کولاک برف و یخبندان در راه تهران ، دما چقدر کاهش می یابد؟

به گزارش مجله فناوری، اداره کل هواشناسی استان تهران از بارش برف و باران و وزش باد شدید و مه رقیق خبر داد و نسبت به کاهش دما و یخبندان هشدار داد.

کولاک برف و یخبندان در راه تهران ، دما چقدر کاهش می یابد؟

سازمان هواشناسی از سازمان های مهم برای اطلاع از شرایط جوی شهرها و راه های کشور است. سازمان هواشناسی ایران سازمانی دولتی است که فعالیت خود را ابتدا از سال 1334 خورشیدی و به عنوان اداره کل هواشناسی زیر نظر وزارت راه و ترابری شروع کرد. سازمان هواشناسی ایران در سال 1338 خورشیدی به عنوان صد و سومین عضو سازمان هواشناسی جهانی به عضویت این سازمان جهانی درآمد. در ادامه شرایط جوی کشور را طبق اعلام سازمان هواشناسی بخوانید.

بر اساس بررسی داده ها و نقشه های پیش یابی هواشناسی، شرایط جوی استان تهران امروز(22دی ماه) تا ظهر فردا(پنجشنبه) آسمان نیمه ابری گاهی همراه با غبار محلی در بعضی ساعات به ویژه امروز ظهر تا شنبه (25دی ماه) همراه با وزش باد و کاهش ابر گاهی وزش باد نسبتا شدید در جنوب و غرب پیش بینی می شود.

از عصر فردا (23دی ماه) با نفوذ سامانه بارشی به تدریج افزایش ابر و از اوایل وقت جمعه (24دی ماه) تا اواخر وقت شنبه (25دی ماه)، بارش باران در نیمه جنوبی، بارش باران و برف در نواحی شمالی و بارش برف و کولاک در ارتفاعات مورد انتظار است.

طی این مدت در بعضی ساعات مه و کاهش دید، گاهی وزش تندباد موقتی و رگبار و رعدوبرق با احتمال تگرگ پیش بینی می شود همچنین به دلیل بارندگی میانه تا شدید در بعضی ساعت ها، آبگرفتگی معابر و جاری شدن رواناب به ویژه در نیمه شمالی استان مورد انتظار است.

روز یکشنبه(26دی ماه) آسمانی نیمه ابری همراه با وزش باد و بارش پراکنده پیش بینی می شود.

کاهش محسوس دما از 24 دی تا 25 دی ماه

از جمعه(24دی ماه) تا یکشنبه(25دی ماه) شب کاهش محسوس دما بطور میانگین بین 5 تا 8 درجه سلسیوس و یخبندان شبانه سطح زمین در بیشتر نواحی به ویژه در نیمه شمالی مورد انتظار است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فیروزکوه با دمای 4- درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در 24 ساعت گذشته بوده است.

آسمان تهران فردا (23دی ماه) قسمتی ابری گاهی همراه با غبارمحلی، به تدریج نیمه ابری با حداقل دمای 7 و حداکثر دمای 16 درجه سانتیگراد و جمعه (24 دی ماه) ابری بارش باران و مه رقیق وگاهی وزش باد و رگبار باران با احتمال وقوع رعد و برق با حداقل دمای 3 و حداکثر دمای 11درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.

بارش شدید باران و برف در تهران

اداره کل هواشناسی استان تهران نسبت به بارش شدید باران و برف گاهی همراه با مه و کولاک هشدار داد.

اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار نارنجی رنگ از نفوذ و فعالیت سامانه بارشی و بارش میانه و گاهی شدید باران و برف، گاهی همراه با مه و در منطقه ها مرتفع کولاک در استان تهران به ویژه در نیمه شمالی خبر داد. این شرایط جوی از بامداد جمعه(24دی ماه) شروع می شود و تا صبح یکشنبه(26 دی ماه) ادامه دارد.

به سبب حاکمیت این شرایط جوی لغزندگی معابر و جاده ها، آبگرفتگی و جاری شدن رواناب در بعضی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، مه و کاهش دید، کولاک برف و خطر سقوط بهمن در ارتفاعات، خطر رعدوبرق و صاعقه و بارش تگرگ در نقاط مستعد، احتمال محدودیت تردد در بعضی راه ها به ویژه در جاده ها و گردنه های کوهستانی پیش بینی می شود.

اداره کل هواشناسی استان تهران احتیاط در تردد درون شهری و پرهیز از مسافرت های بین شهری به ویژه در مسیرهای کوهستانی، همراه داشتن زنجیر چرخ و امکانات ایمنی در گذر از بخش های کوهستانی، عدم توقف و اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از کوهنوردی، صعود به ارتفاعات، خودداری از پرواز گلایدر و هواپیماهای سبک، آمادگی دستگاه های اجرایی برای پیشگیری از خسارات احتمالی را توصیه می کند.

هشدار اداره کل هواشناسی استان تهران

اداره کل هواشناسی استان تهران نسبت به نفوذ سامانه بارشی و بارش برف و باران و کاهش محسوس دما هشدار داد.

در پی این هشدار کاهش محسوس دما در نیمه شمالی استان 7 تا 12 درجه سانتیگراد، در نیمه جنوبی استان 5 تا 8 درجه سلسیوس مورد انتظار است که این شرایط جوی از جمعه (24 دی ماه) شروع و یکشنبه شب (26 دی ماه) تمام می شود.

در این شرایط جوی یخبندان سطح زمین در نواحی شمالی، یخبندان شبانه سطح زمین در بعضی نواحی مرکزی و جنوبی استان، احتمال آسیب رسیدن به لوله های آب و تاسیسات، احتمال آسیب به خودروها و ماشین آلات دور از انتظار نیست و سازمان هواشناسی محافظت و پوشش لوله های آب و تاسیسات، استفاده از ضد یخ در خودروها و ماشین آلات، کنترل دما و مدیریت حامل های انرژی را توصیه می کند.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

منبع : همشهری

منبع: رکنا
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1472

به "کولاک برف و یخبندان در راه تهران ، دما چقدر کاهش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کولاک برف و یخبندان در راه تهران ، دما چقدر کاهش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید