پروژه ساخت نخستین هتل 7 ستاره ایران باز هم گره خورد

به گزارش مجله فناوری، به گزارش خبرنگار جامعه فارس، نخستین هتل 7 ستاره ایران که سماموس نامیده می گردد اردیبهشت سال 1386 توسط اسفندیار رحیم مشایی؛ رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در رامسر کلنگ زنی شد.

پروژه ساخت نخستین هتل 7 ستاره ایران باز هم گره خورد

در این پروژه که قرار بود تنها در برج اصلی آن هزار واحد اقامتی با 8 طبقه آکواریوم تعبیه گردد پس از گذشت 3 سال هنوز آجری روی آجری قرار نگرفته است.

پروژه های هتل سازی در کشور دوره ساخت 5 ساله ای را تا زمان افتتاح طی می نمایند و بنا به گفته رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی این پروژه نیز قرار بود 5 ساله به اتمام برسد اما طی این مدت هر بار سرمایه گذار آن موضوعی را دستمایه تأخیر در انجام مراحل پروژه می نماید به طوری که تاکنون عنوان می شد پروژه در بخشداری به علت عدم صدور پروانه ساخت متوقف شده است اما با حل این موضوع پیش از ماه رمضان امسال اعلام می نمایند که به منظور دسترسی به جاده احتیاجمند خرید مدرسه و 3 زمین اطراف پروژه هستند.

تعیین ضرب الأجل برای تعیین تکلیف هتل 7 ستاره توسط استانداری

---

سید علی اکبر طاهایی، استاندار مازندران خردادماه امسال پس از گذشت 3 سال از زمان کلنگ زنی پروژه احداث هتل 7 ستاره سماموس در رامسر درباره آخرین شرایط پیشرفت پروژه بیان کرد: استانداری مازندران این موضوع را در دست پیگیری دارد و به همین دلیل ضرب الأجلی را برای سرمایه دار ایرانی مقیم خارج از کشور این پروژه لحاظ نموده است و سرمایه دار پروژه تا انتها خرداد امسال مهلت دارد تا تعیین کند که این پروژه را تا چه زمانی تحویل خواهد داد و از سوی دیگر اگر تمایلی به سرمایه گذاری در این پروژه ندارد هر چه زودتر اعلام کند تا سرمایه گذار دیگری جایگزین گردد.

وی بخشی از تأخیر در پروژه را به علت تأمین مصالح و مواد ویژه، طبیعی می داند و علت آن را تجربه تازه ایران در احداث هتل 7 ستاره عنوان می نماید.

استاندار مازندران می گوید: با انتها زمان ضرب الأجل، جلسه ای را در رامسر برگزار خواهیم کرد تا نسبت به تعیین تکلیف این پروژه تصمیم گیری نهایی کنیم.

مشایی: اختلاف منابع طبیعی و بخش خصوصی فرایند پیشرفت پروژه را کند کرد

----

در حالی که استانداری ضرب الأجلی را تعیین نموده است، اسفندیار رحیم مشایی نیز در مورد فرایند پیشرفت ساخت نخستین هتل 7 ستاره ایران به خبرنگار فارس می گوید: کار حفاری و عملیات ساخت هتل 60 طبقه رامسر در حال اجراست و هیچ گاه متوقف نشده است. اختلافی میان سازمان منابع طبیعی و بخش خصوصی پیش آمده بود که قدری فرایند کار را کند نموده بود اما هیچ وقت پروژه متوقف نشده بود.

به گفته مشایی علت این اختلاف هم، یک قطعه زمین در حاشیه منطقه ساخت هتل بود که با واگذاری زمین دیگری توسط سازمان جنگل ها، مشکل حل شد.

رحمت عباس نژاد، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران نیز درباره پروژه احداث نخستین هتل 7 ستاره کشور (سماموس) می گوید: سرمایه گذار هتل سماموس در منطقه گردشگری سفیدتمشک رامسر بنابر تشریفات قانونی و اخذ استعلام ها و تأیید نقشه های معماری در کمیته تخصصی آنالیز نقشه های معماری در سال 85 پیروز به اخذ پروانه ساختمانی هتل 5 ستاره شد اما متقاضی تقاضای واگذاری 4 هکتار از اراضی منابع طبیعی را داشت و به دنبال احداث هتل 7 ستاره بود.

وی ادامه می دهد: این موضوع در کمیته فنی آنالیز طرح های گردشگری استان مازندران آنالیز شد و با واگذاری 21 هکتار به صورت مجتمع تفرجگاهی و هتل 7 ستاره موافقت شد و موضوع در کارگروه شهرسازی و معماری مطرح و با تعیین کاربری اراضی واگذار شد و الحاق آن به روستای سفیدتمشک موافقت شد و طی آن مقرر شد نحوه دسترسی به سایت، تهیه گزارش زیست محیطی و بهره برداری از چشمه های موجود در اراضی مزبور با مراجع ذی صلاح هماهنگی گردد که در نهایت نقشه های معماری هتل 7 به تصویب رسید.

عباس نژاد می افزاید: سرمایه گذار تاکنون با تعداد محدودی ماشین آلات از منطقه خاکبرداری نموده است.

وعده های ساخت آکواریوم 8 طبقه، باند هلی کوپتر و... در هتل سماموس

---

نام هتل 7 ستاره سماموس از نام بلندترین کوه منطقه رامسر با ارتفاعی بیش از 3600 متر الهام گرفته شده است که در تمام فصول سال پوشیده از برف است و در امتداد دریا بر شهرهای رودسر, کلاچای, چابکسر و رامسر اشراف دارد.

محمود طالبی، مدیر مجموعه هتل های زنجیره ای سماموس زمانی که کلنگ این هتل 7 ستاره را بر زمین می زند وعده ساخت این هتل را در 7 سال می دهد که شامل 2 برج است و برج اصلی آن هزار واحد اقامتی را شامل خواهد شد.

وی ادامه می دهد: این هتل شامل دهکده گردشگری، پارکینگ طبقاتی در 10 طبقه که هر طبقه آن گنجایش 100 ماشین را دارد و امکانات ارتباطی به وسیله فیبرنوری است. 12 سالن همایش خواهد داشت که مجهز به هزار دستگاه ترجمه همزمان است و PAD هلیکوپتر آن از مقر سازمان ملل متحد الگوبرداری شده است.

سرمایه دار این پروژه با اشاره به این مطلب که معماری این هتل برگرفته از عناصر معماری اسلامی، ایرانی از جمله زیگورات های چغازنبیل و شوش است و در طراحی گنبد آن نیز از مساجد اسلامی الگوبرداری شده است، می گوید: از مهمترین ویژگی های این هتل آکواریوم 8 طبقه است که از طبقه همکف تا هشتم هتل، آکواریومی از آبزیان دریای خزر تعبیه خواهد شد که از آب دریا تغذیه می نمایند.

وی هزینه بهره برداری کامل این هتل را 100 میلیارد تومان عنوان نموده است.

گره های جدید در پروژه از خرید مدرسه گرفته تا پرداخت عوارض زودرس

---

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی مردادماه امسال اعلام می نماید که موانع پیش روی سرمایه گذار رفع شده و پروانه ساخت از سوی بخشداری اعطا شده و پس از ماه رمضان سرمایه گذار پروژه را شروع می نماید.

در حالی که مسئولان استانداری مازندران رسماً اعلام می نمایند اطلاع رسانی درباره شرایط هتل 7 ستاره رامسر تنها از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام می گردد، حسین فاضلی؛ معاون سرمایه گذاری و طرح های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، امروز از ایجاد گره های جدیدی در پروژه خبر می دهد.

فاضلی به خبرنگار فارس می گوید: سرمایه گذار پروژه اعلام نموده است که از جهت روستایی در منطقه احداث هتل نمی تواند مصالح سنگین را عبور دهد به همین دلیل احتیاج به دسترسی های بیشتری دارد و باید 5 قطعه زمین و یک باب مدرسه در حاشیه زمین هتل را خریداری کند.

وی ادامه می دهد: به همین دلیل رایزنی هایی را با آموزش و پرورش منطقه داشته ایم که مقرر شد، سرمایه گذار خرید یک مدرسه در همان روستا را تقبل کند تا بتواند مدرسه فعلی را تخریب کند. از سوی دیگر زمین های اطراف را نیز به منظور دسترسی های آسان به سایت اصلی هتل خریداری کند.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به مشکل دیگری در زمینه ساخت این هتل اشاره می نماید که به گفته وی بخشداری منطقه اعلام نموده است عوارض ساخت هتل که باید 5 سال پس از بهره برداری توسط سرمایه گذار پرداخت گردد، در حال حاضر قسط بندی و پرداخت گردد.

فاضلی تأکید می نماید: برای رفع کردن مسائل فعلی ظرف 2 هفته آینده سفری به رامسر خواهیم داشت و موضوعات را مستقیماً از بخشداری پیگیری خواهیم کرد.

در حالی که در کل کشورهای جهان کمتر از تعداد انگشتان دست، هتل 7 ستاره وجود دارد در کشور ایران کلنگ های بسیاری به نام هتل 7 ستاره به زمین زده شده است که از جمله آن ها می توان به هتل 7 ستاره سماموس در رامسر، هتل 7 ستاره اسپیناس در منطقه سعادت آباد تهران، هتل 7 ستاره در کنار هتل قو و هتل 7 ستاره کوروش در کیش اشاره نمود. در حالی که اگر هر کدام از این پروژه ها با ویژگی های منحصر به فرد بودن هتل های 7 ستاره به بهر ه برداری برسند تحول عظیمی در صنعت گردشگری ایران به حساب خواهند آمد.

منبع: لست سکند
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 84

به "پروژه ساخت نخستین هتل 7 ستاره ایران باز هم گره خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه ساخت نخستین هتل 7 ستاره ایران باز هم گره خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید