10 شهر خنک ایران در تابستان

به گزارش مجله فناوری، روزهای تابستان در کشور خشک و نیمه خشک ایران بسیار طاقت فرساست ولی 10 شهر خنک در ایران هستند که در تابستان نیازی به روشن کردن کولر ندارند.

10 شهر خنک ایران در تابستان

سرویس گردشگری - تابستان را می گذرانید و از روزهای گرم آن خسته شده اید؟ آیا گرما باعث شده است که حتی پای خود را از خانه بیرون نگذارید؟ ما به شما 10 شهر خنک ایران را پیشنهاد می کنیم که با سفر به این شهرها احساس گرما دیگر به شما دست نخواهد داد و می توانید از طبیعت زیبای ایران لذت ببرید و جاذبه های گردشگری فراوانی را ببینید.

1. ارومیه

ارومیه یکی از کلان شهرهای ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه در شمال غربی ایران که در منطقه آذربایجان واقع شده است. این شهر طبق سرشماری سال 1390، دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال غرب ایران به شمار می آید. ارومیه با 1332 متر ارتفاع در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و در میان دشت ارومیه قرار گرفته است. هوای ارومیه در تابستان نسبتاً گرم و در زمستان سرد می باشد.

نمایی از شهر ارومیه در آینده نزدیک

2. اردبیل

اردبیل یکی از استانهای مرزی ایران در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان و یکی از سردترین مناطق ایران است. اردبیل جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوانی دارد. از جمله جاذبه های گردشگری تاریخی اردبیل می توان به خانه تاریخی ارشادی، پل یئدی گوز، مسجد جامع اردبیل، محل دفن شهدای جنگ چالدران و شیروان، سالن 6000 نفری جهان پهلوان رضازاده، مجسمه شاه اسماعیل، میدان جانبازان و گرمابه های دوره های قبل از صفویه و قاجاریه اشاره نمود.

طبیعت زیبای اردبیل

3. کندوان تبریز

شاید بتوان روستای تاریخی کندوان را یکی از شگفت انگیزترین روستاهای ایران و حتی جهان نام برد. روستای صخره ایی که نظیرش در سراسر جهان به ندرت یافت می شود و به همین دلیل یکی از جذاب ترین مکان های گردشگری در شمال غربی ایران محسوب می شود. آب و هوای این روستا کوهستانی و ییلاقی بوده به طوری که در فصل تابستان نیازی به سیستم سرمایش وجود ندارد ولی در فصل زمستان نیاز به سیستم گرمایشی است. بهترین زمان برای سفر این روستای شگفت انگیز اردیبهشت تا اوایل شهریور ماه است.

نمایی از روستای کندوان در تبریز

معرفی جاذبه های طبیعی شهرکرد؛ سوئیس ایران

4. فیروز کوه تهران

فیروزکوه مرکز شهرستان فیروزکوه در استان تهران است. فیروزکوه شهری در کناره جاده تهران-قائم شهر قرار گرفته است. فیروزکوه دارای جاذبه های گردشگری فراوانی می باشد که به خاطر برودت و سردی هوا، بیشتر در فصل های گرم سال، مردم تهران و شهرهای اطراف فیروزکوه برای تفریح و بازدید از آثار تاریخی، به این منطقه سفر می نمایند. به عنوان نمونه می توان از تنگه واشی که دارای نقش برجسته ای بجا مانده از دورهٔ قاجار است، نام برد. همچنین این شهرستان دارای کاروانسراها، قلعه های قدیمی، گورستان های کهن و بالاخره امامزاده های متعدد نام برد.از نظر ویژگی های آب و هوایی و اقلیمی، این شهرستان دارای زمستان سرد و تابستان معتدل و خنک می باشد.

نمایی از قله دماوند

5. آلاشت مازندران

آلاشت یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه در استان مازندران و زادگاه رضاشاه پهلوی می باشد. زبان مردم آلاشت مازندرانی است، نام آلاشت نیز در زبان مازندرانی به معنی آشیانه عقاب است. وجه تسمیه آن نیز احتمالاً وجود عقابهای فراوان در کوه های بلند این منطقه است. منطقه آلاشت نیز با طبیعت زیبای خود خالی از آبشار نیست. یکی از این آبشارها به نام آبشار نارم در روستای چرات واقع در سی و پنج کیلومتری جنوب غرب آلاشت واقع است. چرات یکی از روستاهای حوالی آلاشت سوادکوه در استان مازندران ایران است.

رصد خانه آلاشت مازندران

معرفی خنک ترین شهرهای شمال در تابستان برای سفر

6. جهان نما گرگان

جهان نما دهکده ای است ییلاقی در استان گلستان با امکانات بسیار ابتدایی که همین موضوع زیبایی آن را دو چندان می نماید، چون اقامت در این منطقه ارتباط و تعامل انسان با طبیعت را به بیشترین حد ممکن می رساند.روستای جهان نما به دلیل موقعیت طبیعی، اقلیم ویژه و همچنین استقرار در منطقه حفاظت شده جهان نما، مناظر و جلوه های منحصر به فردی دارد.

چشم انداز ارتفاعات، چشمه ها، رودخانه ها و جنگل ها به خصوص در 3 فصل اول سال طراوت و زیبایی شگفت انگیزی دارند و طبیعت گردان بسیاری را به سوی خود جلب می نمایند. ارتفاعات اطراف روستا با قلل مرتفع و پوشش گیاهی و جانوری متنوع از جاذبه های منحصر به فرد آن به شمار می آیند.دهکده جهان نما جایی درست در دامنه کوه جهان نما که 3 هزار و 86متر از سطح دریا ارتفاع دارد، واقع شده و این به معنی آن است که قدم زدن در جهان نما، درست مثل قدم زدن در پشت بام گلستان خواهد بود!

نمایی از ییلاقات جهان نما گرگان

7. بجنورد

شهرستان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی از شمال با ترکمنستان و از شمال شرقی تاجنوب شرقی با شهرهای شیروان، اسفراین و از جنوب غربی تا شمال غربی با جاجرم٬ آشخانه و راز همسایه است. این شهر تاریخی دارای جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی فراوانی است. بهترین زمان برای مسافرت به این شهرستان فصل بهار و تابستان می باشد.

بجنورد شهر شناخته شده به شکر پنیر

تالاب چغاخور، میراثی بین المللی و زیبا

8. شهرکرد، چهارمحال و بختیاری

شهرکرد یکی از شهرهای مرکزی ایران و مرکز شهرستان شهرکرد و استان چهارمحال و بختیاری است شهرکرد در 97 کیلومتری جنوب غرب اصفهان قرار گرفته است. نام پیشین آن دِهْکُرد بوده است که پس از تبدیل به شهر (در شهریور 1314 خورشیدی)، به شهرکرد تغییر نام داده شده است.

شهرکرد دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل با تابستان های معتدل و زمستان های بسیار سرد است. میانگین سالانه دمای هوا در شهرکرد 11.5 درجه سانتیگراد می باشد. در طول 30 سال گذشته حداقل مطلق دما و حداکثر مطلق دمای ثبت شده در شهرکرد به ترتیب 32 درجه سانتیگراد زیر صفر و 42 درجه سانتیگراد بوده است.

نمایی از پل زمانخان شهرکرد

9. همدان

همدان یکی از کلان شهرهای ایران در منطقه غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است. این شهر در دامنه کوه الوند و در بلندای 1٬741 متری از سطح دریا واقع شده است و از شهرهای سردسیر ایران به شمار می آید. آب و هوای همدان مختلف و اوضاع جوّی منطقه از لحاظ حداقل و حداکثر برودت و باران در فصول سال متغیر است در نقاط کوهستانی سرد است حد متوسط برف سالانه بین 155 تا 245 میلیمتر می باشد و سرما تا 30 درجه زیر صفر می رسد.میانگین دمای سالانهٔ همدان 11٬3° ثبت شده است. همچنین گرم ترین دمای همدان مثبت 40 درجه سانتی گراد و سردترین دمای آن منفی 32.8 درجه سانتی گراد ثبت شده است. میانگین بارش سالانه همدان نیز 317٬7 میلیمتر اندازه گیری شده است.

کوهنوردان در طبیعت همدان

10. ماسوله

شهر تاریخی و گردشگری ماسوله، یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه آلود، تابستانهای خنک و زمستانهای پر برف است. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردارجنگل فومن، 60 کیلومتری شهر رشت 36 کیلومتری شهر فومن و 20 کیلومتری شهر ماکلوان واقع است.

ماسوله شامل وسعتی معادل یکصد هکتار منطقه تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی، یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران است که هر ساله پذیرای ده ها هزار گردشگر می باشد. شهر تاریخی و گردشگری ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصر به فرد در جهان شناخته شده است. ماسوله با کوهستان های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از گردشگری ترین مناطق شمالی ایران با جلوه های طبیعی فراوان به ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان است و قلهٔ شاه معلم در ماسوله با ارتفاع 3050 متر بلندترین نقطه استان گیلان و هدفی جذاب برای گروه های کوهنوردی می باشد.

جاذبه های گردشگری ماکو؛ شهر سنگی ایران

نمایی از روستای ماسوله در ایران

کلام آخر

نظر شما درباره شهرهای مذکور چیست؟ آیا شما جای دیگری برای دور شدن از گرمای شدید تابستان در ایران می شناسید؟ همچنین اگر علاقمند به طبیعت گردی هستید باید از 10 قانون طلایی طبیعت گردی اطلاع داشته باشید. در نهایت، در قسمت نظرات دیدگاه های خود را با ما و سایرین به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 831

به "10 شهر خنک ایران در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 شهر خنک ایران در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید