بهترین راه کاهش فشار خون

به گزارش مجله فناوری، تهران (پانا) - بر اساس مقاله منتشر شده در ژورنال انجمن قلب آمریکا، 5 دقیقه تمرین تنفس می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش فشار خون داشته باشد.

بهترین راه کاهش فشار خون

تحقیقات نو CU Boulder نشان می دهد که روزانه فقط 5 دقیقه تمرینات قدرتی عضلات تنفسی، فشار خون را کاهش داده و باعث ارتقاء سلامت عروق و کاهش مصرف دارو می شود.

این مطالعه که امروز در ژورنال انجمن قلب آمریکا منتشر شده است، قوی ترین شواهد را ارائه می دهد که نشان دهنده مانور بسیار کارآمد در زمان تمرین برای تقویت عضله تنفسی با مقاومت بالا (IMST) می تواند نقش اساسی در کمک به کاهش فشار خون در سالمندان داشته باشد.

دانیل، نویسنده اصلی مقاله می گوید: بسکمک از استراتژی های سبک زندگی وجود دارد که می دانیم می تواند به افراد در حفظ سلامت قلب و عروق کمک کند. اما واقعیت این است که آن ها زمان و تلاش زیادی را می طلبد و دسترسی به آن ها برای برخی افراد گران و سخت است.

IMST در دهه 1980 به نام راهی برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری تنفسی که به شدت دچار دیافراگم و سایر عضلات تنفسی (تنفسی) می شوند، شناخته شده است؛ استنشاق شدید از طریق دستگاه دستی که مقاومت را ایجاد می کند.

در ابتدا هنگام تجویز آن برای اختلالات تنفسی، پزشکان یک دستورالعمل 30 دقیقه ای در روز را با مقاومت کم توصیه می کنند. اما در سال های اخیر، کریگد و همکارانش در دانشگاه آریزونا در حال بررسی این موضوع بودند که آیا یک پروتکل با کارآیی بیشتر در زمان 30 دقیقه، استنشاق در روز با مقاومت بالای شش روز در هفته، می تواند از بهبود عملکرد قلبی عروقی، شناختی و ورزشی بهره مند شود یا خیر.

برای مطالعه نو، آن ها 36 بزرگسال سالم را در سن 50 تا 79 سال با فشار خون سیستولیک بالا (120 میلی متر جیوه یا بالاتر) مورد مطالعه قرار دادند. نیمی از آن ها IMST با مقاومت بالا را به مدت شش هفته انجام دادند و نیمی دیگر با دارو مورد آزمایش قرار گرفتند که در آن مقاومت بسیار کمتر بود. شرکت کنندگان نمی دانستند در کدام گروه قرار دارند.

پس از شش هفته ارزیابی، گروه IMST کاهش فشار خون سیستولیک (بالاترین عدد) را مشاهده کردند؛ این کاهش معمولا بیش از آن است که با 30 دقیقه پیاده روی در روز و پنج روز در هفته حاصل می شود؛ این کاهش همچنین با اثرات برخی از رژیم های دارویی کاهش دهنده فشار خون برابر است. این فرایند حتی تا شش هفته پس از ترک IMST هم ادامه داشت.

به گزارش خبرنگاران، کریگد گفت: ما در این آزمایش دریافتیم که این روش نه تنها زمانبندی بیشتری نسبت به برنامه های ورزشی سنتی دارد بلکه ممکن است فواید طولانی تر هم داشته باشد.

گروه درمانی همچنین شاهد بهبود 45 درصدی عملکرد اندوتلیال عروقی یا توانایی توسعه عروق پس از تحریک و افزایش قابل توجه سطح اکسید نیتریک، کلید مولکولی برای باز شدن عروق و جلوگیری از تجمع پلاک ها بودند. سطح اکسید نیتریک به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد.

نشانگر های التهاب و استرس اکسیداتیو که همچنین می توانند خطر حمله قلبی را افزایش دهند، پس از شش هفته انجام IMST در افراد، به طور قابل توجهی کاهش یافته بود.

داگ سیلز، نویسنده ارشد مقاله و استاد برجسته فیزیولوژی تلفیقی گفت: ما یک روش درمانی نو را شناسایی کرده ایم که فشار خون را بدون دادن ترکیبات دارویی به افراد و با تبعیت بسیار بالاتر از ورزش های هوازی، کاهش می دهد. این قابل توجه بوده و ممکن است به ویژه برای زنان یائسه مفید باشد.

در تحقیقات قبلی، آزمایشگاه سیلز نشان داد که زنان یائسه که از استروژن مکمل استفاده نمی کنند، به میزان مردان از عملکرد اندوتلیال عروقی بهره ای از برنامه های ورزشی هوازی نمی برند. مطالعه نو نشان داده است که IMST همان را در مردان بهبود بخشیده است.

کریگد گفت: اگر ورزش هوازی این معیار اصلی سلامت قلب و عروق را برای زنان یائسه بهبود ندهد، آن ها به مداخله دیگری در شیوه زندگی نیاز دارند.

نتایج اولیه از همان گروه نشان می دهد که IMST برخی از اقدامات عملکرد مغز و آمادگی جسمانی را بهبود بخشیده است و می تواند برای بهبود عملکرد ورزشی مفید باشد.

کریگ هد که از IMST در تمرینات ماراتن خود استفاده می کند، گفت: هنگام دویدن، عضلات تنفسی شما خسته شده و شروع به سرقت خون از عضلات اسکلتی می کنند. ایده این است که اگر در عضلات تنفسی مقاومت ایجاد کنید، این اتفاق نمی افتد و پا های شما به همان میزان خسته نمی شوند.

آن ها می گویند این عمل لزوما به معنای جایگزینی ورزش نیست بلکه می تواند یک گزینه مفید برای کسانی باشد که دسترسی به جهت های پیاده روی یا مراکز تفریحی ندارند یا به دلایل بهداشتی در انجام فعالیت های هوازی مشکل دارند.

در سرمقاله نشریه، محققانی که در این مطالعه مشارکت نداشته اند، خواستار تحقیق بیشتر در مورد مزایای بی تعداد برای سلامتی از جمله مزایای بالقوه بهداشت روان هستند، این عمل ممکن است ادامه یابد.

محقان می گویند کسانی که IMST را در نظر دارند باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنند، اما تا به امروز IMST به طرز قابل ملاحظه ای ایمن بوده است.

کریگ هد گفت: انجام این کار آسان است، مدت زیادی طول نمی کشد و ما فکر می کنیم پتانسیل زیادی برای کمک به بسکمک از افراد دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1217

به "بهترین راه کاهش فشار خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین راه کاهش فشار خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید