روزشمار: 24 دی؛ زادروز بارتولو میو دیاز کاشف دماغه امید نیک

به گزارش مجله فناوری، بارتولو میو دیاز کاشف و دریانورد پرتغالی در چنین روزی در 13 ژانویه سال 1450 میلادی به جهان آمد. او کاشف دماغه امید نیک بود.

روزشمار: 24 دی؛ زادروز بارتولو میو دیاز کاشف دماغه امید نیک

بارتولو میو دیاز یک نجیب زاده از خانواده های سلطنتی پرتغال و کاشف پرتغالی بود. او در سیزدهم ژانویه سال 1450 میلادی در پرتغال به دنیا آمد. به سبب استقبال فراوان جوانان آن زمان از نیروی دریایى، او نیز که اجدادش دریانورد بودند به این کار پرداخت و پس از سالیانی به مقام ناخدایى رسید. دیاز از آن زمان سفرهای دریایى فراوانی انجام داد. تقریبا هیچ چیز در مورد زندگی بارتولو میو دیاز قبل از سال 1487 شناخته شده نیست، جز این که او در دربار پادشاه پرتغال بود و سرپرستی انبار سلطنتی را عهده دار بود. در سال 1488، دیاز، اولین دریانورد اروپایی شد که سراسر آفریقای جنوبی را دور زد و یک جهت دریایی از اروپا به آسیا باز کرد.

شاه جان دوم پرتغال که مجذوب افسانه پریستر جان، یک رهبر قرن دوازدهم مرموز و احتمالا ساختگی از کشور مسیحیان در آفریقا شده بود، گروهی از کاشفان را به جستجو زمینی برای پادشاهی مسیحی در اتیوپی فرستاد. شاه همچنین می خواست راهی را در سراسر قسمت جنوبی خط ساحلی آفریقا پیدا کند، بنابراین فقط چند ماه پس از اعزام کاشفان زمینی، او دیاز را برای این کار استخدام کرد و به او دستور داد که به سفر سراسر قسمت جنوبی آفریقا به امید پیدا کردن یک جهت تجاری به هند برود. در ماه آگوست سال 1487، دیاز به همراه سه نفر دیگر با کشتی از بندر لیسبون، پرتغال را ترک کرد. دیاس در پی جهت از جهتهایی که از طریق کاشف پرتغالی قرن 15 دیوگو کائو رفته بود، استفاده کرد. در این سفر توانست به طلا هم دست یابد. دیاز در دسامبر به خلیج والویس رسید. در این سفر او و کشتی اش دچار طوفان شد.

دیاز پس از پیمودن اقیانوس اطلس به سوی جنوب، در 28 آگوست سال 1488 میلادی، دماغه امیدنیک را در جنوبی ترین قسمت از قاره آفریقا کشف کرد. دیاز پس از این کشف به معروفیت فراوان رسید. با این کشف، دیاز توانست درهای تجارت با هند و دیگر قدرت های آسیا را به روی پرتغال باز کند. او همچنین باعث شد که جنوا (شهری در ایتالیا) از طریق کریستف کلمب کشف شود.

مانوئل من، جانشین شاه جان دوم پرتغال، دستور داد دیاز به عنوان مشاور کشتی سازی در سفر واسکو دا گاما خدمت کند. دیاز همراه با دا گاما به جزایر کیپ ورد رفت و پس از آن به گینه بازگشت. کشتی دا گاما در می 1498 نزدیک به یک دهه پس از سفر تاریخی دیاز، از هند به آفریقا رسید. پس از آن، مانوئل یک ناوگان بزرگ به هند تحت فرماندهی پدرو آلوارز کابرال فرستاد و دیاز کاپیتان یکی از کشتی ها شد. آنها در مارس سال 1500 میلادی به برزیل رسیدند، پس از آن در سراسر اقیانوس اطلس به سمت آفریقای جنوبی رفتند. در ماه مه همان سال طوفان گرفت و چهار عدد از کشتی ها غرق شدند، دیاز نیز با تمام خدمه در دریا غرق شدند و به این ترتیب بارتولو دیاز در 29 می سال 1500 میلادی در 50 سالگی درگذشت.

در همین روز:

  • درگذشت دکتر احمد تفضُلی ایران شناس معاصر (1375 شمسی)
  • تولد محمدعلی شاه قاجار در تبریز (1289 قمری)
منبع: کجارو
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1459

به "روزشمار: 24 دی؛ زادروز بارتولو میو دیاز کاشف دماغه امید نیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزشمار: 24 دی؛ زادروز بارتولو میو دیاز کاشف دماغه امید نیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید