چگونه سفرهای جاده ای خود را ارزان کنیم؟

به گزارش مجله فناوری، یکی از راهکارهای بهبود زندگی در شرایط کنونی این است که افراد مسیرهای جاده ای مد نظر خود را برای بهینه سازی مصرف سوخت بهینه نمایند

چگونه سفرهای جاده ای خود را ارزان کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ویفروم، وسایل نقلیه در جاده ها تقریبا سه چهارم دلیل انتشار دی اکسید کربن (CO2) حمل و نقل را تشکیل می دهند و یکی از بزرگ ترین عوامل فراوری گازهای گلخانه ای در سراسر دنیا است. برای یاری به برطرف این مشکل باید جهتهایی را انتخاب کنیم که تاثیر آن بر محیط زیست کمتر باشد.

فشارسنج اعتماد Edelman (نظرسنجی اعتماد دولت) در سال 2022 نشان داد 75 درصد از ما در سراسر دنیا نگران تغییرات آب و هوا هستیم یا از آن هراس داریم. جستجوها در مورد اضطراب شرایط آب و هوا سال جاری به بالاترین حد خود رسیده است. بعلاوه طی پنج سال اخیر جستجو برای تامین کالاهای پایدار تقریبا به مقدار پنج برابر رشد نموده است.

مردم در سراسر دنیا در تمام موضوعات مربوط به زندگی خویش در حال انتخاب های پایدارتر هستند. یکی از راهکارهای بهبود زندگی در شرایط کنونی این است که افراد جهتهای جاده ای مد نظر خود را برای بهینه سازی مصرف سوخت بهینه نمایند و انتخاب های پایدارتری در جاده داشته باشند و در هزینه خود صرفه جویی نمایند.

علاوه بر نشان دادن سریع ترین جهت، اکنون جهتهای کم مصرف تر نیز به مردم ارائه می گردد. از زمان ارائه این موارد در ایالات متحده و کانادا مردم از این موضوع برای صرفه جویی در بیش از نیم میلیون تن از انتشار کربن استفاده نموده اند و این معادل خروج 100 هزار خودروی مبتنی بر سوخت فسیلی از جاده است.

در اروپا بعلاوه ویژگی نوی راه اندازی خواهد شد که به رانندگان اجازه می دهد نوع موتور وسیله نقلیه(بنزینی، دیزلی، هیبریدی یا برقی) خود را تعیین نمایند؛ به طوری که جهت ارائه شده متناسب با نوع سوختی باشد که می خواهید صرفه جویی کنید.

این فناوری به وسیله هوش مصنوعی که مبتنی بر یک فناوری پیشرفته حیاتی برای مبارزه با بحران آب و هواست، امکان پذیر شده است. هوش مصنوعی تمام جهتهای قابل قبولی را که می توان برای رسیدن از یک جهت به جهت دیگر طی کرد را شناسایی می نماید و مصرف سوخت را برای هر کدام بر اساس الگوهای ترافیکی تاریخی، شیب و نوع جاده و موارد دیگر محاسبه می نماید. این فناوری در کسری از ثانیه این امکان را به افراد می دهد تا کم مصرف ترین جهت و بعلاوه سریع ترین جهت را به مقصد خود بیابند.

البته این ویژگی نو صرفه جویی در مصرف سوخت تنها راه برای سفر پایدارتر نیست. مدت هاست که گزینه های جایگزین مختلفی برای رانندگی ارائه شده که شامل حمل و نقل عمومی و جهتهای دوچرخه سواری است.

بحران آب و هوا همه ما را تحت تاثیر قرار می دهد و نمی توان آن را یک شبه حل کرد اما با استفاده از راهکارهای مناسب و پیمودن جهتهای سبز می توان به سوی آینده ای سبزتر حرکت کرد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1640

به "چگونه سفرهای جاده ای خود را ارزان کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سفرهای جاده ای خود را ارزان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید