نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار ترجمه اعلام شد

به گزارش مجله فناوری، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیویورکر، ده اثر به لیست نامزدهای جایزه معتبر کتاب ملی آمریکا در بخش آثار ترجمه راه یافتند. این سومین دوره ای است که جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ترجمه برگزار می گردد و جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ترجمه؛ هم به مترجم و هم به نویسنده اثر تعلق می گیرد و هدف آن وسیع کردن صداهای دنیای است که امکان گفت وگو را به وسیله داستان هایی از سراسر دنیا فراهم می سازد.

نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار ترجمه اعلام شد

حضور ماریس کنده در میان نامزدهای اولیه سال جاری نظر همگان را جلب نموده است. بسیاری ماریس کنده را یکی از بخت های برنده نوبل ادبیات می دانند و حتی دو سال پیش بنیاد جایگزین نوبل ادبیات نویسنده فرانسوی را به اسم برنده اعلام نمود. نویسنده من، تیتوبا: ساحره سیاه سِیلِم دو ماه پیش برنده جایزه جهانی سینه دل دوکا که جایزه بسیار مهمی است و 200 هزار یورو برای نویسنده به ارمغان آورد.

ده اثر حاضر در لیست اولیه به هفت زبان مختلف منتشر شده اند. عربی، چینی، فرانسوی، کره ای، آلمانی، روسی، و اسپانیایی. اسپانیا به سه و فرانسه با دو نماینده بیشترین مقدار حضور در لیست اولیه را دارند.

نامزدهای اولیه هفتادمین دوره از جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار ترجمه به توضیح زیر است:

در انتظار برخاستن آب نوشته ماریس کنده از زبان فرانسوی

زمستان در سوکخو نوشته الیسا دوساپین از زبان فرانسوی

بهشت شکوفه هلو نوشته گ فی از زبان چینی

منطقه گرگ و میش نوشته نونا فرناندز از زبان اسپانیایی

خاستگاه گونه ها و دیگر داستان ها نوشته بو یانگ کیم از زبان کره ای

وقتی دست از فهمین جهان برداریم نوشته بنجامین لابوت از زبان اسپانیایی

جزیره خرگوش: داستان ها نوشته کریستینا مک سوئینی از زبان اسپانیایی

لیست شکست ها نوشته جودیث شالانسکی از زبان آلمانی

به یاد خاطره نوشته ماریا اشتاپونوا از زبان روسی

سیاره گِل نوشته ثمر یازبک از زبان عربی

در مراسم اهدای جوایز سال جاری قرار است ازکارن تای یاماشیتا، نویسنده ژاپنی-آمریکایی معروف 70 ساله برای خدمات ارزشمندش در جهانی ادبیات در طول پنجاه سال گذشته تقدیر به عمل آید. پیش از این نویسندگانی چون تونی موریسون، ادموند وایت، فیلیپ راث، و رابرت کارو پیروز به دریافت این مدال ارزشمند شده اند.

علاوه بر این قرار است از نانسی پرل، نویسنده پرفروش، منتقد ادبی، و کتابفروش آمریکایی برای خدمات ارزنده اش به جامعه ادبی تقدیر به عمل آید. پرل 74 ساله است و پیش از این هم مدیر کتابخانه ملی سیاتل بود. پیش از این افرادی چون تری گراس، ریچارد رابینسون، چون گانز، و لارنس فرلینگتی این مدال و جایزه اقتصادی ده هزار دلاری را دریافت نموده اند.

جایزه کتاب ملی در سال 1936 به دست انجمن کتاب فروشان آمریکا تاسیس شد اما در طول جنگ جهانی مجبور به توقف فعالیت خود شد و سپس از سال 1950 کار خود را از سر گرفت. پیش از جنگ جهانی نویسندگان غیرآمریکایی هم واجد شرایط دریافت جایزه بودند اما پس از جنگ این جایزه به نویسندگان آمریکایی اختصاص یافت که کتاب خود را در سال برگزاری جایزه منتشر نموده باشند.

برندگان این جایزه در هر چهار بخش علاوه بر دریافت نماد برنز، 10 هزار دلار به اسم هدیه نقدی دریافت می نمایند و به هر کدام از نامزدهای نهایی در بخش های داستانی، آثار غیرداستانی، ادبیات جوانان، ترجمه و شعر مدال برنز و هزار دلار هدیه داده می گردد.

از برندگان پیشین این جایزه می توان به دنیس جانسون در سال 2007، جاناتان فرانزن در سال 2001، کولسون وایت هد در سال 2016، و لوییز اردریچ در سال 2012 اشاره نمود.

پیش از این دو نویسنده ایرانی، شکوفه آذر و شهریار مندنی پور، پیروز به حضور در بخش آثار ترجمه جایزه کتاب ملی آمریکا شده اند.

نامزدهای نهایی جایزه کتاب ملی آمریکا در پنج بخش در تاریخ پنجم اکتبر اعلام می گردد و برندگان هر بخش در تاریخ هفدهم نوامبر اعلام می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1300

به "نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار ترجمه اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار ترجمه اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید