بی توجهی به توانمندی کشور در بومی سازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات

به گزارش مجله فناوری، به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، ابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه به رغم ظرفیت بالای کشور در بومی سازی زیرساخت های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات اما به توانمندی های کشور در این خصوص بی توجهی می شود، گفت: جنب و جوش خوبی در زمینه بومی سازی زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات دیده می شود و شرکت های مختلفی تلاش می کنند تا اجزای پرکاربرد شبکه را در داخل کشور تهیه کنند.

بی توجهی به توانمندی کشور در بومی سازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

وی با بیان اینکه فناوری این تولیدات در سطح بین المللی و استاندارد است، ادامه داد : این شرکت ها در برخی حوزه های بسیار پیچیده و به روز و در برخی سامانه ها مانند OSS شبکه های اپراتوری و ساخت سوئیچ ها و روترها و نیز در حوزه مراکز داده (دیتاسنتر) ، بسیار پیروز ظاهر شدند و می توان گفت به خودکفایی کامل رسیده ایم و خط تولید همه اجزای به کار رفته در دیتاسنترها و حتی سرورها، در کشور راه اندازی شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: متأسفانه متناسب با ظرفیت کمی و کیفی که در کشور وجود دارد بودجه مناسب برای تحریک بازار و به کارگیری توانمندی ها وجود ندارد. در حالی که کشور در حوزه شبکه ثابت و تلفن همراه نیازمند توسعه است و آحاد جامعه به خدمات شبکه ملی اطلاعات نیاز دارند و روز به روز این تقاضا افزایش می یابد.

فیروزآبادی گفت: باید در این بخش تصمیم سازی های بزرگی داشته باشیم و طرح های بزرگی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود که برخی را باید اپراتورها و برخی را شرکت های با اندازه متوسط ساماندهی کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزارت ارتباطات چقدر در توسعه شبکه ملی ارتباطات مطابق برنامه پیش رفته است؟ افزود: شبکه ملی اطلاعات بزرگ تر از ابعاد وزارت ارتباطات است و به نظر ما این موضوع عزم ملی می خواهد و ما وزارت ارتباطات را رهبر ارکستر شبکه ملی اطلاعات می دانیم. در شبکه ملی اطلاعات هم مردم به عنوان کاربر و شرکت های خصوصی به عنوان عرضه کننده خدمات و فناری جدید و هم شرکت های بزرگ اپراتوری از قبیل شرکت زیرساخت و شرکت های اپراتوری تلفن ثابت و همراه، در کشور نقش دارند و رهبری این کار با وزارت ارتباطات است.

فیروزآبادی گفت: شاید در این بخش وزارت ارتباطات خیلی هم مقصر نباشد چرا که ما ایده آل های بسیار بالایی را مدنظر قرار دادیم؛ می خواهیم سیستم عامل، پلتفرم و پیام رسان های مستقل داشته باشیم، می خواهیم شبکه های ارتباطی خود را خودمان مدیریت کنیم و ابتدا و انتهای هر ارتباط و بانک اطلاعاتی مورد استفاده مردم در داخل باشد. می خواهیم اطلاعاتی که مردم تولید، ذخیره و پردازش می کنند در داخل کشور باشد.

وی افزود: البته اگر در این مجموعه صدای ناهمگونی بیرون بیاید ما وزارت ارتباطات را مقصر می دانیم و توقع داریم تلاش بیشتری کند. قطعاً از دولت هم می خواهیم بودجه های لازم را در اختیار قرار دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1026

به "بی توجهی به توانمندی کشور در بومی سازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی توجهی به توانمندی کشور در بومی سازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید