محاسبه حداقل هزینه خورد و خوراک ماهیانه یک خانوار تهرانی در شروع سال 1402

به گزارش مجله فناوری، هزینه موادغذایی صبحانه، ناهار و شام یک خانوار 3 نفره در ماه بدون احتساب مواردی نظیر ادویه جات و سایر ملزومات تهیه غذا مانند هزینه انرژی و. مبلغی معادل 6 میلیون و شصت و شش هزار تومان خواهد بود.

محاسبه حداقل هزینه خورد و خوراک ماهیانه یک خانوار تهرانی در شروع سال 1402

به گزارش جماران، بالاخره حداقل دستمزد مصوب کارگران در سال 1402 اعلام شد. بر این اساس حقوق و مزایای کارگران بین 21 تا 27 درصد افزایش خواهد یافت.

در این گزارش با آنالیز هزینه خورد و خوراک ماهیانه یک خانوار تهرانی (سه نفره) در شروع سال 1402، می خواهیم بدانیم چه سهمی از حداقل مزد سال 1402 به این شاخص حیاتی اختصاص پیدا می نماید.

بنا بر این گزارش، وعده های غذایی هر خانوار به دو وعده صبحانه و ناهار-شام تقسیم و قیمت تمام شده هر کدام به تفکیک ارائه شده است.

صبحانه ساده نان و پنیر و چای 223 هزار تومانی در هفته

وعده غذایی صبحانه: با احتساب قیمت های این جدول، هزینه یک خانواده سه نفره تهرانی باید برای خرید شیر، پنیر، نان، چای و قند و شکر در هفته مبلغی معادل 223 هزار و دویست تومان خواهد شد.

گفتنی است که مجموع این هزینه ها در سال 97 کمتر از 57 هزار تومان بوده است. بعلاوه سعی شده است قیمت آن دسته از مواد خوراکی که به وسیله عموم مردم تهیه می گردد ملاک محاسبات قرار گیرد برای مثال در مورد نرخ لبنیات، قیمت محصولات شرکت های متعلق به دولت که مورد استفاده عموم مردم می باشد، لحاظ شده است.

وعده غذایی ناهار و شام

بعلاوه یک خانواده تهرانی باید برای تهیه 14 وعده غذایی خود (در 7 روز هفته) به غیر از صبحانه، مبلغی معادل 933.500 هزار تومان هزینه کند. این مبلغ با توجه به هزینه مواد اولیه وعده های غذایی که به طور معمول به وسیله یک خانواده مصرف می گردد، بدست آمده است.

هزینه مواد خام غذایی یک خانواده 3نفره در هفته با احتساب این موارد حداقل مبلغی معادل 933 هزار و پانصد تومان تومان است در حالیکه این مبلغ در زمستان 97، 267 هزار تومان، در شهریور 1400 حدود 468 هزار تومان و در آذر 1401 معادل 479 هزار تومان بوده است. حال هر خانواده باید برای 30 روز هزینه ای معادل 4 میلیون تومان تامین کند.

اما هزینه های دیگری نیز مطابق جدول اعلام شده برای تامین مواد غذایی مورد احتیاج یک خانواده وجود دارد که بر مبنای آن، برای تهیه میوه مورد احتیاج خانواده (هر نفر یک سیب در طول روز) معادل 520 هزار تومان در ماه، رب گوجه 800 گرمی معادل 40 هزار تومان درماه، لبنیات متفرقه معادل 350 هزار تومان در ماه، سبزیجات خوردنی معادل 30 هزار تومان در ماه، روغن 1.5 لیتری معادل 85 هزار تومان درماه، پیاز و سیب زمینی نیز معادل 250 هزار تومان در ماه و 70 قرص نان لواش در ماه معادل 35 هزار تومان است.

با توجه به آنالیز انجام شده، هزینه موادغذایی صبحانه، ناهار و شام یک خانوار 3 نفره در ماه بدون احتساب مواردی نظیر ادویه جات و سایر ملزومات تهیه غذا مانند هزینه انرژی و. مبلغی معادل 6 میلیون و شصت و شش هزار تومان خواهد بود. این رقم در آذر ماه سال 1401 معادل 5.1 میلیون تومان بوده است؛ ضمن اینکه معین مبلغ فوق با توجه به حداقل لازم موادغذایی اولیه، پایین ترین نرخ ها و مقرون به صرفه ترین برند ها محاسبه شده که در جدول زیر به طور کلی قابل مشاهده است.

این نشان می دهد حداقل هزینه خورد و خوراک یک خانواده سه نفره تهرانی در ماه چیزی حدود 75 درصد دستمزد مصوب یک کارگر متاهل با فرزند در سال 1402 را در بر می گیرد. هزینه های مسکن، ارتباطات، حمل و نقل، بهداشت و درمان، آموزش و ... نیز در کنار هزینه امنیت غذایی حداقلی شرایط نگران کننده ای را برای اقشار کم عایدی جامعه رقم می زند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 فروردین 1402 بروزرسانی: 3 فروردین 1402 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1730

به "محاسبه حداقل هزینه خورد و خوراک ماهیانه یک خانوار تهرانی در شروع سال 1402" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاسبه حداقل هزینه خورد و خوراک ماهیانه یک خانوار تهرانی در شروع سال 1402"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید