گشتی در سایت اینترنتی کاخ موزه گلستان؛ پرونده یک سایت

به گزارش مجله فناوری، سرویس جدیدی به نام پرونده یک سایت در خبرنگاران ایجاد شده است تا به معرفی و بررسی سایت های اینترنتی فعال در عرصه گردشگری ایران و جهان بپردازیم و در این راستا، بهترین سایت های گردشگری، سفر و تفریح را به علاقمندان این صنعت معرفی کنیم. هدف اصلی این سرویس جدید، علاوه بر معرفی سایت های فعال در عرصه گردشگری ایران ، ارائه توصیه ها و پیشنهاداتی برای تقویت ساختارهای اطلاعاتی، طراحی و فنی این پرتال ها است که می تواند برای فعالان حقوقی عرصه گردشگری ایران نیز بسیار مفید و آموزنده باشد. با خبرنگاران همراه باشید.

گشتی در سایت اینترنتی کاخ موزه گلستان؛ پرونده یک سایت

نکاتی که در معرفی و تحلیل سایت های فعال گردشگری ایران در سرویس پرونده یک سایت ارائه می گردد ، تلاشی است برای بهبود شرایط اطلاع رسانی در عرصه گردشگری مجازی ایران که به زودی، به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری در قاره کهن، مورد توجه جامعه جهانی انشالله قرار خواهد گرفت.

پرتال خبرنگاران در راستای ماموریت خود در اطلاع رسانی گسترده و چند جانبه ظرفیت ها و بسترهای گردشگری ایران به خصوص در فضای مجازی، از طریق این سلسله مطالب می کوشد تا در راستای تقویت گردشگری اینترنتی ایران ، به کارآفرینان و وب مسترها و فعالان این عرصه، همواره نکات ارزنده ای ارائه کند تا شاهد گسترش بسترهای سایبر دیپلماسی (cyber diplomacy) ایران در گردشگری مجازی و هم چنین کارآفرینی دیجیتالی باشیم. مطلب امروز پرونده یک سایت را به بررسی پرتال اینترنتی کاخ موزه گلستان تهران اختصاص داده ایم که یکی از پر بازدید ترین پرتال های موزه ایی و گردشگری پایتخت می باشد. کاخ موزه فرهنگی و تاریخی گلستان، سال هاست که یکی از مراکز اصلی گردشگری علاقمندان سفر و گردش از ایران و اقصی نقاط جهان می باشد. کاخ گلستان در باف میدان امام خمینی و نزدیک بازار تهران قرار گرفته است و به همین دلیل، این بخش تهران را باید یکی از پر جاذبه ترین مناطق گردشگری برای تهرانی ها و هم چنین گردشگران خارجی دانست که کمی بالاتر نیز، موزه جواهرات ملی ایران در خیابان فردوسی در دسترس است. کاخ گلستان، معماری منحصر به فردی دارد و اگر چه مانند کاخ سعدآباد مساحت 110 هکتاری در اختیار ندارد، امامحیط دلباز و معماری جالب و چشمگیر کاخ گلستان که امروزه محفلی برای ارائه و نمایش برترین هنرهای دستی و تجسمی هنرمندان ایران زمین نیز شده، همواره یکی از نقطه های گردشگری شهر را در جنوب تهران به خود اختصاص داده است. با ما همراه باشید برای گشتی اینترنتی در کاخ گلستان.

داستان کاخ گلستان

گر چه تاریخچه کاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی (988 ه.ق) برمی گردد و بخشی از سفرنامه پیترو دلا واله (در سال 1028 ه.ق که شهر تهران را با چنارستانی که قصر سلطنتی را احاطه نموده بوده ، توصیف نموده است / سر آغازی بر ارگ سلطنتی) خود موید این نکته است ، و در سلسله های بعد کم یا بیش نیز مو رد توجه واقع شده تا اینکه در عهد کریمخان زند ما بین سالهای 1173 تا 1180 ه.ق نیز این مجموعه با ساخت دیوانخانه ای دچار تغییرات اساسی شده ، ولی اهمیت واقعی ارگ را می توان به دوران آقا محمدخان قاجار نسبت داد . وی در اواخر دوران زندیه و پس از مرگ کریمخان (1193 ه.ق) از بحران داخلی ایران استفاده نموده ، ایلات قاجار را از دشت گرگان که مرکز سکونت آنان بود به دامنه های جنوبی البرز یعنی ولایات تهران و دامغان سوق داد و سعی کرد که بتدریج راه خود را به طرف فارس یعنی مرکز حکومت و قدرت زندیه باز کند . (هر چند که لرد کرزن در کتاب ایران و قضیه ایران ، در باره انتخاب تهران به پایتختی توسط آقا محمد خان و ایجاد مقر سلطنتی در این شهر نزدیکی به املاک و مقر طایفه خویش در گرگان و نزدیکی به روس ها و تحت مراقبت داشتن آنها را جزء عوامل این انتخاب می شمارد .) آقا محمد خان بعد از غلبه بر لطفعلی خان زند در شعبان 1209 ه.ق به تهران برگشته و در نوروز 1210 ه.ق به نام پادشاه ایران تاجگذاری می کند . در عهد ناصرالدین شاه قاجار (تاجگذاری جمعه 21 ذی القعده 1264 ه.ق / کاخ گلستان) کاخ گلستان بواسطه مدت حکومت وی (قریب به 49 سال) و دیدار او بعنوان اولین پادشاه ایران از اروپا در سه سفر خود به سال های 1290 ، 1295 و 1306 ه.ق دستخوش تغییرات اساسی و متاثر از اروپا گشت .

گشتی در کاخ گلستان

سایت کاخ موزه گلستان تهران در نشانی اینترنتی به آدرس www.golestanpalace.ir در دسترس است که بر روی پسوند ملی ایران .ir بارگذاری شده است و خوب هست که بیشتر پرتال های مربوط به مراکز گردشگری ایران بر روی این پسوند راه اندازی گردد. دامنه این چرتال چندین سال هست که ثبت شده و تا کنون بیش از 210 هزار پرتال در اینترنت، نسبت به معرفی این آدرس در صفحات خود اقدام نموده اند که نشان دهنده اهمیت این مجموعه فرهنگی و تاریخی در پایتخت ایران می باشد. تقویت سطح اطلاع رسانی چنین پرتال های معروف پر بنینده عرصه گردشگری کشور در فضای مجازی، باید بیش از قبل مورد اهتمام مسئولان امر قرار بگیرد.

سایت اینترنتی کاخ گلستان به ساده گی و با بارگذاری خوبی طراحی و راه اندازی شده است و بخش انگلیسی زبان پرتال نیز تا حدی توانسته است در معرفی قابلیت ها و ظرفیت های کاخ موزه به مخاطبان غیر فارسی زبان کمک کند. اگر چه تقویت سطح اطلاع رسانی این بخش برای ارتقای کارکرد سایت توصیه می گردد. بخش انگلیسی زبان را می توان در نشانی www.golestanpalace.ir/en.html دنبال کرد. ارگ کاخ گلستان را قدیمی ترین مجموعه تاریخی می دانند که در شهر تهران بنا شده و برای همین، ارزش تاریخی این مجموعه گردشگری بسیار بالا هست. یکی از بخش های جالب پرتال، بخش رویدادها می باشد که به انعکاس اخبار فعالیت های کاخ گلستان و هم چنین برنامه های متنوع و انتشار گزارش فعالیت های مربوط به بازدید شخصیت های سیاسی و هنری از این مجموعه می پردازد که در آدرس https://www.golestanpalace.ir/events.html در دسترس است. تنها در مهر ماه امسال، بیش از 10 برنامه مختلف از سوی فعالان گردشگری و هنری تهران در این مجموعه برگزار شده است.

کاخ گلستان همانند کاخ موزه سعدآباد، نشریه داخلی دارد که کاغذ اخبار نام دارد و به انتشار پژوهش های محققان و کارشناسان تاریخ معاصر ایران می پردازد که علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و دانلود شماره های قبل، می توانند به نشانی www.golestanpalace.ir/research.html مراجعه کنند.

تور گردشگری مجازی در سایت کاخ گلستان در نشانی www.golestanpalace.ir/vvisit/film.html ارائه شده است که حاوی فیلم و عکس و محتوای خوب درباره کاخ و ظرفیت های آن می باشد. عکس های قدیمی بسیار جالبی در سایت کاخ گلستان قرار گرفته است که نظر هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند و در ادامه به شماری از آن ها اشاره کردیم.

منابعی که درباره کاخ گلستان و عهد قجری تالیف و منتشر شده است ، در بخش محصولات فرهنگی در اختیار مخاطب می باشد که در نشانی اینترنتی www.golestanpalace.ir/products.html در دسترس می باشد. البته این بخش باید به دو زبان فارسی و انگلیسی کامل گردد.

موزه های کاخ گلستان

در سایت اینترنتی کاخ گلستان، اگر چه فایل ویدئویی از گشتی در داخل موزه ها خبری نیست، اما 12 موزه در اختیار مخاطب قرار گرفته است که از موزه مرمر تا موزه مردم شناسی، در دسترس می باشد. قابل ذکر است که بیش از 3200 نسخه خطی نفیس در کاخ موزه گلستان نگهداری می گردد که اطلاعات تکمیلی در بخش https://www.golestanpalace.ir/sections دردسترس می باشد. موزه های کاخ گلستان ارزش بالایی دارد و شاید نمایش مالتی مدیایی آن می توانست تاثیر زیادی برای مخاطبان داشته باشد. موزه هایی چون ایوان تخت مرم، خلوت کریمخان، نگارخانه، مخصوص، تالار اصلی، حوضخانه، برلیان، سمش العماره، بادگیر، عکسخانه، الماس و مردم شناسی به عنوان موزه در سایت کاخ گلستان معرفی شده است.

12 توصیه برای تقویت اطلاع رسانی سایت

در این بخش، به ارائه توضیحات و پیشنهاداتی فنی و محتوایی برای ارتقای سطح کارکرد اطلاع رسانی کاخ موزه گلستان می پردازیم که امیدواریم در راستای تقویت گردشگری مجازی کشور و هم چنین تقویت پتانسیل جذب مخاطب پرتال موثر باشد.

1.همان طور که در ابتدای مطلب نیز عنوان شد؟ بیش از 100 هزار سایت اینترنتی به معرفی کاخ گلستان اقدام نموده اند که شمار بالایی می باشد. این به معنای اهمیت پرتال کاخ موزه گلستان و شمار زیاد علاقمندانی ایرانی و خارجی هست که مشتاق به بازدید از ظرفیت های فرهنگی هنری و تاریخی این مجموعه در جنوب شهر تهران می باشند. وب مستر پرتال باید تلاش کنند تا همواره معرفی بخش های مختلف پرتال به موتورهای جست وجو گر مانند گوگل و یاهو، در دستور کار باشد تا شمار بیشتری از علاقمندان به گردشگری ایران، وارد این پرتال بشوند. قطعا بارگذاری حرفه ای و تر مالتی مدیا، نقش زیادی در مخاطب مداری پرتال دارد که باید به آن توجه داشت.

2.پرتال کاخ موزه گلستان، می بایست به عنوان یکی از سایت های پر بیننده و پر بازدید کشور، بخش های زبانی متنوع داشته باشد. عهد قجر، تاریخ پر فراز و نشیبی دارد که سایت کاخ گلستان می تواند منبع اطلاعاتی و بانک اطلاعاتی معرفی این اسناد و تاریخ به صورت چند زبانه به مخاطبان باشد. مثلا بعضی از مخاطبان، عرب زبان یا آلمانی زبان و فرانسوی زبان هستند و بخش انگلیسی و فارسی کمک زیادی به آن ها برای درک محتوا نمی کند. بنابراین توصیه می گردد این 3 زبان اصلی که در واقع زبان های رسمی سازمان ملل متحد نیز محسوب می شوند ، برای غنای اطلاعاتی و سطح اطلاع رسانی پرتال، در آینده نزدیک به عنوان بخش های جدید به سایت اضافه شوند. اضافه شدن بخش های زبانی مختلف، فواید زیادی دارد. یکی آن که معرفی سایت به کاربران غیر فارسی زبان را تسریع می بخشد و مخاطبان بیش تری به سایت وارد می شوند.

دوم آن که در جذب مخاطبان بالقوه و بالفعل که درباره ظرفیت های تاریخی و گردشگری ایران به دنبال اطلاعات در فضای مجازی هستند، به سمت خود جذب می کند.

سوم آن که بخش های متنوع زبانی، منجر به افزایش رتبه سایت در میان پرتال های پر بیننده ایران می گردد که در معرفی سایت به کاربران اینترنت ایرانی و بین المللی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین وب مستر محترم باید به تقویت اطلاع رسانی چند زبانه پرتال نیز به خوبی توجه کند.

3.ایندکس سایت، بهتر است به گونه ای باشد که کاربر بتواند انتخاب زبانی داشته و بعد وارد بخش های دیگر گردد تا اگر یک هلندی به سایت مراجعه کرد، برای آگاهی از بخش های مختلف سایت، با چالشی روبرو نگردد. معمولا قرار دادن یک intro که با flash طراحی شده و به صورت مالتی مدیا در چند ثانیه کاخ و سایت را معرفی می کند، می تواند حرکت مطلوبی باشد. بعضی از سایت های کاخ موزه نیز از چنین روشی برای طراحی ایندکس استفاده می کنند. طراحی مجدد ایندکس پرتال ، در بین المللی شدن سایت کمک می کند.

4. برای ارتقای سطح اطلاع رسانی بخش های محتوایی پرتال، توصیه می گردد که سایت، بخش های اطلاعاتی خود را در قالب فایل های PDF در اختیار مخاطبان قرار دهد. چرا که بعضی از مراجعان را دانشجویان و محققان ایرانی و خارجی تشکیل می دهند که درباره ظرفیت های کاخ و موزه ها و آثار آن به دنبال موضوعاتی برای تحقیق هستند و این فایل ها می تواند کمک شایان باشد. بنابراین، اگر اطلاعاتی در سایت ارائه می گردد که ارزنده هست، ساختار اطلاع رسانی به صورت پی دی اف نیز منتشر گردد. بخش پژوهشی پرتال، رفتار اطلاع رسانی خوبی دارد که باید بیش تر تقویت گردد.

5. اکنون مشاهده بخش های مختلف کاخ ها و موزه ها و نمایشگاه ها، ازطریق قابلیت های فناوری اطلاعات به راحتی امکان پذیر هست که این موضوع را نیز باید سایت گلستان در نظر بگیرد. یعنی باید مشاهده بخش های مختلف کاخ و موزه های آن، از طریق فایل های ویدئویی منتشر شده در آن باشد که کاربر ظرف چند دقیقه از طریق یک ویدئو، بتواند بخش های موزه و کاخ را مشاهده کند. این ویدئو ها نیز می بایست در سایت های به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی مانند یوتیوب و اپارات و امثالهم، بارگذاری شوند تا از این طریق، شمار بیش تری از مخاطبان به این بخش ها مراجعه کنند. قرار دادن زیرنویس برای معرفی بهتر بخش های مختلفی که در فایل های ویدئویی به تصویر کشیده می شوند ، انتظاری هست که مخاطب خارجی از این بخش دارد که بهتر است به آن نیز توجه گردد.

6. ساخت ویدئوهای اطلاع رسانی از بخش های مختلف کاخ موزه ارزشمند گلستان تهران ، فرصت آفرینی دیجیتالی ایجاد می کند که در جهانی شبکه های اجتماعی و دهکده جهانی، اهمیت بسزایی دارد و باید به آن توجه خاصی مبذول داشت. این ویدئو، نقش مهمی در جذب گردشگران ایرانی و بین المللی برای مشاهده ظرفیت های گردشگری و تاریخی مجموعه گلستان دارد که باید به آن اهتمام جدی داشت.

7. همه سایت های گردشگری کشور به ویژه سایت های کاخ موزه ها باید اطلاعاتی و جذاب باشد تا مخاطب را مدتی در خود حفظ کند. در واقع طراحی سایت باید به گونه ای باشد که جذاب باشد و مانند سایت خبری نباشد. جذب کردن کاربران و ترغیب ان ها به مشاهده مجدد و استفاده از قابلیت های آن ْ ، موضوعی هست که باید در راستای جذب بیشتر مخاطب، به آن توجه داشت.

8. بخش ارتباط با ما پرتال باید حرفه ای تر از وضع موجود باشد و کاربران از طریق پست الکترونیک و فرم آنلاین که کد پیگیری و رهیابی نیز برای آن ها صادر می کند، با مسئولان محترم و زحمتکش کاخ موزه پلستان در ارتباط باشند. این قضیه در شیوه فعلی تا حدودی مشاهده می گردد که بهتر است تخصصی تر تکمیل گردد. انتظار می رود که بخش ارتباط با ما، حرفه ای تر از قبل بارگذاری گردد.

9. اگر بخش های مختلف سایت کاخ موزه گلستان به خصوص تصاویر ناب آن، در سایت ها و شبکه های اجتماعی نیز معرفی و تبلیغ گردد، شمار کاربرانی که برای بازدید از این مجموعه مراجعه می کنند به شدت افزایش خواهد یافت و باید به این مساله روابط عمومی محترم کاخ موزه سعدآباد توجه کند. به دلیل نمایشگاه ها و جشنواره های جالبی که معمولا در طول سال در این کاخ برگزار می گردد، تبلیغ و معرفی این برنامه ها به قشر دانش آموز و جوان کشور در شبکه های اجتماعی خالی از لطف نیست. چرا که انتشار اخبار کاخ در سایت های رسمی خبری، احتمال کم تر دیده شدن را دارد. لینک معرفی صفحات مختلف کاخ گلستان به شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام باید در دستور کار قرار بگیرد.

10. یک بسته اطلاعاتی تکمیلی هم در سایت قرار بگیرد تا اگر فردی بخواهد درباره ناصرالدین شاه یا مظفرالدین شاه اطلاعاتی به دست آورد، این فرصت برایش مهیا باشد. چرا که این موضوع برای گردشگر خارجی که قصد دارد از طریق سایت به مرااجعه حضوری در آینده بپردازد، می تواند موثر و مهم باشد و برای همین باید به آن توجه داشت. بعضی اوقات ارائه سه خط اطلاعات درباره یک نام، بسیار مهم و حیاتی هست. مخصوصا برای یک گردشگر خارجی که از تاریخ معاصر کشورمان نیز چیز زیادی نمی داند.

11. فروش اینترنتی بلیط در کاخ موزه گلستان مساله سختی نیست و می توان امروزه از طریق ظرفیت های بانکداری مجازی کشور این موضوع را انجام داد. سازمان فعال در مدیریت اطلاع رسانی اینترنتی مراکز گردشگری دولتی کشور، باید به این امر توجه کند.

12. پرتال کاخ گلستان بهتر است برای افزایش سطح اطلاع رسانی خود، فایل های صوتی و تصویری زیادی را منتشر کند تا علاقمندان بتوانند حجم اطلاعاتی ارزشمند و با کیفیتی را از سایت این مجموعه دانلود و مشاهده کنند. تا کنون در کاخ گلستان فیلم های بسکمک ساخته شده است که قرار دادن تصاویری از آن ها در سایت کاخ، خالی از لطف نیست.

سایت در یک نگاه

نام دامنه :golestanpalace.ir

موضوع : سایت اطلاع رسانی کاخ موزه گلستان

زبان سایت: فارسی و انگلیسی

ارتباط با ما: دارد

بخش خبری: دارد

نقشه سایت: ندارد

آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ

شماره تماس: 21-33113335-8

پست الکترونیک: [email protected]

منبع: کجارو
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 304

به "گشتی در سایت اینترنتی کاخ موزه گلستان؛ پرونده یک سایت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشتی در سایت اینترنتی کاخ موزه گلستان؛ پرونده یک سایت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید