تاثیر منحصر به فرد زبان روی لذت بردن از غذا

به گزارش مجله فناوری، ایسنا نوشت: دانشمندان می گویند، چیزی منحصر به فرد روی زبان ما وجود دارد که می تواند بر لذت بردن ما از غذا تأثیر بگذارد.

تاثیر منحصر به فرد زبان روی لذت بردن از غذا

تنها مجموعه میکروب های کوچکی که روی زبان ما زندگی می نمایند نیستند که به ما اثر زبانی منحصر به فردی می دهند، بلکه ساختارهای سطحی خود زبان نیز دخیل هستند.

  • با الکتریسیته بدترین نوع زخم ها را درمان کنید!

جوانه های چشایی و لمسی زبان ما خود را در الگوهای منحصر به فردی از اندازه ها و موقعیت ها مرتب می نمایند و برای هر یک از ما حس لامسه و ترجیحات و سلیقه طعمی منحصر به فردی را نیز فراهم می نمایند.

اکنون پژوهشگران کشف نموده اند که تنها یکی از این جوانه ها به نام پاپیلا(papillae) می تواند برای شناسایی سلیقه ذائقه فرد در یک گروه کوچک با دقت 48 درصد استفاده گردد.

ریک ساکار، دانشمند داده در دانشگاه ادینبرو(Edinburgh) شرح می دهد: ما از تماشا اینکه این ویژگی های اندازه میکرونی برای هر فردی چقدر منحصر به فرد هستند، شگفت زده شدیم. تصور کنید که بتوانید غذای شخصی سازی شده را متناسب با شرایط افراد خاص و جمعیت های آسیب پذیر طراحی کنید و در نتیجه اطمینان حاصل کنید که می توانند در عین لذت بردن از غذای خود، تغذیه مناسبی نیز دریافت نمایند.

زبان ما اندام پیچیده ای است. در میان برجستگی های ریز روی سطح آن، ساختارهایی به نام پاپیلای قارچی شکل وجود دارد که حاوی جوانه های چشایی است که به ما امکان می دهد طعم های شیرین، ترش یا هر طعم دیگر را به خوبی تشخیص دهیم.

لازم به ذکر است که هر سانتی متر مربع از زبان ما تا 200 مورد از این جوانه های چشایی در خود دارد.

سپس پاپیلاهای رشته ای وجود دارند که به علت نداشتن گیرنده های طعم، بافت های غذا را به وسیله لمس تشخیص می دهند. این پاپیلاها قادر به اندازه گیری اندازه اصطکاک و نرم و روان بودن غذاها هستند که با بزاق فرق دارد، بنابراین در مطلع کردن مغز ما از اندازه گرسنگی ما نقش دارد.

اکنون یک ابزار آموزش دیده هوش مصنوعی با استفاده از اسکن های میکروسکوپی سه بعدی بیش از 2000 پاپیلای انسانی از 15 شخص تشخیص داد که کدام اشکال با کدام نوع از طعم یا لمس مطابقت دارد.

این برنامه با نقشه برداری از شکل ها و موقعیت پاپیلاها توانست نوع پاپیلا را با دقت 85 درصد شناسایی کند. بعلاوه توانست تشخیص دهد که تقریباً نیمی از اوقات یک پاپیلا متعلق به کدام یک از 15 شرکت نماینده است.

راینا آندریوا دانشمند داده از دانشگاه ادینبرو می گوید: قابل توجه بود که ویژگی های مبتنی بر توپولوژی برای بیشتر انواع تحلیل ها بسیار خوب کار می کردند و متمایزترین آنها در بین افراد بود.

پژوهشگران بعلاوه دریافتند که زنان و افراد جوان در گروه خود معمولا پاپیلاهای نوک تیزتری دارند.

پژوهشگران در مقاله خود آورده اند: در تحقیقات گذشته معین شده بود که زنان و افراد جوان تر دارای تراکم بالاتری از پاپیلاهای قارچی شکل هستند که به تغییرات در درک طعم نسبت داده شده و مشاهده شده است که زنان طعم ها را بهتر تشخیص می دهند.

با این حال با وجود تنها 15 فرد برای تشخیص به وسیله هوش مصنوعی، هنوز مطالعات بزرگتری برای تأیید روندهای مشاهده شده در این پژوهش مورد احتیاج است.

ساکار در خاتمه می گوید: این مطالعه ما را به درک معماری پیچیده سطح زبان نزدیک تر می نماید. ما اکنون در حال برنامه ریزی برای استفاده از این تکنیک هستیم که هوش مصنوعی را با هندسه و توپولوژی ترکیب می نماید تا ویژگی های در مقیاس میکرون را در سایر سطوح بیولوژیکی شناسایی کنیم. این می تواند به تشخیص زودهنگام و تشخیص رشد غیرعادی در بافت های انسانی یاری کند.

  • روس ها به جای پراید این خودرو را سوار می شوند!/ عکس

  • خودرویی که کادو رونالدو در سال نو شد!/ عکس

  • پول پاشی بن سلمان برای این جنگنده!/ عکس

  • با بزرگترین نژاد سگ در ایران آشنا شوید!/ عکس

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 دی 1402 بروزرسانی: 4 دی 1402 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1810

به "تاثیر منحصر به فرد زبان روی لذت بردن از غذا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر منحصر به فرد زبان روی لذت بردن از غذا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید