آشنایی با سبک معماری زبره کاری یا معماری بروتالیست در اروپا

به گزارش مجله فناوری، امروزه سبک معماری زبره کاری یا معماری بروتالیست با گذشت بیش از نیم قرن همچنان در دید مردم و حتی طراحان سبکی ناخوشایند و شکست خورده شناخته می گردد. کسانی که با این سبک معماری آشنایی دارند در دوسته قرار می گیرند، یا عاشق آن هستند یا از آن متنفرند. در این مطلب قصد داریم بیشتر در خصوص سبک بروتالیست یا زبره کاری در معماری صحبت کنیم که کمتر در گوشه کنار به آن پرداخته می گردد.

آشنایی با سبک معماری زبره کاری یا معماری بروتالیست در اروپا

با ما سفر کنید و با قیمت تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

زبره کاری سبکی از معماری محسوب می گردد که در آن سازه ها با بتن صیقل نخورده و زبر و دیگر عناصر کاربردی مانند گچ، سنگ و سنگ آهن ساخته می شوند و عاری از هر گونه زینت کاری می باشند. ساختمان ها و بناهایی که به این سبک طراحی می شوند نمایی چهار گوش، قالب دار و خشن را به وسیله مصالح ساختمانی بکار رفته و شکلشان به نمایش می گذارد. در طراحی های معماری بروتالیست، بیننده با دیدن نمای خارجی ساختمان می تواند به کارکرد و دلیل وجودی آن ساختمان پی ببرد. برای مثال ساختمان شهرداری شهر بوستون از چنین سبکی استفاده می نماید که بخش های برجسته و بیرون زده از ساختمان، اشاره واضحی به ماهیت اتاق های پشت دیوارش مانند دفتر شهردار یا نماینده شهردار دارد.

به عقیده مخالفان این سبک، بناهای بروتالیست بدلیل داشتن نمایی یکپارچه عمدتا نشانی از جرم و جنایت و ترس را از خود بروز می دهند. این عده معماری بروتالیست را دلیل ایجاد بسیاری از رفتارهای ضد اجتماعی و بزه کاری در سطح شهر می دانند و چنین ساختمان هایی را مریض، توهین کننده، گیج کننده، بی فایده و ضد اجتماع برمی شمارند. برای مثال در شکل زیر ساختمانی را مشاهده می کنید که در سال 1974 در لندن به همین سبک ساخته شد و زمانی بیش از 3000 نفر را در خود جای میداد؛ این ساختمان در سال 2014 با خاک یکسان شد.

اما از نظر موافقان با این سبک، معماری بروتالیست زیبا، برجسته و یکپارچه است. سبکی که بیان کننده حالت مواد و شکل خام آنها می باشد. ساختمان های بروتالیستی، بزرگ، برجسته و تقریبا همواره بتنی هستند. .به همین دلیل این سبک را بنوعی صادق ترین و بی آلایش ترین سبک در معماری برشمرده اند. به عبارتی ساختمان هایی با این سبک زیبایی خود مصالح خام بکار رفته (مانند بتن، سیمان،گچ، سنگ و …) را بنمایش می گذارند. هدف از ایجاد طرح های بروتالیستی از همان سال های ابتدایی دهه 50 میلادی، تاکید بر ایجاد تغییرات مثبت در زندگی، برای شکل دادن آینده ای بهتر بوده است.

نمونه هایی هم از ساختمان های زبره کاری هستند که هم اکنون جز یکی از مهم ترین ساختمان های اروپا بشمار می فرایند. برای مثال ساختمان زیر در سال 1976 در لندن ساخته شده و در حال حاضر همه ساله میزبان بزرگترین همایش ها و کنفرانس های هنری در کل اروپا است.

***

معماری زبره کاری

منبع: اتاق
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 822

به "آشنایی با سبک معماری زبره کاری یا معماری بروتالیست در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با سبک معماری زبره کاری یا معماری بروتالیست در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید