ارتباط انزوای اجتماعی با کاهش حجم مغز

به گزارش مجله فناوری، به گزارش نشریه پزشکی مدیکال نیوز تودی نتایج اسکن MRI در میان شرکت کنندگان این مطالعه که از طریق محققان ژاپنی انجام شد، نشان داد که ماده سفید و خاکستری مغز افرادی که کمترین تماس اجتماعی را داشتند، 67.3 درصد از حجم داخل جمجمه را اشغال می کرد. این میزان در افرادی که بیشترین میزان تماس اجتماعی را داشتند 67.8 درصد بود.

ارتباط انزوای اجتماعی با کاهش حجم مغز

به گزارش دویچه وله، محققان دانشگاه کیوشو ژاپن دریافتند که کاهش حجم کلی مغز بر نواحی مرتبط با حافظه و زوال عقل مانند هیپوکامپ و آمیگدال تأثیر می گذارد. هیپوکامپ ناحیه ای از مغز است که با بیماری آلزایمر مرتبط است.

اسکن ها همچنین نشان دادند که افراد منزوی از نظر اجتماعی، اندازه بیشتری ضایعات ماده سفید مغز را داشتند که نشان دهنده آسیب مغزی است.

این مطالعه شامل 8 هزار و 890 فرد بدون زوال عقل با میانگین سنی 73 سال بود.

به گفته محققان، سایر عوامل مرتبط با انزوای اجتماعی نیز ممکن است باعث کاهش حجم مغز شوند. مثلا اندوه برطرف نشده و طولانی مدت با حجم مغز کمتر و عملکرد ضعیف در تست های شناختی مرتبط است.

اما چرا انزوای اجتماعی بر شناخت تأثیر می گذارد؟

پروفسور ساهاکیان، متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه کمبریج گفت: مغز ما برای رشد به تقویت مهارت های اجتماعی مانند همدلی و توانایی درک دیگران نیاز دارد. علاوه بر این، تعامل با دیگران باعث ایجاد احساس رفاه و لذت می شود.

این در حالی است که دو بررسی سیستماتیک در سال های 2015 و 2018 ثابت کرده بودند که انزوای اجتماعی، خطر ابتلا به زوال عقل را تا 60 درصد افزایش می دهد.

در حالی که این مطالعه مشخص نمی کند که انزوای اجتماعی به طور مستقیم باعث آتروفی مغز می شود، برخی از مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن افراد مسن در معرض گروه های اجتماعی حتی باعث معکوس شدن کاهش حجم مغز و بهبود مهارت های تفکر و حافظه می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1789

به "ارتباط انزوای اجتماعی با کاهش حجم مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط انزوای اجتماعی با کاهش حجم مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید