شرایط و نحوه پرداخت وام حمایتی کسب و کارها، به محض فروکش کردن کرونا، تقاضای کل اقتصاد فعال خواهد شد

به گزارش مجله فناوری، منصوری گفت: تسهیلات با نرخ سود 12درصدی ارائه می شود برای بنگاه های یک نفره 12 میلیون تومان است که شامل دستمزد و درصدی باقی مانده سرمایه در گردش می شود.

شرایط و نحوه پرداخت وام حمایتی کسب و کارها، به محض فروکش کردن کرونا، تقاضای کل اقتصاد فعال خواهد شد

به گزارش گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران، عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با حضور برنامه گفت وگوی ویژه خبری درباره جزئیات اجرای طرح حمایت دولت از اشتغال پایدار با اشاره به اینکه گروه هدف بسته های حمایت اشتغالی دولت به شرط اخراج نکردن کارگر است گفت: 11 رسته هستند که در بحث کرونا بیشترین آسیب را دیدند. به صورت مشخص تر بنگاه هایی هستند که کسب و کارهایشان را فعال نگه داشته و نیروی کارشان را حفظ کنند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات پرداخت وام ها گفت: تسهیلات با نرخ سود 12درصدی ارائه می شود برای بنگاه های یک نفره 12 میلیون تومان است که شامل دستمزد و درصدی باقی مانده سرمایه در گردش می شود، برای واحدهایی که بنا به دستور تعطیل شده اند این رقم 16 میلیون تومان برای هر کارگر است.

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات مشروط به حفظ نیروهاست گفت: برای وام های زیر 12 میلیون تومان با سفته، وام 12 تا 48 میلیون تومان با سفته و ضامن، وام 50 تا 120 دو ضامن، وام تا 180میلیون تومان 3 ضامن و بالاتر از این رقم روال عادی بانک ها طی می شود.

منصوری با بیان اینکه با توجه به شلوغ بودن سیستم بانکی، وقفه کوتاهی خواهیم داشت و از هفته سوم اردیبهشت ماه این برنامه اجرا می شود افزود: در فاز اول بر اساس داده هایی که در اختیار ماست به این نوع از کارفرمایان پیامک می دهیم و در صورت تأیید کارفرما، در سامانه کارا ثبت نام می کنند و دستگاه مربوطه ظرف دو روز اعمال نظر می کند و سپس به بانک عامل اطلاعات ارسال می شود و پرداخت صورت می گیرد.

منصوری با بیان اینکه اغلب گروه هدف در این رسته ها بنگاه های کوچک و خرد همچون پوشاک و … هستند البته بنگاه های بزرگ هم مدنظر قرار گرفته اند ادامه داد: اینکه احتمال عدم ارسال پیامک به برخی از کارفرمایان وجود دارد را در نظر گرفته ایم. این مساله پیش بینی شده و امکان مراوده متقابل را فراهم کرده ایم تا در صورت عدم دریافت پیامک، مساله را به ما اعلام کنند و در گام بعد هم امکان ثبت نام از سایر افراد را فراهم کرده ایم.

پرداخت وام ها حمایت از اشتغال در دوقسط

معاون اشتغال وزارت کار با بیان اینکه برای بازپرداخت این تسهیلات تا مهر ماه تنفس اعلام می شود و بعد 24 ماه دوره بازپرداخت وام است افزود: افرادی که برایشان پیامک ارسال شود به بانک معرفی شده اند و این اقدام به صورت الکترونیکی اجرا شده است. ترجیح این است که وام مذکور بیشتر از یک قسط باشد و مثلاً در دو قسط اعمال شود تا حفظ نیروی کار برای ما مسجل شود.

معاون وزیر کار گفت: معمولاً وقتی نرخ تورم بالاست و نرخ سود بانکی بالاتر است فرصت طلبی فراهم می شود ولی ما در این قاعده جریمه در نظر گرفته ایم تا در صورت انجام تخلف، فرد متخلف جریمه 6 درصدی شود.

منصوری گفت: وقتی بسته را روی میز گذاشتیم برخی گفتند که تورم ایجاد می شود و ما شرایط مردم را توضیح دادیم و باید بین این دو یکی را انتخاب می کردیم. شاید آن بسته مطلوب اجرا نشد اما آنچه که توانش بود اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه برخی رسته ها فرصت افزایش نیرو را هم دارند و حتماً مشوقی در نظر گرفته ایم، گفت: در ابتدا به نظر می رسد بنگاه ها استقبال نکنند اما در حال حاضر شاهد پیگیری تشکل ها در مورد اجرای این بسته هستیم. در دوره شیوع بیشترین توصیه در مورد رابطه کارکن و کارفرما حفظ ارتباط است. حتی اگر فعالیتی صورت نمی گیرد که همه جای دنیا قاعده به همین ترتیب است و حتی همه جای دنیا اینطور هست که همه حقوق کارکنان پرداخت نمی شود اما به هر نحوی ارتباط بین کارکنان و کارفرما حفظ می شود. باید متوجه باشیم شرایط مالی کشور به چه صورتی است و در حداقلی ترین حالت صحبت می کنیم. با این حال بسته هایی که پیشنهاد دادیم بسیار کامل تر از کشورهایی همچون دانمارک و ترکیه است.

منصوری بیان نمود: کرونا با بحران های مالی فرق می کند، در بحران2007 اروپا در دراز مدت مشکل تقاضا وجود داشت اما در دوره کرونا به محض فروکش کردن بحران، تقاضای کل اقتصاد فعال خواهد شد. مساله دیگر این است که در دوره کرونا، علاوه بر تقاضا طرف عرضه هم دچار افول شده است و امیدواریم بسته تسهیلاتی تا حدودی به بخش عرضه کمک کند.

وی با تأکید بر اینکه کرونا بیشترین آسیب را به خدمات و بخش توزیع زده است ادامه داد: در این 11 رسته نام برده شده در بسته تسهیلاتی بیشتر بخش خدمات مدنظر بوده است.مهم ترین اتفاقی که در مورد تأمین اجتماعی افتاد این است که امهال بیمه در گام نخست به مدت 3 ماه پیش بینی شده است.

معاون وزیر کار در ادامه با بیان اینکه بر اساس مطالعات کمی و مذاکره با بخش خصوصی درحوزه صنایع واحدهای بزرگ و خرد، 11 رسته را مشخص کردیم، گفت: این رسته ها فقط شامل بنگاه های زیر 50نفر نیست بلکه بنگاه های بالای 50 نفر را هم شامل می شود. اگرچه بخش عمده ای از بنگاه های مدنظر در بسته حمایتی خرد هستند اما بعضاً واحدهای بزرگ هم ضربه دیده اند و در صورت تقویت این بنگاه ها، واحدهای خرد وابسته به این واحدهای بزرگ نیز تقویت می شوند.

وی با بیان اینکه در پرداخت تسهیلات حمایتی کل زنجیره یعنی واحدهای کوچک و بزرگ را مد نظر داریم افزود: تعداد بنگاه های بزرگ بالای 100 نفر چهار دهم درصد هستند و اصلاً بخشی از اینها در بسته حمایتی ما تحت پوشش قرار نگرفته اند، زیرا در رسته ها نیستند.

معاون وزیر کار با بیان اینکه هدف حفظ بنگاه کسب و کار است و با توجه به اینکه گردش مالی بنگاه ها را نداریم، بر اساس تعداد شاغلین، بنگاه ها انتخاب شده اند افزود: برای بنگاه های زیر 50 نفر، حدود 30 درصد علاوه بر دستمزدی که محاسبه می کنیم به عنوان باقی مانده سرمایه در گردش پرداخت می شود و برای باقی بنگاه ها، 50 درصد هزینه برای دستمزد و 50 دستمزد برای سرمایه در گردش پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه یک میلیون کسب و کار در این بسته حمایتی مورد توجه قرار گرفته اند ادامه داد: بر اساس داده های دقیق احصا شده اند و دقیقاً می دانیم کارفرما با چه کد ملی و آدرسی انتخاب شده است.

معاون وزیر در مورد سایر حمایت ها همچون حمایت از دارندگان چک های برگشتی، گفت: امهال سه ماه در فاز اول اعلام شد و بانک مرکزی به همه بانک ها ابلاغ کرده است و در مورد این تسهیلات ستاد ملی مقابله با کرونا به بانک مرکزی تکلیف کرده است که با چک برگشتی و بدهی مالیاتی را برای این دوره مشخص کنار گذاریم.

وی با بیان اینکه حمایت از معیشت دستفروشان، کارگران ساختمانی، مهدکودک ها، باشگاه های ورزشی و مراکز آموزشی بیان نمود: فردی تولیدی یا فروش پوشاک داشته شب عید کالا خریده و نتوانسته بفروشد که برای این گروه تمهیداتی اندیشیده شده است که در صورت نهایی شدن، جزئیات اعلام می شود.

منصوری با اشاره به اینکه اگر فردی مشغول به فعالیت است باید این فعالیت در جایی ثبت شده باشد، در صورت عدم ثبت دولت نمی تواند به این افراد بپردازد ادامه داد: از جمله این رسته ها می توان به مهدهای کودک، مراکز آموزشی شبیه به مهد کودک، باشگاه های ورزشی، مراکز تولید و توزیع پوشاک و دستفروشان اگر به عنوان شغل ثبت شده باشند، اشاره کرد. همچنین از کارگران ساختمانی و دستفروشان در حوزه معیشت حمایت خواهد شد.

4141

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 465

به "شرایط و نحوه پرداخت وام حمایتی کسب و کارها، به محض فروکش کردن کرونا، تقاضای کل اقتصاد فعال خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط و نحوه پرداخت وام حمایتی کسب و کارها، به محض فروکش کردن کرونا، تقاضای کل اقتصاد فعال خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید