اشتغال در جامعه بر اثر کرونا 15 درصد آسیب دیده است ، پیشرفت هایی برای آزادسازی پول هایمان داشته ایم

به گزارش مجله فناوری، به گزارش تجارت نیوز، علی ربیعی، سخنگوی دولت روز دوشنبه در دومین نشست خبری خود در سال 99 که به شکل ویدیو کنفرانس برگزار گردید، درباره نظریه دولت و کرونا گفت: استراتژی اصلی ما همچنان اصل و اساس بودن حفظ سلامت و جان انسان ها است و هیچ جایگزینی برای سلامت جامعه و جان مردم وجود ندارد. هر تصمیمی می گیریم برای بقای درازمدت و حفظ جان انسان ها و سلامت محور بودن تمام تصمیمات است.

اشتغال در جامعه بر اثر کرونا 15 درصد آسیب دیده است ، پیشرفت هایی برای آزادسازی پول هایمان داشته ایم

سخنگوی دولت افزود: ما از روز اول فاصله گذاری را دنبال کردیم هنوز این ترمولوژی خیلی بیان نمی شد ما در عمل فاصله گذاری را دنبال کردیم. تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی، فرهنگی، ورزشی، مذهبی و حتی ممنوعیت ترددها مباحث مهمی در دل طرح فاصله گذاری فیزیکی بود که آن را اجرا کردیم.

استراتژی فاصله گذاری تعطیل بردار نیست

ربیعی ادامه داد: به عنوان سخنگوی دولت اعلام می کنم این استراتژی فاصله گذاری تعطیل بردار نیست؛ حفظ سلامت مردم اصل و اساس است حتی از لفظ اولویت استفاده نمی کنم، حفظ سلامت مردم اصل و اساس همه کوشش های ماست. طرح فاصله گذاری فیزیکی تا کاهش بسیار ملموس کرونا و تمام شدن آن ادامه خواهد داشت. اگر در نوروز هم این طرح تشدید کردیم، احتمال شکستن فاصله ها وجود داشت.

سخنگوی دولت اعلام نمود: ستاد ملی کرونا که از اسفندماه پی درپی جلساتی با حضور رئیس جمهوری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و وزرای ذیربط و دادستان کل کشور داشته و همه جوانب مالی اجتماعی فرهنگی و سلامت را مورد توجه قرار داده است. هیئت وزیران هم تقریباً دو سوم وقت خود را به کرونا اختصاص داده و با محور قرار دادن این سیاست ها تا به امروز تصمیماتی اتخاذ نموده است.

ربیعی اضافه نمود: معتقد هستیم با سیاست گذاری هایی که مدام در حال کارشناسی و اتخاذ آنها هستیم و با همراهی که مردم می نمایند هنوز هم شعار ما در خانه بمانید و قانع کردن جامعه برای در خانه ماندن و آمدن بیرون برای کار در محدوده ای خاص است.

سخنگوی دولت درباره برآورد دولت درباره خسارت وارد شده از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی ها به اقتصاد کشور گفت: بر اثر این تعطیلی ها 10 رسته که در دل آن هم 10 عنوان متوسط باز شغلی وجود دارد، در مرحله و گام اول آسیب دیده اند و هنوز هم آسیب می بینند.

وی با تاکید بر این که حوزه های آسیب دیده 15 درصد اشتغال جامعه هستند و 15 درصد هم سهم آنها در فراوری ناخالص داخلی است، اضافه نمود: بر این اساس اگر یک سال این تعداد کار ننمایند 15 درصد سهم ما در فراوری ناخالص و اشتغال کاهش پیدا می نماید. اگر تقسیم کنیم بر ماه هایی که کار ننمایند به عنوان مثال 3 ماه، 4 درصد فراوری ناخالص آسیب می بیند.

اولویت ما قطع زنجیره شیوع کرونا است

ربیعی ادامه داد: تاکید ما در ستاد مالی و ملی کرونا این است که هرچه سریعتر به قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا در کشور برسیم. اولویت ما قطع زنجیره است چرا که با قطع شدن زنجیره انتقال و شیوع ویروس به پیوستن زنجیره های فراوری خواهیم رسید بنابراین قطع زنجیره در دل بحث مالی از دیگر اولویت های دولت است.

سخنگوی دولت با بیان این که آثار ثانوی این تعطیلی ها هنوز محاسبه نشده است، گفت: اگر اقتصاد رها گردد و فراوری و درآمدی نباشد زندگی نیست و جان مردم به خطر می افتد بنابراین ما هنوز آثار ثانوی این تعطیلی ها را آنالیز نکردیم.

وی ادامه داد: میزان اشتغال ما در این 10 رسته 3 میلیون و 265 هزار نفر است. بخش خدمات بیشترین آسیب را می بیند که بعد از آن بخش فراوری و کشاورزی با فاصله عقب تر آسیب خواهند دید.

ربیعی گفت: 50 درصد GDP (فراوری ناخالص داخلی) و 50 درصد اشتغال ما در خدمات است. اگر سیاستی برای احیای واحدهایی که امروز آسیب دیده اند نداشته باشیم این آسیب ها به طور زنجیره ای می تواند ادامه داشته باشد. البته این 3 میلیون و 265 هزار نفری که اعلام شده کارگران رسمی شاغل در این 10 رسته هستند.

وی با بیان این که کارگران غیررسمی عدد قابل توجهی را تشکیل می دهند، گفت: معمولا ما نسبت 2 به یک بین کارگر رسمی و غیررسمی داریم. یک میلیون و 192 هزار نفر کارگر غیر رسمی در این 10 رسته داریم بنابراین پیش بینی های لازم اجرا شده و براساس آن سیاست های مالی اتخاذ شده است.ژ

الزام شرکت های اینترنتی به افزایش سرعت

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری درباره عرضه اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا به معلمان گفت: ما دو کار را درباره اینترنت خانگی دنبال می کنیم. صبح امروز با آقای آذری جهرمی (وزیر ارتباطات) صحبت کردم. بنا به اظهار وی، ظرفیت های ما در شبکه ها تکمیل شده است. ما برای افزایش این ظرفیت ناچاریم سراغ فرکانس های صداوسیما که کار ننموده یا کم کار می نمایند، برویم.

ربیعی با بیان اینکه به شرکت های اینترنتی ابلاغ شده با حداکثر سرعت، سرعت را به 16 مگابایت افزایش دهند، گفت: در قم و تهران تست افزایش سرعت به چهار برابر اجرا شده است. ابلاغ هم شده که اینترنت مراکز دانشگاهی و پژوهشی رایگان باشد و وزارت علوم هم به سرعت زیرساخت های خود را برای آموزش از راه دور تکمیل نموده است.

آمار شیوع کرونا در بیشتر مناطق نزولی تدریجی است

ربیعی درباره نمودار آماری و فرایند شیوع بیماری گفت: بر اساس گزارش ها از مسئولان ارشد حوزه سلامت ارشد کشور، آمار شیوع و ابتلای بیماری در بیشتر مناطق کشور رو به کاهش و نزولی تدریجی است؛ منحنی افت یک باره ندارد و با یک ضریب زاویه و یک شیب ملایم رو به پایین است.

وی اضافه نمود: در تهران نیز فرایند کاهشی شیوع تدریجی ولی کندتر از متوسط دیده می گردد و به دلیل اجرای طرح غربال گری آمار مراجعه نمایندگان سراپایی در کشور و در تهران به شدت کاهش پیدا نموده است.

سخنگوی دولت با بیان این که طرح غربال گری یاری بسیار زیادی انجام داد، گفت: آمار مراجعه نمایندگان سرپایی ها کاهش یافته و رسیدگی به مراجعه نمایندگان از بخش بیمارستان ها به مراکز بهداشت و درمان انتقال پیدا نموده است.

ربیعی با بیان اینکه افزایش زیرساخت ها در مراکز بهداشتی در 6 سال گذشته در کشور و افزایش سی تی اسکن ها و تخت های بیمارستانی امروز به یاری بخش سلامت کشور آمد، گفت: تعداد بیماران بستری نسب به اسفند ماه کاهش پیدا نموده است، البته به تعبیر یکی از اساتید این آمار در یک روز افزایش پیدا نموده است که این تعبیر هم اشتباه نیست؛ شاخص های آماری را نباید به صورت تصویر بلکه به صورت فرایند باید آنالیز کنیم. مهم فرایند نموداری است که کاهنده یا افزایشی را نشان می دهد.

وی گفت: بر اساس آمار مسئولان سلامت کشور و شهرداری تعداد فوتی ها کاهشی است، در تعداد بیماران بدحال که مراقبت های ویژه می فرایند یک اثر تجمعی داریم که نباید با سایر آمارها تداخل پیدا کند، اثر تجمعی افزایش را نشان می دهد زیرا مدت بستری این افراد که حدود 20 روز است طولانی شده است.

سخنگوی دولت افزود: عمر ویروس کرونا به هیچ تعیین نیست، رفتار کرونا ویروس ناشناخته است، پیش بینی های بین المللی، اتمام شیوع ویروس نه در ایران و نه در دنیا را در کوتاه مدت نشان نمی دهد.

وی اضافه نمود: کارشناسان حوزه سلامت و دارو معتقدند کشف واکسن کرونا حدود 18 ماه طول می کشد آنچه که مسلم است تا به امروز هیچ داروی اختصاصی برای این ویروس کشف نشده است؛ معمولا اگر هم آغاز به کاری شده است یک سال تا 18 ماه طول می کشد، داروهای فعلی که تجویز می گردد برای درمان سایر ویروس ها، باکتری ها و بیماری ها است و ممکن است فوایدی داشته باشد اما مربوط به کرونا نیست.

ربیعی گفت: جامعه علمی آمریکا بر سر یکی از داروهایی که ترامپ برای درمان این ویروس اصرار می کرد چالش داشت؛ داروهایی که ما برای درمان این بیماری استفاده می کنیم، قطعا مورد تایید کمیته علمی وزارت بهداشت است و داروی جدید اگر مستندات نداشته باشد حتما باید آزمایش ها و کارآزمایی بالینی در خصوص آن صورت بگیرد و سپس نتایج آنها اعلام می گردد.

وی درباره شرایط آماری ویروس کرونا در کشور، گفت: تمام استان ها آنالیز شده اند، بعضی استان ها یک تا دو نفر داشته ایم آمار بالایی نبوده است.

سخنگوی دولت تاکید نمود: آغاز هر فعالیت در هر استانی بر اساس تایید و نظر وزارت بهداشت خواهد بود، ما یک وزارت بهداشت و یک ستاد سلامت کشور و مجموعه ای از کارشناسان داریم که مسائل را بحث و آنالیز می کنیم، دولت مبتنی بر نظریه وزارت بهداشت عمل می نماید، هیچ تعارضی میان دیدگاه وزارت بهداشت و تصمیمات دولت وجود ندارد.

استراتژی دولت حفظ جان مردم است

ربیعی با اشاره به آغاز فعالیت مجدد مراکز آموزشی گفت: ستاد مبارزه با کرونا فقط برای تحصیلات تکمیلی وزارت علوم و با تاکید بر دوره دکتری فقط تصمیم گرفته است. درتصمیماتی که به زیان جان مردم باشد تجدیدنظر می کنیم.

وی توضیح داد: ما باید کاری کنیم با بیش از سه میلیون بیکار در کشور روبرو نشویم، ضمن اینکه اصل حفظ جان و سلامت مردم است؛ اگر کلان نگاه کنیم، حفظ جان مردم همیشه مورد تاکید ستاد مبارزه با کرونا است.

چشم اندازی برای از بین رفتن کرونا در کوتاه مدت وجود ندارد

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دورکاری کارمندان و کاهش رفت و آمدهای مردمی توضیح داد: ارزیابی از سیاست ها خواهیم داشت و نسبت به سیاست ها و تکمیل آنها براساس ارزیابی تجدیدنظر خواهیم کرد. دیدگاه کارشناسان سلامت در کشور و در فضای بین المللی این است که چشم اندازی برای از بین رفتن این ویروس در کوتاه مدت وجود ندارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه پیش بینی می گردد تا یک سال آینده احتمال تداوم بحران کرونا وجود دارد، اعلام نمود: ما باید بر اصل حفظ فاصله گذاری و سلامت بر سبک های زندگی مبتنی بر بهداشت را اجرا کنیم. ادارات را نمی توان یک سال تعطیل کرد. به افرادی که بیماران زمینه ای دارند، گفته ایم نیایند، ساعت کاری هفت تا دو بعدازظهر است و افرادی که امکان دورکاری دارند، حاضر نشوند.

ربیعی ادامه داد: یک کشور اروپایی وقتی می خواست محدودیت ایجاد کند، رئیس جمهوری آنها گفت افراد به شرط حضور در سرکار از خانه خارج شوند. اصل بر حضور در خانه و سرکار است. ما این تصمیمات را ارزیابی می کنیم.

پیشرفت هایی برای آزادسازی پول هایمان داشته ایم

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور درباره پاسخ صندوق بین المللی پول به درخواست وام ایران برای مقابله با کرونا و اجرایی شدن اینستکس گفت: در خصوص اینستکس پیشرفت هایی داشتیم که آغاز شده هرچند کافی نیست. کار اروپا فراتر از کاری است که به وسیله اینستکس آغاز شده است. قلدرمابی آمریکا در دوران کرونا بیشتر به نمایش گذاشته شده و دولت آمریکا اعتنایی به سیاست های اخلاق مدارانه ندارد.

ربیعی با بیان اینکه پیشرفت هایی برای آزادسازی پول هایمان داشته ایم که از کوشش های وزیر امور خارجه و رئیس کل بانک مرکزی قدردانی کرد و گفت: خبرهای خوبی هست که باید نهایی گردد تا بخشی از دارایی و اموال خود را آزاد کنیم که برای تامین دارو و معیشت مردم کارساز خواهد بود.

ربیعی اضافه نمود: پاسخ صندوق بین المللی پول را بانک مرکزی دقیق باید اعلام کند. هنوز پاسخ منفی و رسمی صندوق بین المللی نشنیده و دریافت ننموده ایم.

سخنگوی دولت درباره محدودیت ها برای کنترل افراد هم گفت: در بحث درمان مسئله خاصی نداریم اگر چند عامل را برای پیروزیت کنار هم بگذاریم، یک عامل این است که زیرساخت مناسب داشتیم. آمادگی کادر درمان ما مثل پزشکان، پرستاران و حتی کارگران نظافتی بالا بود و روح ایثارگری جامعه ایران را نشان داد. اینها مهمترین علت های پیروز ما بوده است. اقدامات و اثرات مثبت طرح تحول هم اثرگذار بود. در بعضی از کشورها پرستاران و پزشکان را تهدید نموده یا اخراج کردند.

ربیعی از خدمات پرستاران و پزشکان از سوی دولت تشکر کرد و با ابراز همدردی و تسلیت به جان باختگان و خانواده های آنها ابراز داشت: در خصوص پیشگیری و ماندن افراد در خانه و توزیع غذا در کشور ما ممکن نبود. در روزهای اول اجرای طرح فاصله گذاری بود که در ایام عید، تشدید شد. اکنون هم مدل فاصله گذاری اجتماعی همراه با سیاست تداوم زندگی است.

وی افزود: مهمترین مسئله مدل بهداشتی افراد است. در یک مغازه سه نفر نباید باشند. وزارت بهداشت پروتکل های زیادی فراوری نموده و مراکز فراوریی و صنعتی متناسب با شرایط خودشان دارای پروتکل شدند.

سخنگوی دولت در خاتمه نشست خود بیان نمود: آماده ام هر روز نشست خبری یا نشست دو روز در میان داشته باشم و اگر امکان نشست خبری به شکل مجازی و اسکایپ نداشته باشیم، نشست خبری پنج نفره برگزار گردد.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 420

به "اشتغال در جامعه بر اثر کرونا 15 درصد آسیب دیده است ، پیشرفت هایی برای آزادسازی پول هایمان داشته ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغال در جامعه بر اثر کرونا 15 درصد آسیب دیده است ، پیشرفت هایی برای آزادسازی پول هایمان داشته ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید