خطر یخ زدگی و ریزش بهمن در ارتفاعات تهران ، توصیه های مهم به کوهنوردان

به گزارش مجله فناوری، رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش برف و کولاک در ارتفاعات و خطر ریزش بهمن، یخ زدگی و کاهش شدید دما خبر داد.

خطر یخ زدگی و ریزش بهمن در ارتفاعات تهران ، توصیه های مهم به کوهنوردان

به گزارش خبرنگاران، صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره شرایط جوی کوهستان ها و ارتفاعات کشور اظهار کرد: طی روزهای پنجشنبه و جمعه (22 و 23 دی) تداوم استقرار هوای سرد در بخش های وسیعی از کشور به ویژه نیمه شمالی و بخش های شمال شرقی با کاهش محسوس دما همراه است. کاهش دما در تلفیق با وزش باد در قله های مرتفع کشور موجب تشدید شرایط سوزباد می شود.

او درباره شرایط وزش باد در ارتفاعات نیز گفت: طی روزهای جمعه و پنجشنبه وزش باد و گاهی وزش باد شدید در منطقه ها مرتفع کوهستانی کشور به ویژه قله ها و خط الرأس های بالاتر از 3500 به ویژه برای نیمه شرقی کشور پیش بینی می شود.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: با توجه به حجم برف تازه در منطقه ها کوهستانی کشور، احتمال وقوع بهمن در مسیرهای مستعد بهمن به ویژه در ارتفاعات البرز و زاگرس وجود دارد بنابراین از قرارگرفتن روی نقاب های برفی پرهیز شود. همچنین مه، آلودگی و کاهش دید که وجود دارد موجب کاهش دید افقی و عمودی می شود و مخاطره انحراف از مسیر را در پی دارد.

به گفته او طی پنجشنبه و جمعه (22 و 23 دی) برای البرز غربی، بخش هایی از البرز مرکزی و ارتفاعات شرقی استان اردبیل بارش پراکنده برف و وزش باد مورد انتظار است.

ضیاییان از ورود سامانه بارشی از غرب کشور خبر داد و گفت: از ظهر جمعه به تدریج موجی از شمال غرب و غرب وارد کشور می شود که به ویژه برای ساعات بعدازظهر جمعه برای نیمه غربی کشور با افزایش ابر، افزایش سرعت باد و آغاز بارش ها همراه است.

او در ادامه توصیه کرد: با توجه به کاهش دما و سرمای هوا، تمهیدات لازم برای پرهیز از سرمازدگی به عمل آید. در منطقه های که برف تازه وجود دارد نیز احتمال کولاک سطحی وجود دارد که در چنین شرایطی کوهنوردن باید از صعود به ارتفاعات بپرهیزند.

خطر ریزش بهمن در ارتفاعات تهران

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره شرایط جوی ارتفاعات تهران نیز اظهار کرد: طی ساعات اولیه روز پنجشنبه (22 دی) ابرناکی و بارش پراکنده برف و مه آلودگی مورد انتظار است.

او ادامه داد: سرمای محسوس موجب افت شدید دمایی طی پنجشنبه و جمعه(22 و 23 دی) در منطقه می شود و پدیده مه با کاهش دید افقی و عمودی همراه است همچنین وزش باد در قلل مرتفع و منطقه ها بالای 4000 متر گاهی شدید است به ویژه از ظهر جمعه بر سرعت باد افزوده می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1401 بروزرسانی: 25 دی 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1699

به "خطر یخ زدگی و ریزش بهمن در ارتفاعات تهران ، توصیه های مهم به کوهنوردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر یخ زدگی و ریزش بهمن در ارتفاعات تهران ، توصیه های مهم به کوهنوردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید