حال و هوای کربلا در شب اربعین، بین الحرمین قلب تپنده شیعه شد

به گزارش مجله فناوری، خبرنگاران، گروه استان ها - مهدی بخشی سورکی: طریق الحسین(ع) خاطرات فراموش نشدنی از حضور عاشقان حسین(ع) را در دل خود دارد؛ از پیاده روی هایی که ذکر مصیبت سالار شهیدان را با خود به همراه داشت و از نجواهای عاشقانه ای که هر زائر زیر لب و یا در دل و جان خود زمزمه می کرد.

حال و هوای کربلا در شب اربعین، بین الحرمین قلب تپنده شیعه شد

چقدر هضم وسعت سخاوت مردمان عراق در پذیرایی از زائران حسین بن علی(ع) سخت است آن موقع که همه دارایی خود را به پای زائر می ریزند و بوسه محبت بر پیشانی و پای عاشقان حسین می زنند.

چند ساعت تا اربعین عراق باقی مانده است و خیلی از زائران خود را به کربلا رساندند و بسیاری نیز هنوز در راستا عاشقی عمودهای آخر را طی طریق می نمایند.

اینجا از هر رنگ و نژاد و ملیتی فقط حسین(ع) را می خوانند و عشق به سیدالشهدا(ع) است که به هر زائری اینجا عزت می بخشد.

چه کسی می توانست باور کند هزار و چندی سال بعد از واقعه عاشورا، میلیون ها دلباخته حسین پرچم مظلومیتش را بلند نمایند و در سالروز اربعین شهادتش از هر کجای عالم خود را به این سرزمین پر مصیبت برساند.

آری عشق به حسین(ع) مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و این مغناطیس بی بدیل اربعین، جان های خسته را به سمت خود کشانده است.

این روزها همه آمدند تا تسلای دل دختر علی بن ابی طالب(ع) باشند وقتی که پس از چهل روز دوری از برادر، خاطرات عاشورا را بر مزار بی سر بهترین مخلوق خدا که پیامبر خاتم(ص) فرمود حسین از من است و من از حسینم، مرور کند.

اجتماع اربعینیان پرچم عزتمندی شیعه را در عالم به اهتزاز در می آورد

کربلا این روزها غوغایی است و اجتماع اربعینیان پرچم عزتمندی شیعه را در عالم به اهتزاز در می آورد.

بسیاری از زائران عراقی که از شهرهای دور و نزدیک خود را برای زیارت اربعین به کربلا رسانده اند از همان ورودی شهر آنجا که گنبد و بارگاه ملکوتی امام حسین(ع) و قمر بنی هاشم(ع) رؤیت می گردد زیارت اربعین را می خوانند و برای اینکه زائران کشورهای دیگر شرایط بهتری در کربلا داشته باشند به سمت خانه و دیار خود رهسپار می شوند.

در ورودی های مختلف شهر کربلا از سمت نجف و حله بعضی از روحانیون و مادحین با بلندگوهایی که در دست دارند برای زائران، زیارت اربعین می خوانند.

تقریباً در همه جای شهر کربلا زائران حسینی(ع) حضور دارند و موکب های عراقی از آنان با همه توانشان پذیرایی نموده و به آنان خدمت می نمایند.

تا فاصله 2 تا 3 کیلومتری بین الحرمین هیچ خودروی شخصی و عمومی اجازه تردد ندارد و حال و هوای کوچه پس کوچه های شهر کربلا وصف نشدنی است.

دسته های عزاداری چند روزی است که از شارع القبله به سمت حرم حرکت می نمایند تا در حرم های مطهر نوای جان سوز لبیک یا حسین(ع) سر دهند.

ورود دسته های عزاداری هیئت های مذهبی استان های کشور به حرم

سال جاری دسته های عزاداری هیئت های مذهبی استان های مختلف کشور و همچنین بعضی از کشورهای دیگر نیز اجازه ورود به حرم گرفتند و در حرم های شریف کربلا بر سر و سینه زدند.

سینه زنی هیئت های عزاداری شیعیان تانزانیا، هندوستان و کانادا در حرم سیدالشهدا(ع) جالب توجه بود.

در شارع باب القبله برپایی موکب ها را به منظور تسهیل در رفت و آمد زائران به حرم محدود کردند و این خیابان هر لحظه شاهد حضور دسته های مختلف عزاداری است که در بعضی از این دسته ها هزاران نفر از جوانان در حالی که لباس های متحدالشکل و سربندهای یکدستی بر پیشانی بستند با نظم خاصی به سمت حرم سیدالشهدا(ع) رهسپار می شوند و بر سر و سینه می کوبند.

سیاه پوش های حرم مطهر امام حسین(ع) و قمر بنی هاشم(ع) جلوه های زیبایی به این اعتاب مقدس داده و در حرم سیدالشهدا(ع) از باب القبله که وارد می شویم در ورودی ضریح مطهر روایتی از صادق آل محمد(ص) نقش بسته که فرمودند: دوست داشتنی ترین اعمال نزد پروردگار زیارت قبر امام حسین(ع) است.

دسته های عزا با شور و حرارت وصف ناپذیری تا پاسی از شب در حرم های مطهر یکی پس از دیگری و طبق برنامه ریزی اجرا شده عزاداری می نمایند که در شب گذشته دسته های بزرگ عزاداری موکب اهالی قم المقدسه، موکب علی بن موسی الرضا(ع) و هیئت بزرگ شباب الخمینی نیز عزاداری کردند.

بین الحرمین این روزها به قلب تپنده شیعه مبدل شده و حلقه های سینه زنی و روضه خوانی که بیشترشان ایرانی هستند تا سحرگاهان مشغول عزاداری هستند.

خبرنگاران، عکاسان و تصویر برداران بسیاری از کشورهای مختلف از جمله ایران در این مدت کوشش کردند تا گوشه ای از زیبایی های اربعین حسینی(ع) را به تصویر بکشند.

فعالیت بیش از 2 هزار خبرنگار در مراسم اربعین

یکی از مسئولان تبلیغات حرم سیدالشهدا(ع) در تبادل نظر با خبرنگاران به عراق گفت: در مدت ده روز اخیر تا اربعین بیش از 2 هزار نفر از خبرنگاران، عکاسان و فعالان رسانه ای در امر پوشش مراسم پیاده روی اربعین حسینی(ع) فعالیت داشتند.

وی اضافه نمود: تعداد 15 واحد سیار نیز در پشت تل زینبیه مستقرند و عزاداری ها و پیاده روی زائران را به صورت زنده برای شبکه های مختلف داخلی و خارجی پخش می نمایند.

گاراژ نجف نیز محل تجمع خودروهای حمل و نقل عمومی شده و از شامگاه دیشب بازگشت زائران اربعین در حال اجرا است در عین حال تعداد زیادی تریلی و کامیون نیز برای انتقال زائران در خروجی کربلا مستقر شده است و هزینه بازگشت به مرزهای مهران و شلمچه و چذابه با استفاده از خودروهای ون و اتوبوس از 50 تا 80 هزار تومان متغیر است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 19

به "حال و هوای کربلا در شب اربعین، بین الحرمین قلب تپنده شیعه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال و هوای کربلا در شب اربعین، بین الحرمین قلب تپنده شیعه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید