مجسمه فردوسی قرار است در سال آینده از طریق ایتالیایی ها ترمیم شود

به گزارش مجله فناوری، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر گشته، مجسمه فردوسی قرار است در سال آینده از طریق ایتالیایی ها ترمیم شود.

مجسمه فردوسی قرار است در سال آینده از طریق ایتالیایی ها ترمیم شود

مجید قادری، معاون فرهنگی هنری سازمان زیباسازی تهران طی گفت و گویی در دی 1401 اعلام کرد که پیرو اجرای طرح ساماندهی و بهسازی المان های شهری بویژه مجسمه های فاخر شهری، برنامه ریزی جدی را برای کارشناسی شرایط فعلی مجسمه های شهری و بازسازی آثار در دستور کار قرار داده اند که در همان راستا، بازسازی تندیس فردوسی اثر استاد صدیقی هم به محض شرایط مناسب آب و هوایی اجرا، آغاز خواهد شد.

اکنون بعد از گذشت سه ماه، مجسمه فردوسی همچنان در همان شرایط است؛ با این حال قادری این نوید را می دهد که مجسمه در سال 1402 از طریق ایتالیایی ها ترمیم خواهد شد.

او اینگونه توضیح می دهد: در سازمان زیباسازی واقعا پیگیر شرایط مجسمه فردوسی هستیم و ان شاءالله در سال آینده قرار است باتوجه به رایزنی هایی که با شرکتی در کشور ایتالیا داشته ایم، این اثر را با حضور کارشناسان این شرکت ترمیم خواهیم کرد.

قادری درباره علت تاخیر در ترمیم مجسمه میدان فردوسی بیان می کند: رایزنی ها برای ترمیم مجسمه از شهریور آغاز شده بود ولی باتوجه به اتفاقاتی که در کشور رخ داد، مجبور به تعویق این فرآیند شدیم.

او ادامه می دهد: برای ترمیم اثر از اساتیدی مانند ایرج محمدی و طاهر شیخ الحکمایی دعوت کردیم که چند جلسه کارشناسی برای ترمیم آن برگزار و در راستای آن با پنج موسسه خارج از کشور و داخلی صحبت شد و در نهایت به این موسسه ایتالیایی رسیدیم که نمونه های پیروز بازسازی را در دنیا داشته است.

ماجرای شیرهای میدان حر به کجا رسید؟

در پی دورنگ شدن مجسمه فردوسی، همچنین خبرهایی هم از دورنگ شدن شیرهای اصلی میدان حر منتشر شد که از طریق غلامرضا رحیم زاده ارژنگ از جنس مس ساخته شده اند.

همچنین از قادری درباره بازسازی شیرهای میدان حر سوال می کنیم که پاسخ می دهد: ترمیم این مجسمه ها در حال بررسی است که مجددا شیرها را با فایبرگلاس بسازند. طرح اسکن سه بعدی اثرها اجرا شده که میتوان پروژه را سال آینده به انجام رساند ولی برنامه قطعی برای آن نداریم.

او ادامه می دهد: به هر حال بازسازی آثار هنری شهری یک امر مستمر است و شاید ماهی پنج تا 10 اثر را بازسازی کنیم؛ برخی از این آثار فاخر است و برخی نه. ولی در سال آینده باتوجه به قراردادی که با یکی از پیمانکاران داشته ایم، بازسازی آثار را به صورت جدی تر و با نظم بیشتر انجام خواهیم داد.

راه اندازی موزه مجسمه در سال 1402

قادری همچنین درباره راه اندازی موزه مجسمه این نوید را می دهد که پیگیر این هستیم که سال آینده موزه مجسمه را راه بیندازیم و آثار اصلی هنرمندان شاخص را در کنار هم جمع کنیم، همانند همان کاری که در دنیا انجام می شود تا نگهداری بازسازی و نظارت بر این آثار دقیق تر شود.

پیرایش دیوارهای شهری

در انتها درباره طرح آرام سازی و پیرایش فضای شهری پرسیدیم که پاسخ این سوال را سید شهاب الدین شکیبا، مدیر اداره نقاشی دیواری سازمان زیباسازی داد و بیان نمود: در بحث ترمیم آثار شهری، پیرایش دیوارها را نیز داریم؛ یعنی اکنون حدود 200 تا 300 دیوار شناسایی شده که شرایط مناسبی ندارند، فرسوده و قابل بازسازی نیستند یا تصویر شاخصی روی این دیوارها نیست. قرار است ابتدای سال آینده همه این دیوارها پیرایش شود و زشتی های شهری را بکاهیم.

منبع: همگردی
انتشار: 24 اسفند 1401 بروزرسانی: 24 اسفند 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1727

به "مجسمه فردوسی قرار است در سال آینده از طریق ایتالیایی ها ترمیم شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه فردوسی قرار است در سال آینده از طریق ایتالیایی ها ترمیم شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید