سعی کردم در کتابم نظر طنزنویسان را به تکنیک جلب کنم

به گزارش مجله فناوری، اسماعیل امینی در گفت وگو با خبرنگاران ، اظهار کرد: کتاب گاو از بزرگان است، جدیدترین اثر من است که از سوی انتشارات سروش راهی بازار نشر شده است. بعضی از متن های این کتاب در گذشته در مطبوعات چاپ شده اند؛ اما تعدادی از متن ها هم برای نخستین بار است که منتشر می شود. در کل این متن ها سلسله یادداشت های طنزی است که به هم پیوستگی دارند؛ اما ادامه دار نیستند.

سعی کردم در کتابم نظر طنزنویسان را به تکنیک جلب کنم

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از این یادداشت ها به مناظره اجسام اختصاص دارد. برای مثال مناظره بلبل و مگس را در کتاب داریم که هرکدام حرف های خودشان را می زنند. مناظره یک قالب ادبی قدیمی ایرانی است که شاید امروز کمتر از آن استفاده می شود و من سعی کردم تا در این اثر به این قالب بپردازم.

این طنزنویس در توضیح انتخاب قالب برای نوشتن آثار طنز گفت: در طنزنویسی، خصوصا در نثر طنز رایج است که هرکسی قالبی را می سازد و بعد در آن قالبی که ساخته، شروع به فعالیت می کند. فرض کنید مرحوم ابوالفضل زرویی تقلید از متون کهن مثل متن تذکره الاولیا را به نام قالب انتخاب کرده بود و بعد کتابی بر اساس آن قالب نوشت. من هم در این چند مجموعه نثر طنزی که منتشر کردم، سعی داشتم قالب های متفاوتی برای نثر طنز پیدا کنم.

وی اضافه کرد: یکی از این قالب ها را در همین کتاب می بینید. اساسا این شیوه را پیش گرفتم تا موجودات دیگر هم بتوانند در بیان مطالب طنز حضور پیدا کنند. به نظرم این تجربه های نو را می توان در نثر طنز وارد و رایج کرد؛ چراکه نثر طنز در روزگار اخیر به شدت تحت تاثیر سیاست قرار گرفته است. به همین دلیل آن قسمت های طراحی و تکنیکی اش کمتر مورد توجه طنزنویسان قرار می گیرد. من تلاش کردم تا با این آثار توجه دوستان طنزنویس را به بخش تکنیکی جلب کنم.

ناماعیل امینی با اشاره به نام کتاب گفت: تا به امروز نثر ها و شعرهای متعددی درباره گاو نوشته ام. گاو به لحاظ اساطیری موجودی است که همیشه در کنار انسان زندگی کرده است و همه اجزای او برای انسان مفید است و از طرفی هم حیوان بی هیاهویی است. از این منظر من همیشه نگاه طنزآمیزی به این حیوان دارم. در این کتاب مناظره ای بین بز و گاو داریم که بز خیلی شلوغ کار است؛ در حالی که خیلی موجود مفیدی نیست؛ اما گاو با همه عظمتش صدایی نمی کند؛ از این رو نام این یادداشت را گذاشته ام گاو از بزرگان است و همان نام را هم برای کتاب برگزیدم.

این شاعر و نویسنده طنزپرداز در خاتمه گفت: به نظرم دوستانی که علاقه مند به طنز هستند، کتاب را بخوانند؛ شاید این کتاب باعث بحث و گفت وگو شود و بتوانیم درباره شیوه های مدرن طنز نویسی به نتیجه مشخصی برسیم تا طنز از سیطره بازی های سیاسی خارج شود.

کتاب گاو از بزرگان است، اثر ناماعیل امینی در 163 صفحه، شمارگان 1400 نسخه و به بهای 35هزار تومان از سوی انتشارات سروش راهی بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1243

به "سعی کردم در کتابم نظر طنزنویسان را به تکنیک جلب کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعی کردم در کتابم نظر طنزنویسان را به تکنیک جلب کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید