راه اندازی کریدور شمال، جنوب به توسعه روابط ایران و فنلاند یاری می نماید

به گزارش مجله فناوری، غلامحسین جمیلی، رئیس اتاق مشترک ایران و فنلاند با پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند ملاقات کرد. در ابتدای این نشست جمیلی، از ظرفیت های اتاق مشترک بازرگانی ایران و فنلاند گفت؛ علت و اهداف شکل گیری اتاق مشترک ایران و فنلاند توسعه همکاری های دوجانبه مالی و تجاری است؛ این همکاری ها در حوزه های مختلف مالی با فنلاند و کشورهای اسکاندیناوی قابل انجام است. این اتاق کوشش می نماید اقداماتی جدی در جهت توسعه همکاری های مالی داشته باشد و بعلاوه بتواند غفلت از توسعه روابط مالی در سال های گذشته را جبران کند.

راه اندازی کریدور شمال، جنوب به توسعه روابط ایران و فنلاند یاری می نماید

تجربه پیروز فنلاند در توسعه فعالیت واحدهای صنعتی کوچک و میانه در این کشور و استفاده کارآمد از شیوه های تازه آبیاری در فعالیت های کشاورزی، حوزه هایی هستند که از منظر رئیس اتاق مشترک ایران و فنلاند می توانند برای همکاری مشترک بین دو کشور مدنظر قرار گیرند.

جمیلی در این نشست از اولویت بخشی به کریدور شمال-جنوب گفت: کریدور شمال-جنوب از بندر چابهار تا فنلاند می تواند به وسیله خط آهن و دریا دوره تازهی از تجارت را رونق دهد. با این کریدور از جنوب شرقی آسیا تا هند، پاکستان و چین تا کشورهای نوردیک می توانند ذی نفع باشند. راه اندازی، توسعه و استفاده از آن می تواند باعث افزایش مراودات تجاری بین ایران، فنلاند و کشورهای اسکاندیناوی شود.

بعلاوه جمیلی ادامه داد: راه اندازی کریدور شمال-جنوب، جدای از دسترسی دریای عمان و کشورهای پیرامون، می تواند راستا فرعی دیگری به کشورهای سی.آی.اس داشته باشد. خط راه آهن از مشهد به سرخس، تاشکند، ترکمنستان و ازبکستان و سایر کشورهای آن حوزه می تواند تسهیل نماینده تجارت باشد. بعلاوه. این راستا می تواند دسترسی کشورهای حوزه سی.آی.اس را به بازارهای اروپایی تسریع بخشد.

جمیلی گفت: استفاده از تجربیات فنلاند در مدل کسب وکارهای کوچک، و استارت آب ها بسیار مهم است. فنلاند مدل بسیار جذابی در نحوه مدیریت، اداره، حمایت و راه اندازی شرکت های نوپا دارد و این باعث شده شرکت های بسیاری در دنیا محل فعالیت خود را در فنلاند دنبال نمایند. انتقال این مفاهیم به ایران تأثیر خوبی در کسب وکارهای نوپا در ایران خواهد داشت.

او تاکید نمود: استارت آب ها، ایده های خلاق و نوآوری می تواند برای اقتصاد کشور راهگشا باشد. همکاری ایران و فنلاند می تواند در یک بازه کوتاه مدت یا میان مدت باعث تغییر فرایند خیلی از ایده ها شود تا به کسب وکارهای پیروز تبدیل شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و فنلاند به نشست اخیر انجمن آب فنلاند با مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران اشاره نمود: در این نشست درباره چهارچوب های همکاری در حل ابرچالش آب به توافق رسیدند. این موضوع در ملاقات با وزیر امور خارجه فنلاند هم بار دیگر مطرح شد. فنلاند برترین کیفیت آب را در دنیا دارد که علت این امر علاوه بر برخورداری این کشور از منابع کیفی آب، مدیریت صحیح و استفاده خوب از فاضلاب است. بازیافت و تصفیه آب از موضوع های مهمی است که فنلاند در این حوزه پیش رو است؛ 85 درصد فاضلاب در فنلاند تصفیه شده و به چرخه مصرف بازمی شود.

جمیلی ادامه داد: ایران می تواند در حوزه های تخصصی ازجمله مدیریت سیل و طوفان، آب های مرزی، تکنولوژی های نوین استفاده مجدد از آب، آموزش و ظرفیت سازی، تصفیه آب های سطحی و تأمین آب های زیرزمینی، مدیریت آب سدها، شیرین سازی آب دریا و ریکاوری آب های گل آلود و احیای تالاب ها با فنلاند همکاری کند.

او درباره استفاده از تجربه فنلاند در الگو و مدیریت کسب وکار زنان هم گفت: در سال های اخیر بسیاری از زنان در ایران وارد حوزه های کسب وکار شده اند و نقش برجسته ای در اقتصاد دارند. از طرفی زنان در اقتصاد فنلاند نقش برجسته ای دارند و الگوی پیروز بین المللی را نوع کسب وکار و مدل های حمایت اقتصادی ثبت نموده اند. اتاق مشترک ایران و فنلاند در این زمینه می تواند از تجربه فنلاند استفاده کند و به هموار شدن راستا حضور زنان در اقتصاد کشور یاری کند. می توانیم از تجربه ها، الگوی کسب وکار و الگوی حمایت اقتصادی فنلاند از کسب وکار زنان استفاده کنیم تا این تجربه ها زمینه ساز حضور بیشتر و پایدارتر زنان در اقتصاد باشد.

به اعتقاد جمیلی باید از همین امروز زمینه تعامل، انتقال تجربه و تعریف طرح های پژوهشی را بین دو کشور مهیا کنیم تا برای بهره گیری از شرایط پیش رو آماده تر باشیم.

در سرانجام وزیر امور خارجه فنلاند درباره دیدگاه فنلاند برای توسعه همکاری با ایران توضیحاتی داد؛ نگاهی که نویدبخش توسعه همکاری با ایران بود.

وزیر امور خارجه فنلاند از انتقال تجربه کشورش در حوزه SMEها و استارت آپ ها به ایران استقبال کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 فروردین 1401 بروزرسانی: 27 فروردین 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1518

به "راه اندازی کریدور شمال، جنوب به توسعه روابط ایران و فنلاند یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی کریدور شمال، جنوب به توسعه روابط ایران و فنلاند یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید