واکنش شدید ایران به اظهارات اخیر وزیر خارجه اوکراین درباره سانحه سقوط هواپیما

به گزارش مجله فناوری، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه خطاب به مقامات اوکراینی و گفت: ایران ضمن احترام روابط دو جانبه خود با سایر کشورها، در چارچوب حاکمیت ملی خود هیچگونه فشار و تهدیدی را نپذیرفته و در مقابل هر اقدام غیر منطقی و غیر معقولی در رابطه با خود متناسب عمل خواهد نمود و کوچکترین اقدام یکجانبه ای را با ابزار مشروع، قانونی و دیپلماتیک پاسخ خواهد داد.

واکنش شدید ایران به اظهارات اخیر وزیر خارجه اوکراین درباره سانحه سقوط هواپیما

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، محسن بهاروند در پاسخ به اظهارات رسانه ای وزیر امور خارجه اوکراین و معاون وی اظهار کرد: ما اظهارات همکاران اوکراینی را در رسانه ها می بینیم و به آن توجه می کنیم ولی گاهی دلیل برخی اظهار نظرهای غیر سازنده را درک نمی کنیم.

وی ادامه داد: شاید لازم باشد یکبار دیگر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در رابطه با سانحه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی را یادآوری نمایم.

نمایندگان دولت اوکراین در مراحل مختلف تحقیقات از زمان سقوط هواپیما در صحنه حادثه تا خوانش جعبه های سیاه در پاریس حضور داشته اند.

ما دو دور مذاکرات در کی اف و تهران داشته ایم و نمایندگان نهادهای مختلف ایران و اوکراین اعم از هواپیمایی کشوری، قضایی، نظامی، وزارتخانه های امور خارجه و غیره در جلسات حضور داشته اند و توضیحات جزئی در مورد چگونگی وقوع این سانحه به آنها داده شده است.

بهاروند اضافه کرد: توافق کردیم دور سوم مذاکرات با فاصله کوتاهی در کی اف برگزار گردد که طرف اوکراینی ابتدا دور سوم را منوط به دریافت مدارکی نمود که سعی کردیم در حد مقدور آنها را در اختیار طرف اوکراینی قرار دهیم ولی با گذشت هفت ماه از دور دوم مذاکرات طرف اوکراینی تاریخ جلسه بعدی که قرار بود در کی اف انجام گردد را اعلام ننموده است. با این حال جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از اتلاف زمان تصمیم گرفت تعهدات خود را مطابق حقوق بین الملل هوانوردی را با دقت و سرعت انجام دهد. سازمان هواپیمایی کشوری در زمان مقرر گزارش فنی تیم آنالیز سانحه را در اختیار کشورهای ذیربط و ایکائو قرار داده و آن را جهت اطلاع عموم منتشر نموده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی اضافه کرد: مقصرین و قصور کنندگان در بروز این فاجعه شناسایی شده و اکنون کیفرخواست برای 10 نفر صادر و دادگاه بزودی به پرونده رسیدگی خواهد نمود. بودجه جبران خسارت بازماندگان توسط دولت تامین و در اختیار وزارت راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفته است که آماده پرداخت به بازماندگان است. این خسارت مبلغی بیش از هفت برابر تعهد قراردادی ایران طبق کنوانسیون ورشو است و دولت ایران برای اینکه مبلغ را منصفانه نماید رویه های بین المللی در مشخص خسارت را هم در مشخص آن مورد توجه قرار داده است. همچنین با شرکت اوکراینی مائو تماس برقرار نموده و آمادگی خود را برای مذاکرات مربوط به جبران خسارت این شرکت در رابطه با هواپیما به شرکت اوکراینی اعلام نموده ایم.

بهاروند توضیح داد: متاسفانه همچنان اظهارات غیر معمولی از مقامات دولت کانادا می شنویم که بدیهیات منطق حقوقی از آن حمایت نمی کند و قابل قبول نیست. در برخی اظهار نظرهای همکاران اوکراینی نیز تهدیدات بی مبنایی برای اقدام حقوقی و مانند این نهفته است. ضروری است تذکر دهم که جمهوری اسلامی ایران کلیه وظایف خود را طبق حقوق بین الملل انجام داده است و تا سرانجام نیز به همین منوال ادامه خواهد داد. به همین دلیل از هیچ لفاظی و یا اقدام محتمل دیگر خارج از عرفی بیمناک نیست.

این دیپلمات ارشد ایرانی تاکید نمود: ایران ضمن احترام روابط دو جانبه خود با سایر کشورها، در چارچوب حاکمیت ملی خود هیچگونه فشار و تهدیدی را نپذیرفته و در مقابل هر اقدام غیر منطقی و غیر معقولی در رابطه با خود متناسب عمل خواهد نمود و کوچکترین اقدام یکجانبه ای را با ابزار مشروع، قانونی و دیپلماتیک پاسخ خواهد داد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1093

به "واکنش شدید ایران به اظهارات اخیر وزیر خارجه اوکراین درباره سانحه سقوط هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش شدید ایران به اظهارات اخیر وزیر خارجه اوکراین درباره سانحه سقوط هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید