میل کوره آجرپزی ملایر به عنوان اثر ارزشمند تاریخی فرهنگی به ثبت رسیده است

به گزارش مجله فناوری، ایسنا/ براساس خبرهای بدست رسیده، میل کوره آجرپزی ملایر به عنوان اثر ارزشمند تاریخی فرهنگی به ثبت رسیده است.

میل کوره آجرپزی ملایر به عنوان اثر ارزشمند تاریخی فرهنگی به ثبت رسیده است

ابراهیم جلیلی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر به نامه ارسال شده از سوی وزارت میراث فرهنگی به استانداری همدان در رابطه با میل کوره آجرپزی واقع در شهرستان ملایر اشاره نمود و اضافه نمود: در جریان اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوبه 1364 مجلس شورای اسلامی، بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوبه 1367 مجلس شورای اسلامی و ماده 15 قانون حمایت از بازسازی و احیای بافتهای تاریخی فرهنگی مصوبه 1398 مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی تاریخی کشور در لیست آثار ملی و لیست های ذیربط ثبت شده است.

وی گفت: به موجب نهضت تفویض اختیار مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی میل کوره آجرپزی واقع در کمربندی ملایر بروجرد، میدان نیروی انتظامی، خیابان کارخانه پس از طی تشریفات قانونی لازم در جلسه شورای ثبت آثار غیرمنقول کشور در سوم بهمن 1401 به عنوان اثر ارزشمند تاریخی فرهنگی به تصویب رسیده و ابلاغ شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: بر این اساس اثر مذکور، تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته است و هرگونه دخل و تصرف در توسعه و بازسازی و بازسازی اثر صرفاً با تایید و نظارت این اداره کل امکان پذیر است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر گفت: دی سال 1399 پرونده ثبت میل کوره آجرپزی ملایر را برای شورای ثبت میراث فرهنگی ارسال کردیم که در نهایت این اثر به عنوان واجد ارزش ثبت ملی شده و مراتب به وسیله مدیرکل میراث فرهنگی به دستگاه های ذیربط ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه در قدیم در سطح شهرستان ملایر کوره های آجرپزی به تعداد زیاد وجود داشته و بخش زیادی از این کوره ها دارای میل های آجرپزی بودند، گفت: این میل ها در اصل به عنوان یک هواکش و تهویه عمل میکرده است.

جلیلی با بیان اینکه این میل کوره آجرپزی در ورودی شهر ملایر از سمت سامن قرار گرفته و قطر آن حدود 14 متر و ارتفاع آن بیش از 35 متر است، اضافه نمود: کوره های آجرپزی قدیمی شامل دو بخش بودند؛ یکی کوره و دیگری میل یا دودکش بوده که میل ها و دودکش ها ارتفاع بسیار بلندی داشتند و از فواصل خیلی دور به راحتی قابل مشاهده بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر توضیح داد: این میل های بلند آجرپزی در آن موقع بدون امکانات، بدون جرثقیل و بدون داربست ساخته شده و یک اثر هنری قابل توجه هستند. بنابراین اگر زیرساختهای آن آماده شده و بازسازی و بازسازی گردد، می تواند در ورودی شهر به عنوان یک جاذبه خوب گردشگری در جذب جهانگرد یاری کند.

منبع: همگردی
انتشار: 17 فروردین 1402 بروزرسانی: 17 فروردین 1402 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1735

به "میل کوره آجرپزی ملایر به عنوان اثر ارزشمند تاریخی فرهنگی به ثبت رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میل کوره آجرپزی ملایر به عنوان اثر ارزشمند تاریخی فرهنگی به ثبت رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید