سه فرصت کسب سهمیه برای تنیس روی میز، امید به تکرار تاریخ

به گزارش مجله فناوری، به گزارش خبرنگاران، مسابقات انتخابی المپیک در بخش تیمی تنیس روی میز در حالی به انتها رسید که تیم اعزامی ایران نتوانست یکی از 9 سهمیه توزیعی در این رقابت ها را از آن خود کند.

سه فرصت کسب سهمیه برای تنیس روی میز، امید به تکرار تاریخ

ملی پوشان ایران در اولین ملاقات خود در این رقابت ها که به میزبانی پرتغال برگزار گردید، نتیجه ملاقات برابر اسلوونی را واگذار کردند و با کنار رفتن از گردونه مسابقات از کسب سهمیه بازماندند. با این حال اما آنها همچنان فرصت دارند با حضور در میادین انتخابی پیش رو در بخش انفرادی، صاحب سهمیه المپیک شوند.

میادین انتخابی پیش رو برای المپیکی شدن پینگ پنگ بازان

اولین رویدادی که پینگ پنگ بازان ایران با حضور در آن می توانند خود را در آزمون کسب سهمیه المپیک قرار دهند، مسابقات تایلند است. در این مسابقات نمایندگان 5 منطقه قاره با هم رقابت می نمایند تا از هر منطقه یک نفر راهی المپیک شوند.

مسابقات گزینشی تایلند 18 تا 24 فروردین ماه در بانکوک برگزار می گردد. در انتها این مسابقات و از هر منطقه یک نفر صاحب سهمیه می گردد و بدین ترتیب 5 سهمیه آسیا برای المپیک توکیو معین می شوند.

پینگ پنگ بازانی که از حضور در میادین مختلف نتوانستند ورودیه المپیک را بگیرند، می توانند با سفر به قطر و شرکت در مسابقات گزینشی این کشور آخرین شانس خود را برای دستیابی به این مهم امتحان نمایند. رقابت های انتخابی قطر 6 تا 9 خردادماه برگزار می گردد. اینکه در این مسابقات دقیقاً چند سهمیه توزیع می گردد، معین نیست اما آنچه مسلم است کشورهایی که نتوانستند هر دو سهمیه خود در بخش انفرادی را کامل نمایند می توانند در دوحه به آن دست یابند.

رنکینگ دنیای؛ آخرین فرصت

انتخاب به وسیله رنکینگ دنیای هم آخرین شیوه مورد تأیید فدراسیون دنیای تنیس روی میز برای دستیابی به سهمیه المپیک است. بدین ترتیب این شیوه بعد از انتها مسابقات گزینشی در قاره ها و کشورهای مختلف و با کنار گذاشتن بازیکنان صاحب سهمیه از رنکینگ ملاک عمل قرار می گیرد تا اینگونه ترکیب 172 نفره پینگ پنگ بازان حاضر در بخش مردان و زنان بازی های المپیک توکیو کامل گردد.

امید تنیس روی میز ایران به کسب سهمیه

تنیس روی میز ایران که در 6 دوره بازی های المپیک نماینده داشته، امید زیادی دارد با بهره گیری از فرصت های باقی مانده برای توزیع سهمیه های المپیکی این رشته، مجوز حضور در بازی های 2020 توکیو را هم به دست بیاورد.

حتی این امید وجود دارد که بازیکنان ایران بتوانند به وسیله رنکینگ دنیای صاحب این سهمیه شوند. اتفاقی که برای هیچ یک از دوره های گذشته المپیک رخ نداده اما صندلی فعلی نوشاد و نیما عالمیان در رنکینگ دنیای این امید را ایجاد نموده که اینبار آنها بتوانند به وسیله رنکینگ به المپیک راه یایند.

در حال حاضر نوشاد عالمیان صاحب صندلی 63 دنیا است و نیما هم در رده 107 دنیا ایستاده است. فدراسیون تنیس روی میز به خاطر امید زیادی که به المپیکی شدن این رشته به وسیله رنکینگ دنیای دارد حتی اعزام به سه تور دنیای را برای برادران عالمیان مصوب نموده تا اینگونه آنها علاوه بر آماده سازی برای حضور در مسابقات رسمی بتوانند صندلی خود در رنکینگ دنیای را هم ارتقا دهند.

تکرار تاریخ برای المپیک توکیو

برای دوره پیشین بازی های المپیک تنیس روی میز ایران با دو بازیکن در بخش مردان و یک بازیکن در بخش بانوان راهی برزیل شد. این برای نخستین بار بود که تنیس روی میز ایران با ترکیب 3 نفره در المپیک حاضر می شدند. اتفاقی که امید می رود برای المپیک توکیو هم تکرار گردد.

پیمان حسنی دبیر فدراسیون تنیس روی میز در تبادل نظر با خبرنگاران در این مورد گفت: کسب سهمیه انفرادی اصلاً دور از دسترس نیست و حتی این شانس وجود دارد که باز هم ترکیبی سه نفره برای المپیک داشته باشیم.

وی با یادآوری اینکه برادران عالمیان و ندا شهسواری پینگ پنگ بازان ایران در المپیک 2016 ریو بودند، ادامه داد: برای المپیک توکیو هم به کسب سهمیه توسط این سه نفر امید بیشتری وجود دارد. البته در بخش بانوان مهشید اشتری هم شرایط خوبی دارد. مهم این است که در هر دو بخش امید به کسب سهمیه داریم.

حسنی با اشاره به برگزاری رقابت های انتخابی در تایلند و قطر در خصوص ترکیب اعزامی به این رقابت ها گفت: از آنجا که مسابقات در بخش انفرادی است، کشورها با سهمیه معین در آنها شرکت می نمایند. بخشنامه رقابت های تایلند هنوز ارسال نشده اما محتمل است با دو نماینده در هر بخش مردان و بانوان راهی این مسابقات شویم. البته برای دوره پیشین همین رقابت ها ترکیب هشت نفره داشتیم. برای مسابقات دوحه هم احتمالاً فقط یک نماینده داشته باشیم.

دبیر فدراسیون تنیس روی میز در خصوص احتمال کسب سهمیه به وسیله رنکینگ دنیای هم گفت: دستیابی به این مهم با شرایط فعلی که نوشاد و نیما عالمیان دارند کار خیلی سختی نیست. آنها می توانند با حضور در تورهای دنیای پیش بینی شده صندلی دنیای خود را بهبود بخشیده و بدین ترتیب شانسشان را برای کسب سهمیه تقویت نمایند.

پیشینه تنیس روی میز ایران در المپیک

از مجموع سی و یک دوره بازی های المپیک و شانزده دوره ای که کاروان ورزش ایران در آن حضور داشته، تنیس روی میز در 6 دوره صاحب نماینده بوده است. پیشینه این رشته و ورزشکارانش از حضور در بازی های المپیک به این توضیح است:

* المپیک 1992 بارسلونا: ابراهیم علیدخت نماینده اعزامی تنیس روی میز ایران بود

* المپیک 2000 سیدنی: مجید احتشام زاده نماینده اعزامی تنیس روی میز ایران بود

* المپیک 2004 آتن: محمدرضا اخلاق پسند نماینده اعزامی تنیس روی میز ایران بود

* المپیک 2008 پکن: افشین نوروزی نماینده اعزامی تنیس روی میز ایران بود

* المپیک 2012 لندن: نوشاد عالمیان و ندا شهسواری نمایندگان اعزامی تنیس روی میز ایران بودند

* المپیک 2016 ریو: نوشاد عالمیان، نیما عالمیان و ندا شهسواری نمایندگان اعزامی تنیس روی میز ایران بودند

* المپیک 2020 توکیو:؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 277

به "سه فرصت کسب سهمیه برای تنیس روی میز، امید به تکرار تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه فرصت کسب سهمیه برای تنیس روی میز، امید به تکرار تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید