انجام 31 طرح پژوهشی در حوزه زبان شناسی، کتیبه ها و متون، انتشار 6 کتاب و طرح ملی اطلس کتیبه های ایران

به گزارش مجله فناوری، به گزارش خبرنگاران، مژگان اسماعیلی رییس پژوهشکده زبان شناسی،کتیبه ها و متون که در نشست گرامیداشت هفته پژوهش سخن می گفت: در تشریح فعالیت های اجرا شده در این مرکز به انجام 31 طرح پژوهشی،چاپ 19 مقاله علمی پژوهشی،Isc و S cous و انتشار 6 کتاب اشاره کرد.

انجام 31 طرح پژوهشی در حوزه زبان شناسی، کتیبه ها و متون، انتشار 6 کتاب و طرح ملی اطلس کتیبه های ایران

او در ادامه رویدادها و نشست های تخصصی و کارگاه های برگزار شده در این مدت را 32 مورد و دیگر فعالیت های پژوهشی پژوهشکده زبان شناسی،کتیبه ها و متون را 32 عنوان خواند.

پونه مصطفوی عضو هیأت علمی و گروه زبان و گویش رایج پژوهشکده زبان شناسی کتیبه ها و متون با اشاره به فعالیت های این مرکز در سال پژوهشی گذشته هدف اصلی این گروه را مستند سازی،بررسی و پاسداری از میراث زبانی شفاهی ایران خواند.

او در ادامه عمده فعالیت این گروه را در سال پژوهشی گذشته انجام 15 طرح عنوان کردو به تشریح هر یک پرداخت.

مصطفوی در ادامه با اشاره به طرح ملی اطلس زبانی ایران، آن را طرح کلان در دست انجام گروه زبان و گویش رایج دانست که فاز نو آن از سال 1394در دست برنامه ریزی است.

فریبا شریفیان عضو هیأت علمی و گروه زبان ها باستانی و متون کهن پژوهشکده زبان شناسی کتیبه ها و متون، طرح های گنجینه سکه های ساسانی موزه شهر کرد، بررسی و پژوهش بر سکه های ساسانی نهاوند، قیاس میان گوهای اورارتویی بسطام با گوی های ساسانی، بررسی مهرهای نشان ساسانی و مستند سازی سکه های پیش از اسلام موزه و مخزن کرمان را طرح های موظفی این پژوهشکده در سال پژوهشی گذشته خواند.

او در ادامه به طرح ملی اطلس کتیبه های ایران اشاره کرد که شامل کتیبه های غیر منقول و کتیبه های منقول مشتمل بر مهر، گل،سکه، آجر نوشته، سفال نوشته و گل نوشته است.

وی افزود: پس از تکمیل شناسنامه کتیبه های غیر منقول و منقول که شامل اطلاعات باستان شناسی حرف نویسی، آوانویسی و ترجمه کتیبه هاست، اطلاعات شناسنامه ها وارد سایت ساترا خواهند شد.

شریفیان در ادامه از مطالعه و پژوهش بر روی مجموعه سکه های ساسانی موزه بانک ملی ایران، پژوهش و مستند سازی سکه های قلعه فلک الافلاک لرستان و هنر مهر سازی در دوران ساسانی به عنوان طرح های پژوهشی خارج از مرکز یاد کرد که پیشرفت قابل توجهی داشته اند.

نادرکریمیان سردشتی درتشریح موضوع شناخت اصول و مبانی خط ثلث مواردی را در خصوص شناخت خط ثلث،پیشینه خط ثلث،اصول و مبانی خط ثلث و... بیان کرد.

او با اشاره به برخی از کتیبه های ثلث موجود، ازعبدالله صرفی، ارغون کاملی، محمد رضا امامی و...به عنوان ثلث نویسان و کتیبه نگاران ایرانی نام برد و از میان ثلث نویسان و کتیبه نگاران دوره معاصر به عبدالحمید ملک الکلامی سقزی، محمد علی غروی کاتب، احد نجفی و ...اشاره کرد و ازمیان ثلث نویسان و کتیبه نگاران جهان اسلام از حمد الله آماسی، راسم افندی، ابراهیم الرفاعی و ... یاد کرد.

نام دهی گونه های زبانی :ملاحظات زبانی و غیر زبانی نیز عنوان سخنرانی رضا امینی بود که در آن به چرایی و اهمیت نام و دشواری نام گذاری، ملاحظات زبانی دسته بندی و معین نام گونه های زبانی و ملاحظات غیر زبانی در معین نام گونه های زبانی و تشریح هر یک پرداخت .

این پژوهشگر در ادامه به پروژه اطلس زبانی ایران اشاره کرد که بیش از 400نام تا کنون در آن برای گونه های زبانی ثبت شده است و گفت: گونه های زبانی ایران بر آمده از پنج خانواده زبانی شامل، هند و اروپایی، زبان های سامی، زبان های ترکی تبارآلتایی، زبان های قفقازی و زبان های دراویدی هستند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1445

به "انجام 31 طرح پژوهشی در حوزه زبان شناسی، کتیبه ها و متون، انتشار 6 کتاب و طرح ملی اطلس کتیبه های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام 31 طرح پژوهشی در حوزه زبان شناسی، کتیبه ها و متون، انتشار 6 کتاب و طرح ملی اطلس کتیبه های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید