القبس : فضای مثبتی میان ایران و عربستان ایجاد شده است

به گزارش مجله فناوری، ایرنا نوشت: روزنامه کویتی القبس در گزارشی از تحولات اخیر در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی نوشت که با توجه به اظهار تمایل دو طرف در حال حاضر فضای مثبتی میان دو طرف ایجاد شده است .

القبس : فضای مثبتی میان ایران و عربستان ایجاد شده است

این روزنامه در ارزیابی خود از این روابط نوشت ؛ با توجه به اظهارات ایران و عربستان، امکان ایجاد فضای مثبت بیشتر میان دو طرف هست اما تاکنون هیچ نشانه عینی در این باره دیده نشده است .

القبس اضافه نمود ؛ برخی منابع آگاه می گویند که ایران باید حسن نیت خود را با اقدامات قانع کننده برای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نشان دهد اما تاکنون با وجود فضای آرام، چنین اقدامی صورت نگرفته است.

روزنامه کویتی در ادامه با اشاره به بروز بحران در روابط میان عربستان و قطر در تابستان سال 96 و تلاش های ناکام دولت کویت برای رفع این اختلاف از امکان از سرگیری میانجیگری کویت در خصوص بحران شورای همکاری خلیج فارس و اختلافات عربستان و قطر خبر داد.

این روزنامه کویتی به نقل از منابع آگاه اضافه نمود: موضوع جدیدی در خصوص بحران خلیج فارس مطرح نیست اما امکان از سرگیری میانجیگری کویت در هر زمانی وجود دارد.

به همین دلیل خبرگزاری رسمی عربستان (واس) شهریوه ماه امسال در گزارشی تاکید کرد که حل بحران با قطر تنها با میانجی گری کویت و از طریق شورای همکاری خلیج فارس حل و فصل خواهد شد.

عربستان، قطر، امارات، بحرین، کویت و عمان شش عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند.

عربستان در خرداد ماه 1396 دوحه را به افراط گرایی و انجام اقدامات تروریستی متهم کرد که به دنبال آن روابط میان ریاض و دوحه قطع شد.

به همین دلیل کشورهای امارات، بحرین و مصر به پیروی از عربستان از 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) تمامی روابط خود با قطر را قطع و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود با این کشور را بستند.

کشورهای تحریم کننده قطر 13 شرط برای از سرگیری روابط با دوحه مشخص کردند، اما دولت قطر با رد این ادعاها و بیان اینکه تحریم کنندگان هیچ دلیل قانع کننده برای اثبات ادعاهای خود در اختیار ندارند، تاکید دارد که این شروط در تناقض آشکار با حق حاکمیت این کشور است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 5

به "القبس : فضای مثبتی میان ایران و عربستان ایجاد شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "القبس : فضای مثبتی میان ایران و عربستان ایجاد شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید