خاتمه عملیات بازسازی سر در غربی مسجد جامع تاریخی اردستان

به گزارش مجله فناوری، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، مهدی مشهدی امروز 19 تیرماه 1400 با اعلام این مطلب گفت: مسجد جامع تاریخی شهر اردستان دارای پنج در ورودی اصلی است که سر در غربی این مجموعه تاریخی به علت وجود موریانه دچار از بین رفتن و ریزش شده بود که عملیات احیا آن با تهیه چوب مناسب و با انجام عملیات مرمتی در حدود یک ماه به وسیله مرمتگران این اداره به خاتمه رسید.

خاتمه عملیات بازسازی سر در غربی مسجد جامع تاریخی اردستان

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اردستان اضافه کرد: این مسجد تاریخی که در تاریخ 18 تیرماه 1311 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، براساس آنالیز های باستان شناسی، قدمت آن به اواخر قرن دوم هجری قمری تا نیمه اول قرن چهارم هجری قمری می رسد و در قرن ششم هجری قمری هم در آن تغییراتی اجرا شده است.

او ادامه داد: براساس این آنالیز ها، این مسجد بر روی ساختمان های عظیم خشتی که احتمالا از دوره ساسانیان به جا مانده بوده بنا شده است. این مجموعه شامل مسجد جامع، آب انبار، بازار، حمام زنانه و مردانه، خانه عالم، کاروانسرا و حسینیه است که در دوره های اولیه اسلامی به دستور عبدالعزیز آل ابودلف بنا شده و در دوره سلجوقیان شخصی به نام ابوطاهر آن را به صورت چهار ایوانه بازسازی نموده که کتیبه داخل گنبد خانه این مسجد تاریخی موید این مطلب بوده و بعلاوه قسمت های دیگری که به بنا اضافه شده است هم مربوط به دوره صفویه است.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1211

به "خاتمه عملیات بازسازی سر در غربی مسجد جامع تاریخی اردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه عملیات بازسازی سر در غربی مسجد جامع تاریخی اردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید