راهنمای خرید مداد؛ ابزار محبوب بچه ها و بزرگسالان برای نوشتن

به گزارش مجله فناوری، مداد یکی پایه ای ترین و کاربردی ترین ابزارهای نوشتن محسوب می گردد که بسیاری از ما نوشتن با آن را یاد گرفته ایم و استفاده از آن به هر بهانه ای حس نوستالژیک زیبایی را برای خیلی از افراد تداعی می نماید. یک نوشت افزار پراستفاده که هرکسی در زندگی اش حداقل تجربه یکبار استفاده از آن را دارد و استفاده های متنوع و سهولت در کار با از همه مهم تر در دسترس بودن و قیمت مالی اش آن را به برترین گزینه برای نوشتن و طراحی بدل نموده است. مدادها، علاوه بر تنوع فوق العاده و جذابیت ظاهری دارای کاربردهای گسترده ای نیز می باشند و یکی از خریدهای اصلی دانش آموزان در این روزهای نزدیک به شروع مدارس به شمار می روند. آشنایی با انواع مدادها و کاربرهایی که دارند در کنار در نظر گرفتن نکات مهمی که در ادامه به آنها اشاره نموده ایم به شما در داشتن انتخابی درست و خریدی بی نقص یاری می نمایند.

راهنمای خرید مداد؛ ابزار محبوب بچه ها و بزرگسالان برای نوشتن

مدادها از نظر جنس نوک و سختی و نرمی به سه دسته مختلف تقسیم بندی می شوند:

مداد با نوک نرم و پررنگ (B)

این مدل مداد بیشترین کاربرد را در طراحی دارد و نوک نرم و انعطاف پذیر آن ها برای سایه زدن بسیار ایده آل است. نرمی نوک این نوع مداد به خاطر وجود درصد گرافیک بیشتر نسبت به خاک رس در ترکیب آن هاست که باعث نرمی و پررنگی نوک این مدل می شود. بعلاوه این نوع مداد مناسب دانشجویان رشته های معماری و گرافیک نیز هست و با نوک پهن، مشکی و بسیار پررنگی که دارد برای دورگیری طرح های نهایی و ترسیم فنی استفاده می شود.

مداد با نوک معمولی (HB)

احتمالا نام این یکی خیلی به گوشتان خورده باشد. HB برترین مداد برای نوشتن و استفاده روزمره است که ساختار نوک آن ترکیب متعادلی از سختی و نرمی دارد. این مداد در طراحی نیز کاربرد دارد و برای ترسیم طرح های اولیه و خطوطی که در ادامه پاک خواهند شد مناسب است. این نوع مدادها همان مدادهای معمولی هستند که در هنگام خرید، بدون اینکه به نام خاصی اشاره کنید اولین گزینه ای است که فروشنده پیش روی شما خواهد گذاشت.

مداد با نوک سخت و کم رنگ (H)

مدادهای این گروه به دلیل استفاده خاک رس بیشتر و گرافیت کمتر در مغزی آن ها ساختاری سخت دارند. به همین دلیل کم رنگ تر هستند و هتگام استفاده از آن ها باید فشار بیشتری روی کاغذ وارد کرد. البته دقت کنید که نوک خشک و زبر مداد کاغذتان را پاره نکند.

انواع مداد را بشناسید

سال هاست که از اختراع مداد می گذرد و این نوشت افزار کاربردی گرچه ظاهر ساده ای دارد اما طی قرن ها دستخوش تغییرات و پیشرفت های مختلفی شده است. حالا مداد مدت هاست که از وسیله ای صرفا برای نوشتن از طریق ای با کاربردهای گوناگون و متنوع بدل گشته است. داشته و تنوع فراوانی هم پیدا نموده است. در ادامه این راهنمای خرید با انواع مداد آشنا می شوید

1. مداد گرافیتی

مداد گرافیتی رایج ترین و شناخته شده ترین نوع از انواع مداد است که برای نوشتن و نقاشی از آن استفاده می شود. خیلی ها نگران وجود سرب در مغزی این مداد و انواع دیگر هستند اما بگذارید همین ابتدا بگوییم که جای هیچ نگرانی نیست زیرا این ماده سمی مدت هاست که از ترکیبات ساخت مداد حذف شده و تاریخچه استفاده از آن به اوایل اختراع این نوشت افزار بازمی شود. مغز مدادی که امروزه در بازار موجود فروخته می شود در حقیقت ترکیبی از گرافیت و خاک رس است. میزان سختی و نرمی (کم رنگی و پررنگی) مغز مداد، به درصد گرافیت و خاک رس بستگی دارد و همانطور که در بالا به آن اشاره نمودیم هرچه گرافیت بیشتر باشد، مداد نرم تر (با درجه بندی B) و هرچه خاک رس بیشتر باشد، مداد سخت تر (با درجه بندی H) خواهد شد.

مزایای طراحی با مدادهای گرافیتی

مدادهای گرافیتی که امروزه با اهداف طراحی و نقاشی فراوری می شوند، این مزیت را دارند که اثرشان پخش نمی شود و دیگر سطوح نقاشی شما را کثیف نمی نماید. این درحالی است که زغال معمولا پخش می شود و علاوه بر این برای بچه ها نیز بسیار خطرناک است. مدادهای گرافیتی قابلیت حمل آسان تری دارند و بدون آنکه جایی را آلوده و کثیف نمایند، می توانید آن ها را به همراه داشته باشید. کار با مدادهای گرافیتی اساسا راحت تر از زغال است بنابراین اگر در طراحی مبتدی هستید، توصیه می کنیم ابتدا از این مدادها بهره ببرید و سپس در صورت تمایل به سراغ زغال بروید. مدادهای گرافیتی برای نقاشی در ابعاد کوچک (مثلا یازده در چهارده اینچ) هم مناسب هستند اما برای طراحی با زغال احتیاج به کاغذهای بزرگ تر است. بعلاوه ترتیب مداد طراحی که آن را در ادامه شرح خواهیم داد در مدادهای گرافیتی موضوعیت دارد و در سایر انواع مداد، مطرح نیست.

2. مداد اتود، مکانیکی یا نوکی

مداد مکانیکی که در اصطلاح آن را مداد نوکی یا اتود هم می نامند، نوعی از مداد با پوشش غیرچوبی (پلاستیکی یا فلزی) است. این مدادها قابل تراشیدن نیستند و مکانیزم و عملکرد آن ها بر مبنای تنو نوک به شیوه فشاری و مکانیکی است. نوک اتودها ضخامت های مختلفی دارد که از 0.3 آغاز و به 0.9 ختم می شود اما رایج ترین آن ها در ایران 0.5 و 0.7 است. در راهنمای خرید مداد توصیه می شود مدادهای مکانیکی برای محصلین کم سن و سال انتخاب نشود زیرا نوک نازک این مدادها بسیار شنماینده است و برای بچه هایی که تازه نوشتن را آغاز نموده اند و تسلطی بر میزان فشار به مداد ندارند، مناسب نیست. از مزایای این نوع مداد می توان به صرفه مالی آن اشاره نمود که با استفاده درست و تنها با خرید نوک می توان تا مدت ها از آن استفاده کرد.

3. مداد آبرنگی

یکی از نوترین و جالب ترین انواع مداد که ارزش خرید بالایی دارد. مداد آبرنگ دارای نوعی مغزی رنگی قابل حل در آب است که تأثیر و نقشی مشابه آبرنگ ایجاد می نماید. از این مدل مداد می توان هم به صورت خشک و هم مرطوب استفاده کرد که همین ویژگی از مهم ترین دلایل خرید آن است.

4. مدادرنگی

مغزی این مدادها با مدادهای گرافیتی تفاوت دارد. ترکیبی از موم و مواد معدنی با رنگ دانه هایی خاص، هسته مدادرنگی را می سازد. هرچه غلظت رنگ دانه ها بیشتر باشد، مدادرنگی مرغوب تر است. برخی مدادرنگی را برای استفاده در مدرسه می خواهند و برخی دیگر قصد دارند از آن برای مقاصد تخصصی و حرفه ای استفاده نمایند. این محصول هم به صورت تکی به فروش می رسد و هم می توان آن را در بسته های چندهزارتایی خریداری کرد.

5. مداد تصحیح

نوعی مداد با مغزی سرخ رنگ است که از مدادهای سخت محسوب می شود و اثرگذاری و مقاومت بیشتری نسبت به سایر مدادها دارد. از این مدادها برای تصحیح برگه ها و علامت گذاری استفاده می شود و به این ترتیب، نوشت افزار محبوب معلمان است.

6. مداد مبتدی ها

مدادهای مخصوص مبتدی ها ساختاری مقاوم تر از انوام معمولی مداد دارند. این نوع مدادها معمولا مقطعی مثلثی شکل (حتما می دانید که مثلث پایدارترین شکل هندسی است) دارند و قطورتر هستند. چنین مدادهایی مخصوص بچه ها و به طور کلی افرادی است که به تازگی آغاز به یادگیری نوشتن و استفاده از مداد نموده اند.

7. مداد زغالی:

از این نوع مداد برای سایه زنی، لکه گیری و ایجاد تناژهای متراکم و عمیق در نقاشی و طراحی استفاده می شود و معمولا هنرمندان و افراد باتجربه در نقاشی هستند، از آن استفاده می نمایند.

مدادهای مختلف برای اهداف گوناگون

مدادها تنوع فوق العاده ای دارند و مهم است که چه هدفی از خرید مداد دارید. اشتباه در خرید مداد مناسب ممکن است نتیجه دلخواهتان را در پی نداشته باشد. راهنمای خرید مداد مناسب به شما یاری می نماید با مدادهایی مناسب نوشتن، نقاشی، طراحی و … آشنا شوید.

1. نوشتن:

مدادهای گرافیتی HB که دارای درجه متعادلی از سختی و نرمی هستند، برای نوشتن روزمره بسیار مناسب هستند. اغلب افراد معمولا در امتحانات از اتوماتیک استفاده می نمایند، اما برای امتحانات تستی که از طریق رایانه تصحیح می شوند توصیه بر استفاده از مداد نرم است.

بر این اساس از مداد B2 که مغزی نرم تر دارد، به عنوان مداد مناسب کنکور استفاده می شود. اگر قصد دارید برای نوشتن از مداد نوکی بهره ببرید، ما به شما سایز نوک 0.5 و 0.7 با درجه سختی HB را توصیه می کنیم.

2. طراحی و نقاشی:

طیف گسترده ای از مدادها برای طراحی و نقاشی فراوری می شوند که هرکدام کاربرد خاصی دارند. هنرمندان حرفه ای معمولا انواع مورد احتیاج خود را می شناسند و از مدادهای خاص و متعدد استفاده می نمایند. افراد مبتدی بهتر است ابتدا تعداد کمتری از مدادها را تهیه نمایند تا به تدریج و در حین استفاده بفهمند چه نوعی از مداد بیشتر به کارشان می آید. اگر قصد دارید از انواع مداد نوکی برای طراحی و نقاشی بهره ببرید، بهتر است انواع نازک تر (0.3) را برای طرح اولیه و رسم دقیق و انواع ضخیم تر (0.9) را برای سایه زدن و دورگیری بهره ببرید.

ترتیب درجات در مداد طراحی

در مداد طراحی، هریک از گروه های H و B، دارای درجه و شماره هستند. شماره بندی این مدادها از 1 آغاز و به 9 ختم می شود. به این ترتیب در مدادهای گروه H ،H از همه نرم تر و 9H از همه سخت تر است. این مدادها خطوطی کمرنگ در طراحی ایجاد می نمایند. از آن جا که نوک این مدادها سخت است، پوشش چندان وسیعی نمی توان با آن ها ایجاد کرد. بنابراین بیشتر به کار کشیدن خطوط کم رنگ و نوشتن می آیند.

در انواع مداد طراحی گروه B ،B سخت ترین مداد و B9 نرم ترین مداد است. مدادهای این گروه خطوط اثر پررنگ تری دارد و برای پوشش های وسیع تری می توان از آن ها استفاده کرد. در این جدول ترتیب مداد طراحی از راست به چپ، از نرم به سخت، قرار گرفته است.

انواع دیگر مداد طراحی

انواع دیگری از مدادهای طراحی هستند که ساختار آن ها با مدادهایی که تا اینجا شرح دادیم، تفاوت دارد.

1. مداد بدون چوب

برخی دیگر از انواع مداد طراحی سیاه قلم، پوشش و نگهدارنده چوبی ندارند. نام دیگر آن ها قلم گرافیتی است. سری B این مدادها برای طراحی و به ویژه اسکیس زنی در معماری مناسب است و در درجه بندی های زوج B (B2، B4، B6 و B8) فراوری می شود. البته ممکن است برخی فراورینمایندگان درجات متفاوتی از آن را فراوری نمایند. این مدادها به تیز کردن احتیاج ندارند.

2. مداد کونته

مداد کونته Conte Drawing Pencil، یک مدیوم طراحی و نقاشی متشکل از گرافیت پودری فشرده یا زغال چوب مخلوط با پایه رسی در مقطع مربع. کونته در سال 1795 از طریق Nicolas-Jacques Conté اختراع شد که ترکیبی از خاک رس و گرافیت را در پاسخ به کمبود گرافیت ناشی از جنگ های ناپلئون (زمانی که محاصره دریایی بریتانیا مانع واردات به فرانسه می شد) ایجاد کرد. مدادهای کونته این مزیت را داشت که فراوری ارزان بود و ساخت آن در درجه های سختی کنترل شده آسان بود.

این مداد در ایران به اشتباه با مداد زغالی یکی دانسته می شود اما در واقع با آن فرق دارد. جنس مداد کونته از ترکیب موادی طبیعی چون اکسید آهن (به رنگ قهوه ای مایل به سرخ)، اکسید تیتانیوم (به رنگ سفید) و دیگر مواد شامل گرافیت و زغال تشکیل می شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید وجود تنوع رنگی در مداد کونته است در صورتی که در مداد زغالی این ویژگی وجود ندارد. مداد کونته انواع مختلفی در بازار دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

مداد شمعی کونته Conte Crayon

این مدل کونته در بازار به مداد شمعی Conte Crayon معروف است. قطعات 10 سانتیمتری که سطح مقطعی مربع شکل دارند و فاقد پوشش چوبی هستند. از این نوع کنته برای ترسیم بافت های پهن بر روی کاغذ یا مقوای طراحی و یا ترسیم خطوط نازک با لبه طولی استفاده می نمایند.

مداد کونته سافت Soft Conte

مداد کونته نرم، دارای مغزی نرم تری نسبت به مدل های دیگر کونته است. میزان تیرگی این مدل عمق بی نظیری دارد که سبب می شود نتیجه نهایی کار شما جلوه بیشتری پیدا کند.

مداد کونته مدیوم Medium Conte

این نوع کونته دارای روغن کمتری نسبت به نوع سافت و روغن بیشتری نسبت به کونته هارد یا کونته زغالی است.

مداد کونته هارد Hard Conte

کونته هارد یا مداد کنته زغالی مغزی فشرده تر و سخت تری دارد. این مداد کونته دارای روغن کمتری نسبت به دیگر انواع این مدل است. در نتیجه برای طرح هایی که احتیاج به رنگ سیاه کمتری دارند مناسب است. از کونته هارد یا زغالی برای کشیدن تارهای مو و گاهی هم خطوط نازک و ظریف استفاده می شود. این مداد کونته با مغز فشرده ای که دارد کیفیت بالایی را به طراحی سیاه قلم شما می بخشد و عمر بیشتری نیز دارد.

مداد کونته پاریس Conte Paris

این مداد کونته با برند پاریس در بازار به دلیل داشتن روغن بیشتر نسبت به کونته سافت و هارد، دارای رنگ سیاه با تیرگی زیاد است. از این رو کونته پاریس به عنوان رنگ پالت در طراحی ها کاربرد دارد.

مداد کنته سفید White Conte

مداد کونته سفید برای ایجاد امواج نوری و کنتراست در طرح ها استفاده می شود. بعلاوه در طراحی بافت مو و صورت هم کاربرد دارد. گاهی پیش می آید که طرحی را کشیده و قسمتی از آن را با پاک کن، پاک می کنیم اما آن قسمت بعد از پاک کردن خطوط شفافیت و درخشندگی مورد انتظار ما را ندارد. در این صورت می توانید از کونته سفید بهره ببرید.

کاربرد مداد کونته در طراحی سیاه قلم

مداد کونته در طراحی سیاه قلم کاربرد بسیاری دارد که می توان به یاری آن پرتره های بسیار زیبا یا چشم انداز های متنوع ترسیم و نقاشی کرد. بعلاوه می توان از آن در ترسیم اسکچ یا طرح اولیه استفاده کرد. می توان از این نوع مداد در ایجاد کنتراست زیاد بر روی کاغذ یا مقوای طراحی سفید و یا رنگی به راحتی استفاده کرد. اثر مداد کونته به راحتی بر روی هر نوع کاغذ یا مقوای طراحی ایجاد می شود و و رنگ خطوط ترسیم شده از طریق این نوع مداد به راحتی با هم ترکیب می شوند.

مدادهای کونته حرفه ای پاریس

برند پاریس از دیگر مارک های بسیار حرفه ای و البته پر طرف دار در زمینه طراحی سیاه قلم بوده که محصولات بی نظیری را به بازار عرضه نموده است. تقریباً همه اساتید و طراحان زبردست برند فرانسوی پاریس را می شناسند و تجربه کار با آن را داشته اند. پاریس انواع مداد کونته برای تکنیک ها و طراحی های مختلف را فراوری نموده و جای هیچ کمبودی باقی نگذاشته است. با آنالیز مدادهای پاریس متوجه می شوید که بسیار نرم بوده و در آنها کمترین ناخالصی به چشم نمی خورد.

همین مسئله سبب شده نرمی ایده آلی داشته باشد اما برای هنرآموزان مبتدی توصیه نمی شود چون به قدرت و مهارت دست زیادی احتیاج دارد. این مداد بسیار پررنگ بوده و اثر خوبی روی کاغذ به جا می گذارد اما بهتر است دقت کنید که با پاک کن نمی توانید آن را به صورت کلی پاک کنید و تنها مقداری کمرنگ می شود. نکته دیگر در خصوص مدادهای پاریس این است که در صورت واردشدن ضربه، از داخل دچار شکستگی می شوند و باید همواره در کاور باشند. البته این مورد ضعف مداد نیست و دلیل آن خلوص بالای مواد موجود در مغز است.

با اینکه این برند در رده حرفه ای می تواند در صدر فهرست برترین مارک مداد کونته باشد، اما شاید تنها مسئله ای که در خصوص مدادهای پاریس مطرح می شود قیمت بالای آن ها است. اگر بخواهید مدادهای کونته پاریس را به صورت تک قلمی بخرید حداقل باید چیزی حدود 70 الی 80 هزارتومان پرداخت کنید. مداد پاستل کونته پاریس یکی از گران ترین مدادهای طراحی بوده که قیمتی حدود 160 هزار تومان دارد! بسته های چندتایی این برند نیز از یک میلیون آغاز می شود و تا 4 میلیون نیز می رسد!

مدادهای کونته فابرکاستل

یکی از برندهای بسیار مطرح در حوزه لوازم التحریر و ابزار طراحی، فابرکاستل بوده که محصولات بسیار متنوعی برای انواع کارهای هنری تهیه می نماید. این برند آلمانی نیز از برترین و حرفه ای ترین مارک ها در زمینه فراوری مدادهای کونته به شمار می رود و می تواند نظر هر هنرآموزی را به خود جلب کند. از ویژگی های مثبت این محصول دوام بسیار بالای آن است. بعلاوه این مدل مانند سایر مدل های تخصصی از کثیف شدن دست و پخش شدن رنگ جلوگیری می نماید.

این مداد از نظر نرم بودن و کیفیت رنگ عالی است و می توانید حتی باریک ترین و ظریف ترین خطوط را نیز به برترین شکل با آن بکشید. بهتر است در نظر داشته باشید که برای فراوری مدادهای این برند نیز متریال های بسیار مرغوب و فرایندهای صنعتی بسیار پیچیده ای طی شده و به تبع قیمتی نزدیک به محصولات پاریس دارد. با این حال اما فابرکاستل را می توان در گروه برترین مارک مداد کونته جا داد چرا که قیمت بسته های چندتایی آن در مقایسه با برند پاریس بسیار مالی تر و مقرون به صرفه تر است.

3. مداد زغالی

ماده سازنده در انواع مداد طراحی زغالی، ترکیبی از زغال، واکس و خاک رس است. این نوع از مداد تنها در رنگ سیاه وجود دارد زیرا ماده اصلی آن زغال است.

4. مداد سایه زنی

انتخاب مداد مناسب برای تکنیک های نقاشی به نظر استاد و آموزگار نیز بستگی دارد اما معمولا از مدادهای سخت تر (H) برای خطوط و سایه های دقیق و واضح استفاده می شود و برای سایه ها و طرح های مبهم از مدادهای نرم تر (B) استفاده می شود.

تیره ترین سایه ها با مدادهایی درجه بالا از گروه B (4B تا 9B) ایجاد می شوند.

5. مداد رنگ آمیزی

رنگ آمیزی یکی از لذت بخش ترین کارهای هنری است که هم بچه ها و هم بزرگسالان آن را دوست دارند و اثرات مثبت آن از لحاظ روانشناسی نیز اثبات شده است. انواع گوناگونی از مداد برای رنگ آمیزی وجود دارد اما برای رنگ آمیزی زیبا و باکیفیت، به مدادی احتیاج دارید که رنگ دانه های قوی و باثبات (مقاوم در برابر نور خورشید، اشعه ماوراء بنفش و حل در آب) داشته باشد. مداد شمعی و مدادهای پلی کروم از برترین نمونه های مداد برای رنگ آمیزی هستند.

نکات مهمی که هنگام خرید مداد باید رعایت کنید

جدای از همه معیارهایی که تا اینجا برای انتخاب مداد مناسب ارائه داده ایم، نکات مهم دیگری نیز وجود دارند که شاید کمتر به آن ها توجه کنیم.

  • پوششخارجی بیشتر مدادها از چوب است اما همه چوب ها نیز مناسب ساخت مداد نیستند و از نظر کیفیت باهم فرق دارند. چوب درخت سرو بخور که نوعی چوب معطر است، مرغوب ترین چوب برای فراوری مداد به شمار می رود. این چوب در برابر پوسیدگی و حشرات مقاومت خوبی دارد و از نظر بهداشتی نیز انتخاب مناسبی است. انواع دیگر چوب مورد استفاده در ساخت مداد، چوب صنوبر سفید و باسوود هستند.
  • در برخی از انواع مدادهای گرافیتی به جای خاک رس، از موم در ترکیب با گرافیت استفاده می شود.
  • مقطع مدادها متنوع هستند؛ برخی گرد، برخی مثلثی و برخی شش ضلعی. برای کاربردهای روزمره مداد شش ضلعی برترین انتخاب است و مبتدیان بهتر است از مدادهای با مقطع مثلثی استفاده نمایند.

نکات کنکوری درباره استفاده از مداد طراحی

برای گرفتن نتیجه بهتر از انواع مداد طراحی باید متناسب با کارایی هر مداد از آن بهره ببرید و بدین منظور بهتر است چند مداد با درجات مختلف را کنار دستتان داشته باشید. برای مثال اگر بخواهیم با فشار بیش از حد بر مداد HB اثر تیره تری ایجاد کنیم، ظاهر کار مومی می شود. روش توصیه شده در این مورد، استفاده لایه لایه از چند درجه مختلف مداد است. ترتیب مداد طراحی در این روش لایه ای از مداد سخت به نرم است.

برترین مداد برای کنکور

روز کنکور برای همه ما روزی مهم سرنوشت ساز است که آینده شغلی و زندگی مان به آن بستگی دارد. فراهم کردن وسایل لازم مورد احتیاج و مناسب از چند روز قبل یکی از مهم ترین توصیه هایی است که به دانش آموزان و داوطلبان می شود. مهم ترین وسیله ای که باید در انتخاب آن حداکثر وسواس را به خرج داد قطعا مداد است. شاید در آزمون هایی که تا به حال در آن ها شرکت نموده اید تجربیاتی در این رابطه کسب نموده باشید اما بد نیست این مطلب را نیز بخوانید تا اطلاعاتتان تکمیل شود. البته انتخاب برترین مداد برای کنکور، برای شما محصلین عزیز که سال هاست از نوشت افزار استفاده می کنید، نباید سخت و پیچیده باشد و ما تنها قصد داریم مواردی را در این زمینه به شما یادآوری کنیم.

1. استفاده از مداد با نوک نرم

این اولین و معروف ترین توصیه درباره انتخاب برترین مداد برای کنکور است. درجه سختی و نرمی نوک مدادها با علائم H و B تشخیص داده می شود. H اشاره به سختی و B نشان از نرمی نوک دارد. درجه این سختی و نرمی نیز با عددی که کنار هر حرف اختصاری قرار می گیرد، تعیین می شود.

همانطور که گفتیم، بر این اساس هرچه عدد کنار H بزرگ تر باشد، درجه سختی نوک مداد بیشتر است و هرچه عدد کنار B بالا رود، مداد نرم تر است. مداد HB که دارای حد وسط نرمی و سختی است، برای تحریر و نگارش به کار می رود. برخی این مداد را برای کنکور نیز مناسب می دانند. اما برخی دیگر توصیه می نمایند از مدادهای گروه B مثلا B2 برای کنکور استفاده شود.

2. استفاده از مداد با بدنه چندوجهی

در نظر داشته باشید که در روز کنکور قرار است حدود 4 ساعت مداد به دست باشید. پس باید مدلی را انتخاب کنید که راحت آن را در دست بگیرید و انگشتانتان اذیت نشوند. مدادهای گرد معمولا در دست لیز می خورند و نگه داشتنشان احتیاجمند وارد کردن فشار بیشتر با انگشتان است. بهتر است مدادی که برای کنکور تهیه می کنید دارای بدنه چندوجهی (معمولا شش یا هشت ضلعی) باشد؛ البته دقت کنید که این مدل کیفیت ساخت بالایی داشته و زوایای تیزی نداشته باشد که در این صورت مشکل چند برابر می شود.

3. توجه به قطر مناسب مداد

برخی مدادها، خصوصا انواع فانتزی آن ها، بدنه ای بزرگتر یا کوچکتر از حد استاندارد دارند. هیچ یک از این مدل ها برای روز کنکور مناسب نیستند زیرا دست را خیلی زود خسته می نمایند. علاوه بر این در مدادهای فانتزی معمولا درجه سختی و نرمی تعیین نیست و شاید نوک مداد برای تست زنی مناسب نباشد.

4. استفاده از مدادی که رد نوکش به راحتی پاک شود

مغز برخی از مدادها از موادی فراوری شده که با راحتی با پاک کن پاک نمی شود و رد کمرنگی از آن ها باقی می ماند؛ یا اینکه برای پاک کردنشان احتیاج به اعمال فشار زیادی است که حتی ممکن است به پارگی برگه بینجامد. برترین مداد برای کنکور باید خیلی راحت پاک شود زیرا یک برگه پاسخ نامه بیشتر در اختیار شما نیست و ممکن است یک سال عقب بیفتید.

5. استفاده از مداد با نوک پهن

خانه های برگه پاسخ نامه پهنایی به میزان چند میلیمتر دارند. برای آنکه پاسخ شما در سیستم کامپیوتری به درستی خوانده شود، ضروری است خانه مربوط به گزینه کاملا پر شده باشد. اگر مدادی انتخاب کنید که نوک تیز باشد یا اگر از مداد اتود بهره ببرید، علاوه بر اینکه ناچارید زمان بیشتری را صرف پر کردن خانه کنید، برگه هم در معرض آسیب قرار می گیرد و ممکن است سوراخ شود. بعلاوه نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنیداینست که اگر گزینه را پاک کنید ممکن است رد پاسخ پاک شده در برگه بماند که گاهی سیستم را در خواندن دچار اشتباه می نماید.

مداد تست زنی، محصولی منحصربه فرد و کاربردی

استفاده از یک مداد برای تست زنی مناسب می تواند اضطراب و دغدغه کنکوری ها را تا حد زیادی کم کند اما اگر مدادی اساسا برای تست زنی طراحی و فراوری شده باشد، آن را انتخاب نمی کنید؟ فراورینمایندگان حرفه ای نوشت افزار همواره با توجه به مصرف نمایندگان به طراحی محصولات نو می پردازند و به همین دلیل مداد مخصوص تست زنی با ویژگی هایی متفاوت از مدادهای معمولی فراوری شده است که می توانید برای آزمون های تستی از آن بهره ببرید. در ادامه با ویژگی های منحصربه فرد این محصول کاربردی آشنا می شویم.

نوک با پهنای 2 تا 3 میلیمتر

مهم ترین ویژگی برترین مداد برای کنکور این است که بتوان با آن در کم ترین زمان ممکن خانه های خالی پاسخ را پر کرد. نوک مداد تست زنی پهنایی به میزان خانه پاسخ نامه دارد و به همین دلیل در کمترین زمان و با یک حرکت آن را پر می نماید.

درجه نرمی B2 تا B4

نرمی نوک برترین مداد برای کنکور باید به حدی باشد که بدون اعمال فشار زیاد ردی پررنگ بر جای بگذارد. درجه نرمی B2 تا B4 برترین انتخاب برای شرکت نمایندگان در کنکور است زیرا درجه نرمی کمتر باعث خراش کاغذ، رد کمرنگ و زمان بیشتر برای پررنگ کردن حانه پاسخنامه می شود و درجه نرمی بیشتر باعث دقت کمتر، پخش مداد و کثیفی پاسخ نامه خواهد شد.

ساختار اتودی یا مکانیکی

دلیل این که بسیاری از افراد، مداد اتود را بر مداد معمولی ترجیح می دهند، تنو آسان نوک آن و بی احتیاجی از مدادتراش است؛ قطعا این ویژگی در کنکور هم بسیار کاربردی است اما پیش تر گفتیم که اتودهای معمولی به دلیل نوک ظریف برای این کار مناسب نیستند. مداد تست زنی ضمن داشتن نوکی با پهنا و نرمی مناسب، از ساختار اتودی بهره مند است و نوک آن به راحتی تنو می شود. بعلاوه می توانید برای اطمینان چند نوک را به طور همزمان داخل پیستول مداد قرار دهید که فوق العاده است.

بدنه استاندارد

بدنه مداد تست زنی طول و قطر مناسبی دارد و به راحتی می توان ساعت ها با آن کار کرد. بعلاوه از نوعی پلاستیک مرغوب فراوری می شود که اصطکاک مناسبی دارد و در دست لیز نمی خورد. برخی از آن ها هم در محل قرارگیری انگشتان از پوشش مخصوص استفاده می نمایند تا از خستگی و عرق کردن انگشتان جلوگیری شود.

پاک کن انتهای مداد

در انتهای مداد تست زنی مانند بسیاری دیگر از انواع اتود، یک پاک کن کوچک و کاربردی قرار گرفته است که می توانید با استفاده از آن تست های اشتباه را با سرعت بیشتری پاک کنید و نگران گم شدن پاک کن نیز نباشید.

گیره

مداد تست زنی با داشتن گیره به راحتی در جیب مانتو، شلوار و پیراهن ثابت می ماند و شما از حمل کیف و جامدادی و دیگر موارد دست وپاگیر که پیدا کردن جای مناسب و نگهداری از آن ها یاعث یرهم خوردن تمرکز سر جلسه امتحان یا کنکور می شود بی احتیاج می نماید.

برترین مداد ایرانی

انتخاب از میان ده ها برند ایرانی که همگی کالاهایی باکیفیت، متنوع و مرغوب را فراوری می نمایند کمی سخت اس اما ما کوشش نموده ایم تا با انتخاب برترین ها، راهنمای شما در خریدی بی نقص و مطمئن باشیم.

1. پارس مداد

پارس مداد از قدیمی ترین فراوری نمایندگان مداد ایرانی است و به عنوان نخستین فراوری نماینده مداد استاندارد در ایران شناخته می شود. چوب مدادهای فراوری این شرکت، از مرغوبیت بالایی برخوردار هستند و به راحتی تراشیده می شوند. بعلاوه در مراحل ساخت مداد پارس هیچ گونه ماده مضر و سمی به کار نرفته است و این یکی از مهم ترین مزیت های محصول به شمار میرود. مداد قرمز و مداد مشکی لیوانی و مداد دیپ نقره ای از شناخته شده ترین محصولات این برند نام آشنای ایرانی هستند. در ضمن برندهایی دیگری نیز به عنوان زیرمجموعه پارس مداد فعالیت می نمایند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

لاک پشت: لاک پشت از برندهای شناخته شده ایرانی است که از زیرمجموعه های پارس مداد به شمار می رود. ویژگی خاص مدادهای لاک پشت این است که در درجه حرارت بالا ساخته و از هرگونه قارچ، انگل و میکروب پاک می شوند. مدادهای این برند در مقاطع مختلف گرد، سه گوش و شش گوش فراوری می شوند.

استایلیش: کمپانی استایلیش دیگر زیرمجموعه پارس مداد در ایران است که در فراوری محصولاتش استاندارهای بالایی را لحاظ می نماید.

2. فکتیس

این برند نام آشنای ایرانی زیرنظر فکتیس اسپانیا فعالیت می نماید که تحت لیسانس این شرکت محصولات مرغوب و باکیفیتی را روانه بازار مصرف می نماید. محصولات فکتیس تنوع بسیار بالایی دارند و علاوه بر فراوری انواع مداد مشکی و قرمز سبد کاملی از محصولات را فراوری می نماید که پاک کن مثلثی از مشهورترین آن هاست.

3. پارس تحریر

این شرکت از برندهای قدیمی ایرانی است که احتمالا دهه شصتی ها محصولات آن را خیلی خوب به یاد دارند. پارس تحریر از سال 62 تأسیس شد و شرکت مادر برندهای نوستالژیکی چون دایناسور و توسن است. این شرکت بعلاوه دو برند دیگر به نام های عقاب و رابیت دارد که نسبت به دو برند دیگر این مجموعه کمتر شناخته شده اند. پارس تحریر از فراورینمایندگان برترین مداد سیاه ایرانی، مدادرنگی و مغز مداد در کشور است.

4. سی بی اس

این برند از نام های قدیمی ولی کمتر شناخته شده حوزه نوشت افزار است که فعالیت گسترده ای دارد. سی بی اس با داشتن زیرمجموعه های دیگری چون پارسی کار از فعال ترین برندهای نوشت افزار و لوازم التحریر ایرانی است. این برند برترین انواع مداد، اتوماتیک، پاک کن و سایر لوازم التحریر و لوازم اداری را با قیمتی کاملا رقابتی روانه بازار می نماید.

5. ادمیرال

یکی از برترین و خوش قیمت ترین مدادهای ایرانی متعلق به برند ادمیرال است که در کنار قیمت مناسب کیفیت بالایی نیز ارائه می دهد. محصولات ادمیرال شامل انواع گوناگون مداد مشکی، قرمز و مداد رنگی می شود. معروفیت این شرکت پیشرو و خوش فکر نوآوریدر فراوری بدنه و مغزی مداد با مواد پلیمر و مینرال بوده است.

6. پارسا

برند دیگری که برترین مداد مشکی و قرمز را با کیفیت خوب فراوری می نماید، پارسا است. این فراوری نماینده محصولات دیگری نیز در گروه نوشت افزار دارد که ظاهری فانتزی و جذابی دارند.

7. آریا

مدل های مداد مشکی آریا بسیار متنوع هستند و می توان متناسب با هر کاربرد و قیمتی آن ها را تهیه کرد. روکش مدادهای آریا انواع کلاسیک، سنتی، فانتزی و پلنگی دارد که آن ها را برای هر سلیقه ای متناسب می سازد. به جرات می توان گفت که برند آریا فراوری نماینده برترین انواع مداد در ایران است.

برترین مداد خارجی

از میان فراوری نمایندگان خارجی مداد، برخی دارای قدمت و سابقه ای بسیار بالا هستند. برخی دیگر نیز برند های نوتری هستند که فراوریات متنوع، حرفه ای و باکیفیتشان آن ها را رقیب برندهای باسابقه نموده است. در این قسمت به معرفی نمونه هایی از برترین انواع مداد خارجی می پردازیم که از بقیه معتبرترند.

1. فابرکاستل (Faber-Castell)

این یک نام قدیمی، مشهور و معتبر در صنعت فراوری نوشت افزار و لوازم التحریر که محصولاتش با کیفیت معنا می شوند. انواع مدادهای فراوریی فابرکاستل تنوع بسیار بالایی دارند و بازه قیمتی مناسب شان در کنار کیفیت فوق العاده آن ها را به گزینه ای ایده آل برای خرید تبدیل می نمایند.

2. لیرا (Lyra)

برند ایتالیایی لیرا که بیشتر افراد آن را با مدادرنگی های فوق العاده باکیفیت و گران قیمتش می شناسند، یگی دیگر از فراوری نمایندگان برترین نوع مداد در دنیا است که کیفیت ساخت بالا و طراحی بدنه ارگونومی آن خیال شما را بابت پول نسبتا زیادی که می پردازید راحت می نماید.

3. کونته پاریس (Conte Paris)

همانطور که احتمالا از نام آن پیداست، این برند فرانسوی قدمتی دویست ساله دارد و فراوری آن به زمان جنگ های ناپلئون بازمی شود. این برند فرانسوی از فراوری نمایندگان برترین انواع مداد برای حرفه ای ها به شمار می رود. مدادهای باکیفیت کونته پاریس قیمت بالاتری نسبت که دیگر محصولات موجود در بازار دارند. کونته پاریس بعلاوه از اصلی ترین فراوری نمایندگان مداد سفید است که از مهم ترین کاربردهای آن، زیرسازی طرح، ترکیب با رنگ های دیگر، ایجاد عمق و ساخت رنگ نو است.

4. استدلر:

استدلر یک نام معتبر در حوزه فراوری انواع نوشت افزار است که بزرگترین فراوری ککنده مداد در اروپا به شمار می رود. مدادهای مدل نوریس این شرکت یکی از معتبرترین انواع مداد است که به دلیل کیفیت بسیار بالا در مدارس بریتانیا رایج است. استدلر با حدود دو قرن سابقه یکی از برترین انواع مداد را فراوری می نماید که ارزش خرید بالایی دارد.

منبع: penvibe

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 شهریور 1402 بروزرسانی: 29 شهریور 1402 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1799

به "راهنمای خرید مداد؛ ابزار محبوب بچه ها و بزرگسالان برای نوشتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید مداد؛ ابزار محبوب بچه ها و بزرگسالان برای نوشتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید