر الگوهای ریتمیک یا تکراری فعالیت عصبی به خصوص نوسان در قشر شنوایی در بخش چپ مغز مرتبط است اما رابطه علت و معلولی میان این نوسانات و توانایی پردازش واج ها، در پژوهش های پیشین اثبات نشده است.

پژوهشگران در این پروژه، تحریک الکتریکی فراجمجمه ای با جریان متناوب (tACS) را حدود 20 دقیقه در قشر شنوایی چپ 15 بزرگسال مبتلا به دیسلکسیا و 15 فرد مسلط به روان خوانی به کار گرفتند. این مداخله به سرعت توانست پردازش واجی و دقت خواندن را در گروه مبتلا به دیسلکسیا بهبود ببخشد. جالب اینجاست که اثر سودمند روی پردازش واج در افرادی که توانایی ضعیف تری در خواندن داشتند، بیشتر بود؛ در حالی که یک اثر کوچک مختل نماینده روی افرادی داشت که در خواندن خوب بودند.

به گفته پژوهشگران، این آنالیز برای نخستین بار نقش فعالیت نوسانی را به عنوان یک علت در پردازش واجی نشان می دهد. شاید یافته های این پژوهش بتوانند راه را برای مداخلات درمانی غیرتهاجمی در قشر شنوایی مغز هموار نمایند و به بهبود پردازش واجی در افراد مبتلا به دیسلکسیا منجر شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 713

به "بهبود اختلال خواندن با یاری تحریک الکتریکی مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود اختلال خواندن با یاری تحریک الکتریکی مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید