دفاع نیمه حضوری از خاتمه نامه در دانشگاه آزاد، بهره مندی دانشجویان از اینترنت رایگان

به گزارش مجله فناوری، رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به بهره مندی دانشجویان این دانشگاه از اینترنت رایگان برای حضور در کلاس مجازی، گفت: احتمال برگزاری امتحانات سرانجام ترم دانشجویان دانشگاه آزاد به صورت حضوری وجود دارد.

دفاع نیمه حضوری از خاتمه نامه در دانشگاه آزاد، بهره مندی دانشجویان از اینترنت رایگان

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در گفت وگوی زنده با شبکه خبر سیما، به ارائه توضیحاتی درباره برگزاری کلاس های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی در زمان شیوع ویروس کرونا پرداخت و گفت: در این دوره، دانشگاه تعطیل نبود و فقط فعالیت های حضوری دانشگاه تعطیل شد، چرا که معتقدیم دانشگاه ها در این عرصه اساساً تعطیل پذیر نیستند. در این راستا و از اسفندماه 98 کلاس های دانشگاه به صورت مجازی برگزار گردید.

طهرانچی گفت: کلاس های دانشگاه آزاد اسلامی براساس دو سیستمی که قبلاً نیز وجود داشت، به صورت مجازی برگزار گردید که حدود 90 درصد کلاس ها را پوشش داد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی حدود 130 هزار کلاس، به صورت تجمعی در کشور برگزار می نماید، گفت: این عدد بسیار عظیم است و فائق آمدن بر مسائل تکنولوژی و فناوری این تعداد کلاس برخط، دستاورد خوبی برای ما به حساب می آید، البته با نواقصی هم همراه بوده که برای برطرف آنها روز به روز کوشش بیشتری انجام می گردد.

بهره مندی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از اینترنت رایگان برای حضور در کلاس مجازی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه تمهیداتی اندیشیده شده تا تمام دانشجویان امکان شرکت در کلاس های مجازی را داشته باشند، گفت: یکی از نکات مهم در این برنامه، مربوط به هزینه ها بود. طبق مکاتبات با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مقرر شد که از انتها هفته کلاس های مجازی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی عظیم ترین مجموعه آموزش مجازی را با 10 هزار دانشجو دارا بود، گفت: آن مجموعه کار خود را شروع کرد و در حال حاضر بیش از 400 هزار دانشجو به مجموعه آموزش مجازی دانشگاه به صورت مستقیم در کل کشور متصل هستند.

وی اضافه کرد: سامانه ای تحت عنوان دان نیز در دانشگاه آزاد اسلامی استفاده می گردد. زیرساخت این سامانه بیش از چند سال است که در کشور مهیا شده و در یک سال اخیر نیز دانشگاه آزاد اسلامی با این سامانه فعالیت می کرد و مقرر شده به زودی پوشش تهران براساس این سامانه باشد. استفاده از این سامانه داخلی، یکی از دستاوردهایی بود که باعث گسترش سامانه های بومی در کشور شد. البته برای بعضی از استان ها مانند استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان و بوشهر به صورت منطقه ای عمل شد و می توان گفت حدود یک میلیون و 100 هزار دانشجو در دروس نظری تحت پوشش نهاده شد.

احتمال برگزاری امتحانات انتها ترم دانشجویان دانشگاه آزاد به صورت حضوری

طهرانچی با اشاره به چگونگی برگزاری امتحانات انتها ترم جاری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، تأکید کرد: اگرچه در روبروه با ویروس کرونا، با رخدادهای نامشخصی روبرو هستیم، ولی بنا بر این است که امتحانات انتها ترم جاری به صورت حضوری برگزار گردد.

وی با اشاره به یکی از مصوبات جلسه هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی گفت: از آنجا که زیرساخت کشور آماده برگزاری این حجم از کلاس در فضای مجازی نبود و در هفته های شروعین دانشجویان با مسائلی روبرو شدند، مقرر شد این اجازه به دانشجویان داده گردد در سه درس چنانچه با آموزش مجازی به شرایط مطلوب آموزشی نرسیدند، در ترم آینده و در طول یک سال به صورت رایگان از کلاس های حضوری این سه درس بهره مند شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی پیش بینی شده در صورت اجازه ستاد ملی مبارزه با کرونا، یک دوره یک ماهه در فصل تابستان به برگزاری حضوری کارگاه ها و آزمایشگاه ها اختصاص داده گردد. همچنین راجع به آزمایشگاه های کارشناسی ارشد و تحقیقات دانشجویی نیز بخشنامه ای صادر شده تا با رعایت بحث فاصله گذاری هوشمند، محققان دانشگاه در تحصیلات تکمیلی بتوانند در آزمایشگاه ها حاضر شده و آزمایش ها را انجام دهند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بندهای این بخشنامه از اول اردیبهشت ماه عملیاتی خواهد شد، گفت: براساس این بخشنامه؛ لازم نیست دانشجو به محل تحصیل خود مراجعه کند بلکه کافی است به واحد دانشگاه آزاد اسلامی در شهر محل زندگی خود مراجعه نموده و با هماهنگی های لازم، از آزمایشگاه آن واحد دانشگاهی استفاده کند و نیازی به سفر نداشته باشد.

دانشجویان دانشگاه آزاد به صورت نیمه حضوری از انتها نامه خود دفاع می نمایند

طهرانچی با بیان اینکه دفاع از انتها نامه های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به صورت نیمه حضوری از اول اردیبهشت ماه شروع می گردد، گفت: در این طرح، دانشجویان در شهر محل زندگی خود به واحد دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه نموده و با حضور در سالنی که برای این امر در نظر گرفته شده، از انتها نامه خود دفاع می نمایند. اساتید نیز به صورت مجازی در جلسه دفاع شرکت خواهند داشت. این امر در سامانه دان انجام می گردد.

وی به سؤالی درخصوص احتمال برگزاری حضوری کلاس های دانشگاه آزاد اسلامی، پاسخ داد: اگر در خردادماه فرصتی به دانشگاه آزاد اسلامی داده گردد، از آن فرصت برای برگزاری کلاس های برطرف اشکال حضوری استفاده خواهد شد. امیدواریم بین 2 تا 4 هفته بتوانیم از کلاس ها به صورت حضوری و مکمل آموزش استفاده کنیم و بعد از آن امتحانات برگزار گردد. سپس در یک دوره یک ماهه کارگاه ها و آزمایشگاه ها نیز برگزار می شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: تا به امروز 6 هفته آموزشی را از دست داده ایم و طبق پیش بینی ها، آموزش مجازی تا 15 اردیبهشت نیز ادامه خواهد داشت. در این صورت 8 هفته از کلاس ها را به صورت مجازی برگزار نموده ایم و 4 هفته به جامانده برای آموزش مکمل در نظر گرفته شده است.

طهرانچی با بیان اینکه ما در دانشگاه آزاد اسلامی پایبندی به تقویم آموزشی را رعایت نموده ایم، گفت: بسیاری از دانشجویان برای خود برنامه ریزی هایی انجام داده بودند و بسیاری سال انتهای تحصیل خود را می گذرانند. از این رو با کوشش های اجرا شده، حداکثر با دو هفته اختلاف، سال تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی انتها خواهد یافت.

وی با تأکید بر اینکه بهبود شرایط آموزش مجازی در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است، توضیح داد: امیدوارم آموزش مجازی به حدی برسد که رضایت دانشجویان را در پی داشته باشد. در تمام جهان دانشگاه ها امروز به این شیوه عمل می نمایند و بحمدالله ایران اسلامی نیز با توجه به زیرساخت ها و حرکت دانشگاه ها، در این زمینه عقب نماند. درواقع آموزش مجازی و مسائل مربوط به آن، تنها در کشور ما اتفاق نیفتاده است. آموزش مجازی یک تغییر سبک آموزش است که امیدواریم این تغییر سبک آموزشی، با مهارت اساتید و دانشجویان روز به روز بهتر گردد.

برگزاری ترم تابستان به صورت مجازی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برگزاری حضوری یا مجازی امتحانات در اختیار دانشگاه نیست، گفت: ما منتظر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و متناسب با قواعد و پروتکل هایی که از طرف این ستاد ابلاغ می گردد، تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

وی در انتها گفت: دانشگاه آزاد اسلامی برای برگزاری ترم تابستانی مجازی نیز تمهیداتی اندیشیده و ان شاءالله برای دانشجویانی که نیازمند این دوره هستند و با توجه به مهارتی که دانشگاه در این زمینه کسب نموده، این دوره آموزش مجازی نیز برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 456

به "دفاع نیمه حضوری از خاتمه نامه در دانشگاه آزاد، بهره مندی دانشجویان از اینترنت رایگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفاع نیمه حضوری از خاتمه نامه در دانشگاه آزاد، بهره مندی دانشجویان از اینترنت رایگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید