هم گناه فصل دوم قسمت ششم؛ کلیشه ای و ترکیه ای؟

به گزارش مجله فناوری، ششمین قسمت از فصل دوم سریال هم گناه به تهیه کنندگی و کارگردانی مصطفی کیایی و نویسندگی محسن کیایی و علی کوچکی، دوشنبه 16 تیر ماه 1399 وارد شبکه نمایش خانگی شد.

هم گناه فصل دوم قسمت ششم؛ کلیشه ای و ترکیه ای؟

در این قسمت پیمان خانه اشرافی و ماشین های گران قیمتش را به لیلا هم نشان می دهد و به او هم وعده می دهد که به زودی به آن جا نقل مکان خواهند کرد و تمام خاطرات بد گذشته و سختی های که کشیده اند به دست فراموشی سپرده می گردد.

برای خرید قانونی و دانلود حلال قسمت ششم هم گناه اینجا کلیک کنید

فریبرز که به رفت و آمد های پیمان مشکوک است کمی بیشتر او را زیر نظر می گیرد. او از تماس پرویز با پیمان وقتی که در بازداشت بوده است هم با خبر می گردد و بدین شکل پرویز و پیمان اولین گاف های خودشان را می دهند و خود را بیش تر از گذشته تحت نظر فریبرز حس می نمایند.

فرهاد تا آستانه طلاق هدیه هم پیش می رود، اما در لحظه آخر پشیمان می گردد و در مقابل عصبانیت و سرکوفت لیدا هم حرفی برای گفتن ندارد. سارا و مادر سیما هم از کاری که فرید با سیما نموده است با خبر می شوند. فرید در مقابل خشم آن ها باز هم حرف خودش را می زند و اعتقاد دارد که سیما دختر است و هیچ مسئله ای ندارد.

اما نیکی در مقابل امین از حقیقتی دیگر درباره خودش پرده بر می دارد. حقیقتی که این بار فقط به خودش و امین مربوط نمی گردد. حقیقتی که کل خانواده صبوری را تحت تاثیر قرار می دهد. امین بعد از شنیدن این موضوع به خانه می آید اولین چیزی که به فریده می گوید این است که دیگر اسم نیکی را در آن خانه نخواهد آورد. اما به وضوح معین است که این آغاز ماجرایی تازه است و خوشحالی فریده دیری نخواهد پایید.

در قسمت اخیر برنامه تلوزیونی هفت، میز نقد این برنامه به آنالیز سریال هم گناه پرداخت. مسعود فراستی، محمد تقی فهیم و سید ناصر هاشم زاده سه منتقد این برنامه هر سه در یک جناح و هر سه با مخالفت جدی با این سریال، تیشه به ریشه هم گناه زدند و در آخر همه مدعی شدند که آن چه حق مطلب بوده است را ادا ننموده اند و تا حدود زیادی مراعات نموده اند.

این سه منتقد که به وضوح دو تن از آن ها حتی سر صبر و حوصله سریال را ندیده بودند برای دقایقی طولانی با کلی گویی هایی عجیب هم گناه را به باد سرزنش گرفتند و این سریال را به کلی بی ارزش و محتوی معرفی کردند و از زبان مخاطبان این سریال نیز گفتند که همه کسانی که هم گناه را می بینند از آن ناراضی اند و فقط برای سرگرمی و اتلاف وقت آن را می بینند.

میز نقد هفت هم گناه را سریالی کلیشه ای معرفی می نماید که همه چیز آن با مناسباتی آن وری (ترکیه ای) ساخته شده است و به هیچ وجه این جایی نشده است و این را درد همه تولیدات شبکه نمایش خانگی می داند. آن ها می گویند شخصیت های سریال در نیامده اند و روابط میان کاراکتر ها مخدوش است، قصه ایرانی نیست و ساخت چنین خانواده ای با مناسبات ایرانی سازگار نیست و ماهیت آن وری دارد.

اما آیا واقعا چنین است؟ هم گناه به ازعان بیشتر مخاطبان شبکه نمایش خانگی یک سر و گردن با تولیدات گذشته این شبکه فاصله دارد و بسیاری از نقایص آن ها را در خود برطرف نموده است. بی ایراد و بری از انتقاد نیست، اما از ریتم مناسبی در روایتش برخوردار است و اتفاقا در داستان و شخصیت پردازی اش کلیشه ای عمل ننموده است.

پیش تر هم در برنامه هفت سابقه داشته است که هر دو یا سه منتقد حاضر در برناهه در یک موضع قرار داشته اند و حسابی از خجالت فیلم مورد بحثشان در آمده اند. اما این طور بی رحمانه تاختن به این سریال در بحبوحه بحث هایی که بر سر انحصار طلبی صدا و سیما و اقدامش برای این که تولیدات شبکه نمایش خانگی هم به زیر چتر خود در آورد و همچنین آغاز پخش سریال آقازاده که انواع و اقسام حمایت های مادی و معنوی را با خود دارد، بسیار ناجوانمردانه است.

مسعود فراستی به سیاق گذشته اش که می خواهد خودش را فردی مستقل و بیرون و بالاتر از خط قرمز های صدا و سیما نشان دهد از شخصیت سیما در سریال با عنوان ترنس یاد می نماید با این ژست که چینین کاراکتری را به لحاظ اجتماعی می پذیرد، اما جملات بعدی اش به سرعت او را لو می دهد. این که او را دختر خطاب می نماید و می پرسد آیا دختری در این سن مسائل و قصه هایش این است؟! آقای فراستی اصلا دختری در کار نیست. برای کسی در موقعیت سیما همه قصه و همه دغدغه و مساله همین است. در سریال هم گناه اگر یک چیز هم سر جایش باشد همین است.

هم گناه فارغ از این نقد ها و نظر ها به نقطه حساسی در داستانش رسیده است. نقطه ای که گره های تازه ای را در سرنوشت شخصیت هایش ایجاد نموده است و داستان خانواده صبوری را به مرحله تازه ای از پیچیدگی رسانده است...

منبع: فرارو
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 612

به "هم گناه فصل دوم قسمت ششم؛ کلیشه ای و ترکیه ای؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم گناه فصل دوم قسمت ششم؛ کلیشه ای و ترکیه ای؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید