تابلوهای دوزبانه برای معرفی جنگل های هیرکانی در خراسان شمالی نصب می شود

به گزارش مجله فناوری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی با اشاره به برنامه ریزی ها در جهت حفاظت و معرفی جنگل های جهانی هیرکانی، گفت: در محدوده های تردد مسافران، تابلوهای دوزبانه به منظور معرفی این میراث طبیعی به گردشگران در استان نصب می شود.

تابلوهای دوزبانه برای معرفی جنگل های هیرکانی در خراسان شمالی نصب می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی، حبیب یزدان پناه روز یکشنبه 10 آذرماه 98 با اعلام این مطلب، گفت: تهیه مستندهای تصویری، آموزش بچه ها و نوجوانان، تبلیغات و فرهنگ سازی در جهت دعوت به حفاظت عمومی از جنگل های هیرکانی از دیگر برنامه های ما برای این میراث جهانی در استان است.

او با بیان اینکه 25هزار هکتار از جنگل های هیرکانی در خراسان شمالی واقع است، افزود: در تیرماه امسال و چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو آذربایجان، پرونده جنگل های هیرکانی به نام جمهوری اسلامی ایران ارائه و با نظر موافق اعضای کمیته، در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی شرح داد: با برنامه ریزی های انجام شده در وزارتخانه متبوع، جشن ثبت جنگل های هیرکانی، اواخر ماه جاری در استان برگزار و لوح ثبت جهانی این اثر رونمایی خواهد شد.

یزدان پناه با تأکید بر حساس سازی و آگاهی بخشی به گروه های مختلف مردم نسبت به اهمیت جنگل های هیرکانی، افزود: تلاش برای حفاظت از این میراث ارزشمند، مهم ترین اقدامی است که باید ازاین پس انجام بگیرد.

او تنوع طبیعی و فرهنگی را ازجمله جاذبه های خراسان شمالی برشمرد و گفت: هم زیستی اقوام مختلف، هم مرز بودن این استان با ترکمنستان و نیز طبیعت بکر استان خراسان شمالی ظرفیت ویژه ای برای توسعه گردشگری است.

جنگل های هیرکانی که در زبان عامیانه به آن جنگل های شمال گفته می شود، نوار باریکی است که تمرکز آن در خزر بوده و درختان دیرزیست حدود 3هزارساله با منبع غنی ژن در آن وجود دارد و بخشی از این گنجینه ارزشمند در خراسان شمالی است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 103

به "تابلوهای دوزبانه برای معرفی جنگل های هیرکانی در خراسان شمالی نصب می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابلوهای دوزبانه برای معرفی جنگل های هیرکانی در خراسان شمالی نصب می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید