سفر دسته جمعی به دل مرگ

به گزارش مجله فناوری، ایسنا: دستوری درباره اجرا نشدن تور در مناطق پرخطر کرونا وجود ندارد. معاون گردشگری در این باره می گوید: یک مصوبه از ستاد ملی کرونا وجود دارد که برای بعضی از استان ها صرف نظر از این که قرمز یا نارنجی هستند، ممنوعیت تردد قائل شده اند. با این حال سفر با هواپیما و قطار محدودیت ندارد و مراکز گردشگری هم فعال اند.

سفر دسته جمعی به دل مرگ

به گزارش ایسنا، بیشتر از یک هفته است که سفر به سه استان گلستان، مازندران و گیلان و شهرهای مشهد، بندرعباس، اصفهان، شیراز، بوشهر و جزایر قشم و کیش ممنوع شده است، اما همچنان گزارش هایی از سفرهای شخصی و همراه با تور به این مناطق منتشر می گردد. گزارش مرکز مدیریت اطلاعات راه ها و حمل و نقل جاده ای نشان می دهد در بازه زمانی 17 تا 23 بهمن ماه روزانه 1.5 میلیون خودرو در جاده ها تردد داشته اند که نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک درصد رشد داشته است، هرچند که تردد و سفرهای جاده ای مردم در استان های بوشهر، هرمزگان و فارس در همین بازه زمانی 17 تا 23 بهمن ماه از 15 تا 11 درصد کاهش داشته است.

یکی از راهنمایان تور در جزیره قشم به ایسنا می گوید با آن که سفر جاده ای به استان هرمزگان محدود شده است اما همچنان شاهد تردد خودروها از اسکله های بندرعباس به سمت جزیره قشم هستیم و به نظر می رسد شرط داشتن گواهی منفی آزمایش کرونا به درستی اجرا نمی گردد. او از خانواده ای می گوید که در هفته گذشته و همزمان با اعلام شرط داشتن تست PCR برای ورود به جزایر هرمزگان، با خودرو به قشم آمدند، درحالی که آزمایش کرونا نداشتند. این راهنما اضافه می نماید این خانواده تعریف کردند که هر نفر حدود 180 هزار تومان در اسکله منتهی به شهر لافت در قشم داده اند و بدون این که آزمایش کرونا از آن ها گرفته گردد، یک برگه با مُهرِ نتیجه منفی آزمایش کووید-19 گرفته و وارد جزیره شده اند.

چهار روز پیش نیز استانداری سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار اعلام نموده بود که به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا سفر به چابهار تا اطلاع بعدی ممنوع است و در صورت مشاهده تردد خودروهای غیربومی جریمه 500 هزار تومانی اعمال خواهد شد. با این حال پرس وجوی ایسنا از فعالان گردشگری نشان می دهد این طرح در چابهار چندان درست اجرا نمی گردد. به ایسنا گفته شده که پلاک های غیربومی همچنان در چابهار تردد می نمایند و از ورود آن ها به این منطقه جلوگیری نمی گردد و جمعیت در ساعاتی از روز به حدی زیاد می گردد که در بعضی سواحل چابهار جای سوزن انداختن نیست.

آژانس های مسافرتی نیز می گویند پروتکل مشخصی برای اجرای تور در مناطق پرخطر کرونا وجود ندارد و تا به امروز دستورالعمل مشخصی هم ابلاغ نشده است و تنها مصوبه های ستاد ملی کرونا پیگیری و در تورها و سفرها اجرا می گردد. هرچند دفاتر خدمات مسافرتی به دلیل زیان اقتصادی سنگینی که در یک سال گذشته متحمل شده اند چندان تمایل ندارند اطلاعاتی از شرایط تورها بدهند و نمی خواهند جلو کار کم رونق شان گرفته گردد، بیشترشان می گویند تمام شیوه نامه بهداشتی کرونا در جریان سفر را درست اجرا می نمایند، مثلا تکمیل 60 درصد ظرفیت اتوبوس یا استفاده از ماسک. با این حال گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد در بعضی تورها صرف نظر از مجاز بودن یا نبودن آن ها، این شیوه نامه ها به درستی اجرا نمی گردد و نظارت و کنترل در این بخش زیر سوال است.

ستاد ملی کرونا از آذرماه همه بخش های حمل و نقل و دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی را ملزم کرد که با استعلام از شرایط بیماران کرونایی از فروش خدمات به آن ها خودداری نمایند. به تازگی معاون گردشگری اعلام نموده که دفاتر خدمات مسافرتی و هتل ها به آن سامانه استعلام متصل شده اند، با این حال آنالیز های ایسنا نشان می دهد مصوبه استعلام از بیماران کرونایی هنگام فروش تور و خدماتی مثل هتل و یا حتی بلیت هواپیما به درستی یا دقیق رعایت نمی گردد.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ به این سوال ایسنا درباره محدودیت های اجرای تور در مناطق قرمز و نارنجی پاسخی ملاحظه کارانه می دهد: قرار شد این چند روز را همکاری کنیم تا ان شاءالله برای نوروز شرایط بهتر گردد. درحال حاضر مصوبه ای در ستاد ملی کرونا وجود دارد که برای بعضی استان ها صرف نظر از این که قرمز یا نارنجی هستند، ممنوعیت تردد قائل شده اند. با این حال سفر به وسیله هواپیما و قطار محدود نیست و مراکز ما هم فعال هستند.

ستاد ملی کرونا برقراری سفرهای نوروزی را به اوج نگرفتن ویروس کرونا در مدت زمان باقی مانده تا انتها سال مشروط نموده است.

مدیر تورهای داخلی یکی از آژانس های مسافرتی در شهر تهران درباره وجود دستورالعمل یا محدودیت هایی برای اجرای تور به مناطق پرخطر به ایسنا می گوید که هیچ دستوری در این رابطه به آژانس ها نداده اند. از طرفی، درخواست برای اجرای تور و سفرهای گروهی از طرف مردم زیاد است، ولی به شیوه آژانس بستگی دارد که آن را اجرا کند یا نه، وگرنه دستورالعمل خاصی درباره اجرای تور در این شرایط ابلاغ نشده است.

او می افزاید: ما هر آن چه را ستاد ملی کرونا اعلام می نماید الگو قرار می دهیم. افراد زیادی هم هستند که بدون توجه به این شیوه نامه ها تور اجرا می نمایند. خیلی از آن ها مجوز ندارند برای همین نظارت و کنترل هم نمی شوند. اصلا به این فکر نمی نمایند اگر جمعیت یک تور بیشتر از چهار پنج نفر گردد چگونه می توانند شیوه نامه ها را رعایت نمایند!؟

این مدیر تور ادامه می دهد: آژانس هایی را سراغ دارم که تور زمینی ارمنستان اجرا می نمایند. مردم با آژانس ما تماس می گیرند و تقاضای اجرای تور گروهی به دیزین را دارند. درخواست مردم برای سفر به کویر و جنوب هم خیلی زیاد است، طوری که هتل های قشم، چابهار و بوشهر تا هفتم اسفند پر شده اند، یک هتل خالی سه ستاره هم نمی گردد پیدا کرد. برای بعضی مسیرها مثل کیش پرواز فوق العاده هم گذاشته اند. بعضی شرکت های هواپیمایی هم بلیتِ 80 تا 90 درصد و حتی پیش آمده 100 درصد جایگاه ها را می فروشند اما پول بلیت گران شده به خاطر کاهش ظرفیت را از مردم می گیرند. ارزان ترین بلیت پرواز یکطرفه تهران ـ کیش همین حالا 849 هزار تومان است و قیمت دو طرف پرواز آن در ارزان ترین حالت نزدیک دو میلیون تومان می گردد.

به نظر این فعال گردشگری، افزایش قیمت بلیت هواپیما و تور عجیب است. او به ایسنا می گوید: قیمت یک تور سه روزه کیش در هتل پنج ستاره برای یک نفر نزدیک چهار میلیون تومان می گردد، کسی که این تور را می خرد دست کم دو سه میلیون تومان هم خرج تفریحاتش می نماید که با هزینه خوراک، نزدیک به 10 میلیون تومان می گردد. قیمت تور چابهار، منطقه ای که پرواز و هتل کم دارد، تا چهار و نیم میلیون تومان می رسد، این قیمت فقط شامل پرواز و هتل می گردد و اصلا گشت و خدمات دیگر ندارد.

او اضافه می نماید: مردم به گرانی سفر و بلیت هواپیما اعتراض می نمایند اما باز در این شرایط کرونا و با وجود این قیمت ها همچنان برای کیش و قشم درخواست سفر دارند.

این مدیر تور درباره شرایط سفر و تقاضای تور مشهد نیز می گوید: با توجه به محدودیت های حرم امام رضا (ع) درخواست برای سفر به مشهد کمتر از سایر مناطق ایران شده است.

منبع: صدای میراث
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1057

به "سفر دسته جمعی به دل مرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر دسته جمعی به دل مرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید