خبرنگاران تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان به 77 نفر رسید

به گزارش مجله فناوری، کرمان - خبرنگاران - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص آخرین شرایط شیوع کرونا در استان کرمان گفت: طی 24 ساعت گذشته جواب قطعی 12 مورد مبتلا به کرونا در استان کرمان مثبت اعلام شده است که بر این اساس تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سطح استان به 77 نفر رسید.

خبرنگاران تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان به 77 نفر رسید

مهدی شفیعی امروز آدینه 23 اسفندماه در جمع مجله فناوری اضافه کرد: راستا اپیدمی ویروس کرونا را به لحاظ علمی اگر بخواهیم آنالیز و رصد کنیم همان راستای نمایان شده است که وزارت بهداشت حدس زده بود بنابراین باید توصیه های وزارت بهداشت را مردم جدی تر بگیرند.

جیرفت از نقشه سفید بیرون آمد

مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه گفت: دانشگاه علوم پزشکی جیرفت که تا دیروز یک دانشگاه سفید در نقشه کرونایی کشور بود امروز اولین مورد آزمایش آن مثبت اعلام شد و همچنین 2 مورد نیز در زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و یک مورد در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بم و بقیه موارد نیز در بیمارستان های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بوده است.

وی اضافه کرد: در زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی کرمان یک مورد مربوط به شهرستان زرند و یک مورد به شهربابک و بقیه موارد نیز مربوط به بیمارستان های شهر کرمان بوده است.

شفیعی با بیان اینکه از 12 نفر مبتلا به ویروس کرونا 6 مورد آن ها خانم و 6 مورد آقا بوده اند گفت: یکی از بیماران مبتلا فرزند یکی از بیماران مبتلای قبلی بوده است که در بیمارستان بستری شده بود و همچنین از یک خانواده 4 نفری نیز جواب آزمایش 3 نفر مثبت اعلام شده است و منشاء شیوع این بیماری در این خانواده از شخصی بوده که چندی قبل به شهر قم سفر نموده بود.

مدیرگروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با توجه به اینکه یک مورد دیگر از بیماران نیز نسبت فامیلی با یکی دیگر از بیماران کرونایی داشته که در دید و بازدید به این بیماری ویروس دچار شده است.

وی اضافه کرد: عامل های بروز کرونا در هر یک از مبتلایان نشان می دهد که فاصله گذاری اجتماعی و خودداری کردن از برگزاری مهمانی ها و حضور در تجمعات و رعایت آداب عطسه و سرفه و توجه به نکات ریز بهداشتی می توانست از مبتلا شدن آن ها جلوگیری کند.

ویروس کرونا در استان کرمان به گردش افتاد

شفیعی با اشاره به راه افتادن و گردش ویروس کرونا در جامعه گفت: رد پای سفر همچنان در بین بیماران کرمانی وجود دارد و اگر ترددها افزایش پیدا کند شاید محیط خانه نیز دیگر امن نباشد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به اینکه چرا شرایط اضطراری در استان اعلام نمی گردد گفت: رویکرد کشورها بسته به ظرفیت بهداشت و درمان و قوانین آن کشور متفاوت است و تازه از روز گذشته سازمان جهانی بهداشت بیماری کرونا را جهانی اعلام نموده است.

شرایط استان کرمان بحرانی و اضطراری است

وی شرایط استان کرمان را بحرانی و اضطراری گفت و گفت: شاید اقدامات ما در سطح جامعه نمود ندارد اما در سطح دستگاه ها بسیار مشهود است تا جایی که به وسیله خودروها در سطح شهر هشدارها به مردم اعلام می گردد.

شفیعی در ادامه توضیح داد: جواب آزمایشات فقط توسط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می گردد و دانشگاه علوم پزشکی کرمان تنها تشریح آزمایشات استان را برعهده دارد و سایر دانشگاه ها حق این کار را به لحاظ قانونی ندارند.

وی با اشاره به شرایط بهداشتی کارگاه های فراوری ماسک در کرمان گفت: تعدادی از این کارگاه ها زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی هستند و آنچه که مهم هست این است که مردم باید بدانند که ماسک یک بار مصرف است و کسانی که از ماسک های پارچه ای نیز استفاده می نمایند باید مرتب آن را شسته و بعد از خشک شدن اتو نموده و استفاده نمایند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه ویروس کرونا در همه نقاط استان در گردش افتاده است گفت: حجم نمونه هایی که از دانشگاه های علوم پزشکی سطح استان وارد آزمایشگاه مرجع کرمان می گردد رو به افزایش بوده و پیش بینی می کنیم تعداد بستریان و مبتلایان به ویروس کرونا در استان در هفته های بعد فرایند افزایشی داشته باشد.

شفیعی اضافه کرد: راهبری علمی در مورد برگزاری تجمعات و مراسم های مذهبی برعهده دانشگاه علوم پزشکی می باشد ولی ابزار مقابله را ندارد و تنها توصیه های دانشگاه علوم پزشکی در ستاد مقابله با کرونا است که در استانداری مطرح و مصوب می گردد و همه ملزم به اجرای مصوبات هستند و ما در قرارگاه استانی در زمینه مراسمات تصمیمات خوبی گرفته ایم و سازمان های متولی باید با خاطیان برخورد نمایند.

وی اعلام کرد: از تمام مواردی که مثبت شناسایی می شوند یک لیست خطی تهیه می گردد که در این لیست مشخص می گردد که فرد بیمار در 14 روز گذشته با چه کسانی در ارتباط بوده است که در این راستا افراد مشکوک مورد معاینه قرار می گیرند و آن مواردی که در ابتدای ابتلا به این ویروس شناسایی می شوند را در منزل ایزوله خواهیم کرد.

به دنبال قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا هستیم

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه به دنبال قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا هستیم گفت: چند کودک که در تشخیص اولیه مشکوک به کرونا بودند جواب آزمایش آن ها منفی اعلام شده است و خوشبختانه از روز گذشته فوتی دیگری نداشتیم.

شفیعی نقاهتگاه های استان کرمان را مکان های مناسبی برای ادامه فرایند نقاهت بیماران کرونایی در استان عنوان نمود و گفت: اکثریت افرادی که بهبود یافته اند هم اکنون در منزل به سر می برند و 4 مورد نیز در نقاهتگاه های مشخص شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان دوران نقاهت خود را می گذرانند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا در راستای کاهش شیوع این ویروس در استان کرمان مصوبات بسیار خوبی را داشتیم و مردم نیز همراهی کردند گفت: متاسفانه در بعضی از موارد مردم مقاومت نموده و مصوبات را اجرایی نمی نمایند و این در حالی است که مردم باید بدانند کاهش شیوع به رفتار ما بستگی دارد.

کهولت سن و بیماری زمینه ای از دلایل مهم مرگ در مبتلایان به کرونا

شفیعی در ادامه با توجه به اینکه افراد مبتلا به ویروس کرونا که سن آنها بالا یا دارای بیماری های زمینه ای هستند احتمال مرگ در آنها بیشتر از سایر افراد خواهد بود گفت: از 4 نفر فوت شده مبتلا به ویروس کرونا در استان کرمان 3 نفر دارای کهولت سن و 2 نفر دارای بیماری زمینه ای و یک نفر هم دارای سن بالا و بیماری زمینه ای بوده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به مصوباتی که در قرارگاه استانی ستاد مقابله با کرونا مصوب شده است گفت: یکی از این موارد، احتمال ازدحام جمعیت در گلزار شهدای کرمان در روز پنجشنبه آخر سال است که قطعا بعضی از م ردم از این قانون تخطی خواهند کرد و به گلزار می فرایند که با به وجود آوردن محدودیت های ترافیکی در اطراف گلزار شهدای کرمان توسط پلیس است و هدف و سعی ما بر این است تا بتوانیم مبتلایان را به حداقل برسانیم.

شفیعی از مردم درخواست کرد که مانند سال های گذشته مراسم چهارشنبه سوری را برگزار ننمایند و طبق مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا اجازه تجمع مردم را نخواهیم داد و در سطح شهر نیز جلوی تجمعات چهارشنبه سوری گرفته خواهد شد.

مدیرگروه بیمارهای واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا تا به امروز آدینه 23 اسفندماه مراجعه نمایندگان بیمار تنفسی به بیمارستان های استان را 859 نفر گفت و گفت: از این تعداد 407 نفر مشکوک ابتلا به ویروس کرونا بودند که براساس حجم نمونه های گرفته شده در این مدت از 466 نفر جواب آزمایش قطعی 77 مورد مثبت بوده است و 389 نفر نیز منفی بوده است و 19 مورد مبتلا به این ویروس با حال عمومی خوب از بیمارستان های سطح استان ترخیص شده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 358

به "خبرنگاران تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان به 77 نفر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان به 77 نفر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید