برنامه عملیاتی علم و فناوری در 12 استان کشور اجرا می گردد

به گزارش مجله فناوری، صد ونودمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف در محل دبیرخانه شورای عالی عتف به صورت مجازی برگزار و متدولوژی برنامه عملیاتی علم و فناوری استان ها در آن تعیین شد.

برنامه عملیاتی علم و فناوری در 12 استان کشور اجرا می گردد

به گزارش خبرنگار حوزه علم،فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، صد و نودمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف با حضور مسعود برومند، دبیرکل شورا، برگزار و نتایج تدوین برنامه های عملیاتی علم و فناوری استان ها در آن آنالیز شد.

براساس گزارش ها، برنامه عملیاتی علم و فناوری در 12 استان کشور به شکل پایلوت و در قالب یک ساختار منسجم تیمی انجام می گردد. این پروژه متدولوژی معینی دارد که برنامه ریزی آن با همکاری سازمان برنامه بودجه کشور و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور صورت گرفته است. دفتر آموزش و دفتر آماری سازمان برنامه و بودجه در ابتدا 10 استان را برای پیاده سازی این برنامه انتخاب نموده بودند که در حال حاضر به 12 استان افزایش پیدا نموده است.

تدوین و پیاده سازی این برنامه در استان ها به تیم سازی مناسب احتیاج دارد که این امر با همکاری استانداری ها، سازمان مدیریت برنامه و بودجه و دانشگاه های معین و در بعضی از استان ها نیز پارک های علم و فناوری انجام می گردد. برای پیشبرد متدولوژی های همسان در تمامی استان ها، مقایسه خروجی های آنها، چهار تیم در حوزه سیاست گذاری و برنامه ریزی علم و فناوری از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی تهران انتخاب شدند که وظیفه آنها پشتیبانی از تیم ها در مورد روش کار است.

تدوین برنامه، دریافت و ارائه اطلاعات تیم های هر استان توسط مراکز دانشگاهی با مشارکت سازمان برنامه و بودجه و استاندار ی ها انجام می گردد. دبیرخانه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف نیز پشتیبانی اولیه ای برای اجرای این برنامه انجام داده است.

در صد و نودمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف متدولوژی های یکسان استان ها و خروجی برنامه استان گیلان ارائه شد و اعضای کمیسیون نظراتی برای بهبود و ارتقای آن ارائه کردند. برنامه عملیاتی علم و فناوری به صوت دقیق تر دنبال خواهد شد و در جلسات آینده باقی استان های کشور نیز طرح های خود را ارائه خواهند کرد.

نتایج این پروژه در تدوین برنامه هفتم کشور در بخش پیوست پژوهش و فناوری به عنوان موضوعات و پروژه های اجرایی قرار می گیرد. هدف این برنامه اجراسازی و تبدیل آن به سند است. بدین ترتیب می توان تشخیص داد که اثربخشی این پروژه ها در چه بخشی است، توسط چه کسانی اجرا می گردد، تحویل گیرنده آن چه کسی یا چه بخشی است، خروجی آن به چه شکلی ارائه می گردد. این مسائل در قالب متودولوژی برای ایجاد یک نمونه معین در صد و نودمین جلسه کمیسیون دائمی شواری عالی عتف ارائه شد.

4021/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 560

به "برنامه عملیاتی علم و فناوری در 12 استان کشور اجرا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه عملیاتی علم و فناوری در 12 استان کشور اجرا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید